تخلفات صنفی پزشکان

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

الف : عدم تحمیل مخارج غیر ضروری به بیماران

به موجب ماده ۷ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای ، تحمیل مخارج غیر ضروری به بیماران ممنوع است .وکیل پایه یک دادگستری

صدور دستور انجام چندین آزمایش غیر ضرور به بیمار ، ولو این که بیمار تحت پوشش بیمه های تامین اجتماعی یا کارمندان دولت باشد ، هزینه ای غیر ضروری است که علاوه بر مسئولیت انتظامی ، مسئولیت مدنی پزشک دستور دهنده را به دنبال دارد . تاسف بار تر اینکه دیده شده است پزشکانی با انگیزه های مادی و با هدف دریافت دستمزد عمل جراحی ، در حالی که بیمار با دریافت دارو یا فیزیوتراپی قابل معالجه و درمان بوده است ، او را مجبور به پذیرش عمل جراحی و تبعات آن نوده است .بهترین وکیل تهران

ب : عدم رعایت تعرفه های خدمات درمانی

به موجب ماده ۱۰ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته : « شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته مکلفند تعرفه های خدمات درمانی مصوب ابلاغ شده از طرف وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی را رعایت نمایند . » مطابق ماده ۴ قانون تعزیرات حکومتی نیز دریافت اضافه از نرخ های اعلام شده از ناحیه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی جرم محسوب شده و قابل رسیدگی به شعب ویژه پزشکی و دارویی سازمان تعزیرات حکومتی است .

به دلیل مشکلات اقتصادی مردم ، بازنگری در تعرفه های خدمات درمانی به منظور واقعی نمودن نرخ تعرفه ها ، باعث اختلاف بین سازمانهای صنفی مانند سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت و درمان به نمایندگی از دولت گردیده است . سازمان نظام پزشکی برای خود این حق را قائل است که مبادرت به اصلاح تعرفه ها بنماید ، ولی با توجه به مواد استنادی که صراحتا مرجع تعرفه های خدمات درمانی را دولت اعلام نموده است ، آنچه ملاک عمل است رعایت تعرفه های خدمات درمانی مصوب هیئت وزیران است .

ج : عدم دریافت مبلغی زاید بر وجوه دریافتی موسسات درمانی

در ماده ۱۳ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی تصریح شده است که شاغلان حرفه های پزشکی حق دریافت هیچگونه وجهی یا مالی را از بیماران علاوه بر وجوهی که توسط موسسه درمانی ذیربط دریافت می شود ندارند . بعضی از پزشکان علاوه بر مبالغی که موسسات درمانی و بیمارستان ها از بیماران دریافت می نمایند ، به بهانه پایین بودن نرخ تعرفه ها ، مبلغی مازاد از آن از بیمار خود دریافت می نمایند . این امر تخلف انتظامی است . به علاوه طبق ماده ۴ قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی مصوب سال ۱۳۶۷ ، جرم و قابل رسیدگی است . مبنای حقوقی عدم مشروعیت چنین توافقاتی نیز بر خلاف نظم عمومی بودن قراردادهای مذکور ، به دلیل مغایرت آن با مقررات آمره بهداشتی است .

د : استفاده از عناوین علمی و تخصصی تایید نشده

به موجب ماده ۱۶ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته : « شاغلان حرفه های پزشکی نباید از عناوین علمی و تخصصی که به تایید وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نرسیده است استفاده کنند . »

شخصیت پزشک یکی از عناصر اصلی و موثر در قرارداد پزشکی است و عنوان تخصصی قید شده در کارت ویزیت و تابلوی پزشک نیز معرف شخصیت پزشک و انگیزه بیمار در انتخاب پزشک معالج است . لذا به دلیل تاثیر خاصی که اشتباه در عنوان و تخصص پزشک در صحت قرارداد پزشکی ممکن است به دنبال داشته باشد ، آیین نامه انتظامی ، پزشکان را از به کار بردن هر نوع عنوان تخصصی تایید نشده ممنوع نموده است . استناد به قاعده غرور برای توجیه مسئولیت مدنی پزشک در مواردی که از عناوین تخصصی که در واقع فاقد آن است استفاده می نماید به سهولت بیشتری صورت می گیرد .

ممکن است برخی عناوین علمی و تخصصی در دیگر کشورها به رسمیت شناخته شده است و صاحبان اینگونه عناوین بتوانند در آن کشورها از عناوین مزبور استفاده نمایند ؛ اما این امر موجبی برای توجیه استفاده از آن عناوین در ایران از حیث مسئولیت انتظامی نیست ؛ مثلا انرژی درمانی یا سکس تراپیست .

ولی از حیث مسئولیت مدنی به دلیل اینکه رکن اصلی مسئولیت مدنی ورود ضرر به بیمار است ، بیمار نمی تواند به صرف تخلف از مواد آیین نامه انتظامی مدعی مسئولیت مدنی گردد ، بلکه باید ثابت کند که به وی ضرر هم وارد شده است .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *