مسئولیت پزشک نسبت به درمان بیمار

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

شکی نیست که موضوع مستقیم قرارداد پزشکی ، درمان بیمار است و هدف از درمان نیز بهبودی و معالجه بیماری است . پیشرفت تمدن و نوآوری در زندگی بشر منجر به ساخت ابزار و وسایل جدید و پیچیده در فعالیت بشری شده است و به همان اندازه موجب افزایش تهدید سلامتی جسمی و بویژه در فعالیت هایی که ابزار و مصنوعات در آن دخالت دارند گردیده است . آمار قربانیان حوادث ناشی از کار و تصادفات رانندگی روز به روز در حال افزایش است . پیشرفت علوم پزشکی ، علیرغم نقش فعال و بزرگی که در پیشگیری و درمان انسان بازی می کند ، مخاطرات راههای جدید و ابزار و آلات پزشکی نیز افزایش یافته است و قربانیانی به جا گذاشت و می گذارد . مداخلات غیر درمانی دیگر مثل جراحی های زیبایی و عملیات باروری مصنوعی یا آزمایشگاهی و تجربیات انسانی به حوزه فعالیت علوم پزشکی نیز رخنه نموده است .بهترین وکیل تهران

با پیشرفت علوم پزشکی ، پاره ای از اعمال پزشکی به چنان دستاورد علمی رسیده است که امکان حصول نتایج مطمئنی دارد و عدم تحقق نتیجه مورد نظر ، خود به خود حاکی از سهل انگاری پزشک و نقض تعهد است . با این همه ، اثبات تقصیر پزشک در استفاده از اشیاء و وسایل جدیدی که در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد در بسیاری از اوقات مشکل است . لذا این سوال به طور کلی مطرح است که موضوع و محدوده تعهد پزشک در معالجه به چه میزانی است ؟ آیا پزشک در همه موارد مسئول ضرر و زیان وارد به بیمار می باشد ؟ وکیل پایه یک دادگستری

به طور معمول تعهد پزشک را تعهد بوسیله می دانند . پزشک بر عهده می گیرد که صلاحیت و مهارت خود را در راه رسیدن به مطلوب به کار گیرد ، ولی آن را تضمین نمی کند ، پس با انجام کارهایی که در قرارداد یا بموجب موازین قانونی و عرفی ، لازمه کوشیدن و اقدام کردن و اجرای صلاحیت است وفای به عهد می کند ؛ هر چند که نتیجه نهایی به دست نیاید . پزشک عادتا نمی تواند به درمان بیمار متعهد شود ، نتیجه درمان چندان ارتباطی به او ندارد . شفای بیمار متوقف بر عوامل و عناصری است که همیشه از اراده پزشک پیروی نمی کنند ، عنصر احتمال بر نتایج معالجات پزشکی سیطره افکنده است .

تعهد پزشک در معالجه بیمار ، خواه قراردادی با بیمار داشته باشد یا نداشته باشد ، تعهد به وسیله است . در انگلستان اگر پزشکی متضمن نتایج معینی برای بیمار حود گردد ، محاکم بدون توجه به تضمین صورت گرفته بررسی می کند که آیا پزشک دانایی و تلاش مطلوب که هر پزشک در تخصص او می باشد را انجام داده است یا خیر ؟

در مصر خدمتی که پزشک به مقتضای قرارداد به بیمار ارائه می کند ، چیزی بیشتر از بکار بردن تلاش فنی ؛ یعنی رعایت اصول و موازین حرفه ای که بدان اشتغال دارد ، نمی باشد و تعهد در اینجا تعهد به وسیله است نه تعهد به نتیجه .

در لبنان تعهد پزشک ، تعهد به وسیله است و محکمه استیناف بیروت حکم داد که پزشکی که بیماری را معالجه می کند ، متعهد به تضمین شفای کامل و حتمی او نمی گردد ؛ بلکه او فقط به کار بردن تلاش صادقانه و مراعات اصول و قواعد طبی در زمینه تخصص خود را متعهد می شود .

بدینترتیب قاعده کلی این است که تعهد پزشک ، تعهد بوسیله است . ولی بعضی از اعمال پزشکی مثل انتقال خون ، جراحی های زیبایی ، پیوند عضو مصنوعی و بیهوشی ، بر اثر دستاوردهای علمی ، حالتی به دست آورده که نتایج قطعی قابل دستیابی است و عدم تحقق نتیجه بدین معنا است که عمل مزبور به نحو صحیح صورت نپذیرفته است و خود به خود دلیل بر قصور و نقض تعهد پزشک است.

اگر اقدامات پزشک به رغم رعایت مقررات و احتیاط های لازم و بدون ارتکاب هیچ خطایی موجب مرگ بیمار یا آسیب های غیرمتعارف شود، آیا باز هم پزشک مسئول نتیجه اعمال خود است

بدیهی است که اگر پزشک صلاحیت و مهارت عملی و علمی لازم را نداشته باشد یا با وجود مهارت بدون اجازه بیمار یا سرپرست او اقدام به درمان کند ولی عمل او به طور اتفاقی موجب فوت یا صدمه بیمار شود، مسئول است همچنین درباره مسئولیت پزشکی که با وجود اجازه درمان و رعایت همه موازین تخصصی اقدام کرده ولی عمل او به طور اتفاقی موجب فوت یا صدمه شود ، قانون پزشک را مسئول و ضامن می داند .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *