انتقال مالکیت در اثر قولنامه

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

اولین اثر قولنامه انتقال ملک است . نتیجه ثبت در دفتر املاک ، داشتن سند است و به این سند غالبا به عنوان طریقه ای اثباتی توجه می شود . حال سوال این است که آیا عقد با ایجاب و قبول واقع می شود و ثبت تنها نظر به مرحله اثبات این عقد است و یا اینکه حکم به وجود ثبت سند از قواعد ماهوی و مربوط به مرحله ثبوت است و به این ترتیب ، خرید و فروش املاک ثبت شده را از مصادیق عقود تشریفاتی قرار داد . بهترین وکیل تهران

طریقه اول ، جانبدار اصل رضایی بودن عقود  و دومی حامی نظم معاملات ( جلوگیری از وقوع معاملات متعارض ) است .

بهترین وکیل ملکی معتقد است میتوان طریقه ای میان این دو را گرفت : یعنی اینکه وقوع معامله را بین دو طرف فروشنده و خریدار واقع شده دانست و از اصل رضایی بودن عقود در رابطه بین این دو تخطی نکرد . اما در رابطه میان اشخاص ثالث با این معامله ، ملک هنوز در مالکیت فروشنده است . وکیل پایه یک دادگستری

راه دیگر این است که ما حصل معامله بوسیله قولنامه را تعهدی طبیعی بدانیم . شباهت تعهد فروشنده در فروش املاک ثبت شده با تعهد طبیعی در این نکته است که همانطور که طبق ماده ۲۶۶ قانون مدنی در تعهدات طبیعی برای متعهد له قانونا حق مطالبه نمی باشد ؛ یعنی نظام حاکمه او را محق نمی داند ؛ طبق ماده ۲۲ قانون ثبت هم دولت منتقل الیه را به عنوان مالک نخواهد شناخت . از این شباهت می توان نکته ای را که در ماده ۲۶۶ قانون مدنی مورد توجه مقنن قرار گرفته به ماده ۲۲ قانون ثبت سرایت داد و آن نکته این است که همانطور که اگر متعهد طبیعی خود اقدام به ادای دین نماید کسی نمی تواند مدعی استرداد آن حق شود ، در ماده ۲۲ قانون ثبت هم اگر فروشنده اقدامی در جهت شناسایی حق طرف مقابل خود ـ خریدار ـ بنماید ، ملزم به شناسایی خود خواهد بود .

پس اگر فروشنده اقرار به وقوع معامله بین خود و خریدار بنماید اما از نظر حکمی این اقدام را مفید ملکیت برای طرف مقابل نشناسد ؛ دادگاه می تواند این اقرار را نوعی شناسایی حق طرف مقابل خود بداند و مالکیت را انتقال یافته بداند . چنانکه شعبه ۴ دیوانعالی کشور در رای شماره ۵۹۴ ـ ۱۹ ـ ۴ ـ ۲۷ اظهار نظر نموده است : « اگر خوانده اقرار به فروش ملک به خواهان در قبال مبلغی کرده ، استدلال بر بی حقی خواهان  صحیح نخواهد بود »

 . ابرام ، احمد ، پیشین ، ص ۴۵

. بازگیر ، یدالله ، منخب آراء ، حقوق ثبت ، ص ۳۴۳

*گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید*
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *