حق بیمار در حفظ حریم خصوصی

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

حق « حریم خصوصی »که از آن به حق تنها بودن نیز یاد شده ، از جمله حقوقی است که انسانها به دلیل نیازهای شخصی ، از یک طرف به آن وابسته اند و از سویی دیگر به دلیل ضرورت زندگی جمعی مکلف اند این حق را نسبت به دیگران به رسمیت شناخته و آنرا محترم دارند. بهترین وکیل تهران

به طور سنتی مفهوم حریم خصوصی بیشتر ناظر به حقوقی بوده است که با منافع اشخاص‏ نسبت به اموال و به ویژه زمین مرتبط بوده است . در حالی که امروزه‏ پیشرفت علم نه تنها باعث تحول مفهوم بلکه باعث توسعه قلمرو حریم خصوصی نیز شده‏ است ، به نحوی که امروزه از حریم خصوصی انسان بر داده‏های کامپیوتری ، نامه‏های‏ اکترونیکی ، گفتگوهای الکترونیکی و … سخن به میان می‏آید. وکیل پایه یک دادگستری

حریم خصوصی با مسائل مختلفی ، از جمله فرهنگ ، نوع‏ رژیم سیاسی حاکم بر یک جامعه و امثال اینها ارتباط دارد . لذا در ارائه تعریف از حریم خصوصی آسان‏ نیست . گذر زمان نیز در این مفهوم مؤثر است . چه بسا ، مسائلی که در گذشته جزء حریم‏ خصوصی نبود امروزه داخل در حریم خصوصی شده باشند و بالعکس .

در حقوق ایران حریم خصوصی مفهوم تعریف شده‏ای ندارد و در قوانین ایران نیز اعم از اساسی یا عادی ، عبارت«حریم خصوصی»مورد استفاده قرار نگرفته است و قانونگذار ، به‏ طور کلی ، به استعمال الفاظی که دلالت بر این معنا دارند بسنده کرده است .

به نظر می‏رسد در مجموع بتوان گفت که حریم خصوصی‏ محدوده‏ای از زندگی شخص است که به وسیله قانون و عرف تعیین شده و ارتباطی با عموم‏ ندارد به نحوی که دخالت دیگری در آن ممکن است باعث جریحه‏دار شدن احساسات شخص یا تحقیر شدن وی نزد دیگران به عنوان موجود انسانی شود.

توجه به حریم خصوصی به عنوان یکی از اساسی ترین مصادیق حقوق شهروندی ، از توجه به شان و منزلت انسانی و ارزشهای مبتنی بر انواع آزادی ها نشات گرفته و امروزه به یکی از کانونی ترین مباحث و یکی از مهمترین مسائل حقوق بشر ، در عصر جدید تبدیل شده است.

در تشکیلات بهداشتی و درمانی ، حفظ حریم و خلوت فعال و واکنشی از ابعاد مهم حفظ حریم و خلوت بیماران تلقی می شود . تحت لوای این مفهوم است که فرد تصمیم می گیرد که اطلاعاتی را به دیگران بدهد یا ندهد و یا این که در داشتن اطلاعات با دیگران سهیم باشد .

ابعاد حریم شخصی بیماران عبارتند از :

۱ ـ بعد فیزیکی : درجه ای از حریم فرد است که وی را به طور فیزیکی در دسترس دیگران قرار داده و به عبارتی دست یافتنی می کند . این بعد در مفهوم فضای شخصی و حریم خصوصی نیز جای دارد . فضای شخصی به عنوان شرط لازم برای حفظ حریم و خلوت بیمار مطرح است . مطالعاتی که بر مفهوم فضای شخصی در حیطه های بهداشتی درمانی متمرکز باشد به مورد اجرا در نیامده است ولی در تحقیقات مربوط به طبیعت و زندگی به کرات روی آن تاکید شده است .

۲ ـ بعد روحی و روانی : مفهوم حفظ حریم و خلوت از دیدگاه روحی و روانی یک نیاز و یک حق برای انسان به شمار می رود . این بعد به توانایی هایی از انسان می پردازد که برای شکل دادن به ارزش ها و اینکه با چه کسانی و تحت چه شرایطی افکار و اطلاعات خصوصی خود را با دیگران تقسیم کرده و یا فاش نماید ، ضروریست .

۳ ـ بعد اطلاعاتی : در این بعد افراد حق دارند نحوه ، زمان و چگونگی دادن اطلاعات به دیگران و یا سازمانها و تشکیلات بیمارستانی را خود تعیین کنند . توسعه تکنولوژی اطلاعاتی و روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر به طور فزاینده ای نیازمند به حفاظت اطلاعاتی است . پرستاران و اعضای تیم بهداشتی و درمانی باید توجه داشته باشند که چه قسمتی از اطلاعات محافظت می گردد .

۴ ـ بعد اجتماعی : شامل توانایی و تلاش افراد یا گروهها برای کنترل تماس های اجتماعی آنها می گردد . بعد اجتماعی حفظ حریم و خلوت بیمار در تعریف ، از بار فرهنگی قوی برخوردار است و بر طبق یافته های برخی مطالعات ، دارای تاثیر زیادی بر طرقی است که افراد می توانند خلوت  حریم اجتماعی خود را حفظ کنند . حفظ حریم اجتماعی در ۴ حیطه شخصی ، اجتماعی ، عمومی و خصوصی تعریف شده که در فرهنگ های متفاوت یکسان تلقی نمی شود .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *