چه مواردی عذر موجه برای عدم حضور وکیل محسوب میشوند؟

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 4٫00 out of 5)
Loading...

وکلا  دادگستری مکلفند که در جلسات رسیدگی دادگاه و یا سایر مراجعی که به واسطه شغل وکالت در آن اعلام وکالت نموده اند حضور پیدا کنند . این تکلیف مشروط به دعوت از ایشان به وجه لازم از قبیل ابلاغ اخطاریه کتبی و یا ابلاغ حضوری در مرجع رسیدگی می باشد. و در صورتی که وکیل در دو یا چند محکمه احضار شده و جمع بین اوقات ممکن نباشد باید حضور در مرجع کیفری را مقدم بدارد و در سایر محاکم در محکمه ای که وقت آن زودتر ابلاغ شده حاضر شود .

مقررات مربوط در مواد ۲۸ و ۲۹ قانون وکالت مصوب سال ۱۳۱۵ و مواد ۱ و ۲ آئین نامه انتظامی وکلاء دادگستری مصوب سال ۱۳۲۴ و مواد ۴۱ و ۴۲ قانون آئین دادرسی مدنی مصوب سال ۱۳۷۹ احصاء گردیده است .  وکیلی که تخلف نموده و در جلسه رسیدگی حاضر نگردد مطابق بند اول ماده ۷۸ آیین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال ۱۳۳۴ به مجازات انتظامی درجه ۳ (توبیخ با درج در روزنامه رسمی و مجله کانون) محکوم خواهد شد و مطابق ماده ۸۴ همان قانون چنانچه ظرف ۳ سال پس از قطعی شدن حکم صادره مرتکب تخلفی نظیر تخلف مورد حکم شود به یک یا دو درجه بالاتر مجازات مورد حکم محکوم خواهد شد .

حال با توجه به اینکه موکل ، با اختیار نمودن وکیل ، از جهت اینکه کار خود را به فردی خبره و آشنا به قانون سپرده است و از طرفی نیز مسولیت حضور در دادگاه را،به وکیل خویش سپرده است ، به آرامش نسبی می رسد و اگر قرار باشد که وکیل منتخب وی ، علی رغم وظیفه قانونی خویش ، در جلسه دادگاه حاضر نگردد و به تبع آن نیز ، حقوق موکل پایمال گردد ، نهایت بی انصافی و اجحاف در حق موکل است و مطابق ماده ١ و ٢ از قانون مسولیت مدنی مصوب مصوب ١٣٣٩ ، مسولیت مدنی وکیل در برابر موکل ، پابرجا است تا با اعمال آن از سوی موکل ، شخص وکیل از باب تسبیب در ورود ضرر به موکل ، ملزم به پرداخت خسارات وارده به موکل گردد

همچنین با توجه به اینکه مدیریت دادگاه ، از تمامی جهات ، بر عهده قاضی شعبه مربوطه می باشد و با توجه به اینکه یکی از وظایف قضات محاکم ، گزارش تخلف وکیل غایب در جلسه دادرسی ( بدون اعلام عذر موجه از سوی وکیل ) ، می باشد ، لذا ، اعلام تخلف وکیل ، به دلیل عدم شرکت وى در جلسه رسیدگی دادگاه ، به عنوان یکی از مهمترین موارد تخلف مى باشد .

البته مطابق ماده ۴١ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی موارد زیر عدم حضور با عذر موجه برای وکیل محسوب می شود :

۱ ـ فوت یکی از بستگان مانند پدر و مادر. بهترین وکیل تهران

۲ ـ بیماریی که مانع حرکت او شود یا حرکت برای درمان او مضر تشخیص داده شود؛ مانند سکته قلبی و آنفولانزا.

۳ ـ حوادث قهری مانند سیل و زلزله. وکیل پایه یک دادگستری

۴ ـ وقایع خارج از اختیار وکیل که مانع حضور او در دادگاه شود مانند آنکه پرواز هواپیما به تأخیر بیفتد و زمان کافی برای حضور او با وسایل نقلیه دیگر وجود نداشته باشد. در حالتهای گفته شده، وکیل معذور باید عذر خود را بهطور کتبی با ذکر دلایل آن برای جلسه محاکمه، به دادگاه بفرستد.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *