حدود حجر سفیه در امور مالی

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

۱ ـ حدود تصرفات و معاملات مالی سفیه در فقه عامه

در فقه عامه ، بنابر قول اصح تصرفات سفیه در امور مالی ، ولو با اذن ولی صحیح نمی باشد ؛ زیرا سفیه مسلوب العباره است و اذن به سفیه همانند اذن ولی به صبی است ؛ بنابراین خرید و فروش ، هبه و اقرار به دین مربوط قبل از حجر یا بعد از حجر ؛ همانند اقرار صبی به دین صحیح نیست ، همانگونه که اقرار وی بر اتلاف مال یا جنایت موجب مسئولیت مالی ، بنابر قول اظهر صحیح نیست.بهترین وکیل تهران

همانگونه که قبلا نیز گفته شد اثر حجر سفیه بر تصرفات و معاملات مالی وی می باشد ، زیرا فلسفه حجر وی محافظت از اموال و دارایی اوست . بدین سبب سفه عدم رشد و صلاحیت شخص در اداره امور مالی می باشد . وکیل پایه یک دادگستری

در عبارات فقها همه جا به صراحت منع از تصرفات مالی ذکر شده است و عبارت « یمنع من التصرفات المالیه » مرتبا تکرار شده است .

حجر سفیه برای حفظ اموال و دارایی است و شارع و قانونگذار قصد حمایت از آن را دارند . لذا حجر سفیه توسط حاکم به خاطر تصرف در اموال و حقوق مالی اوست ؛ و برای همین است عقودی که به نوعی متعلق به مال می شود چه در عین یا ذمه از او پذیرفته نخواهد شد.

به عنوان مثال در قبض مال مرهونه ، شرط است که از جانب کسی انجام شود که جایز التصرف باشد و او شخص آزاد مکلف رشید است که به علت سفاهت یا مفلس شدن محجور نباشد و این شرایط را باید در زمان رهن و اقباض داشته باشد زیرا عقد و تسلیم امور واجبی نیستند بلکه اختیاری می‌باشند و اگر شخص صاحب اختیار نباشد عقد و تسلیم از او پذیرفته نیست و همچنین این امر یعنی تسلیم و عقد نوعی تصرف است که تصرف بوسیله محجور غیر صحیح است و نیز می‌توان کسی را نایب گرفت در انجام عقد و قبض، همانگونه که ذکر شد.

۲ ـ حدود تصرفات و معاملات مالی سفیه در حقوق ایران

در حقوق ایران بر طبق ماده ۱۲۱۴ قانون مدنی تصرفات و معاملات سفیه با اجازه ولی یا قیم نافذ است و اجازه و تنفیذ از طرف ولی یا قیم ممکن است قبل از انجام عمل و یا بعد از آن به سفیه داده شود .

اما درباره شق دوم ماده ۱۲۱۴ قانون مدنی که تملکات بلاعوض از هر قبیل که باشد را بدون اجازه هم نافذ می داند ، چون تملکات بلا عوض از راه حیازت مباحات یا احیاء اراضی موات یا قبول هبه می باشد و با اراده هم انجام می پذیرد و گفته شد که سفیه دارای اراده و اهلیت است و از آنجا که در این قبیل تصرفات ، سفیه در امور مالی خود تصرف ننموده است ؛ بلکه مثلا در قبول هبه ، مالی به او مجانا داده می شود و بر دارایی های وی نیز افزوده می گردد ، پس دلیلی بر عدم نفوذ چنین تصرفات و اعمالی در نزد قانونگذار نخواهد بود .

بنابراین در امور مالی خالص یا اصلی روشن است که سفیه ، محجور و محدود بوده و اجازه ولی یا قیم را نیاز دارد . اما در اموری چون نکاح حجری متصور نیست مگر اینکه جنبه مالی پیدا کند ، مثل مهریه که جنبه مالی نکاح می باشد و التزام مالی خواهد داشت ولی در اصل عقد تاثیری ندارد . پس اگر به بیش از مهرالمثل عقد را منعقد نموده باشد ، ازدواج و عقد صحیح است ولی تنها به مهرالمثل ملزم می گردد و بیش از آن اسراف و تبذیر در اموال می باشد که داخل در حجر سفیه می شود .

. الشربینی ، پیشین ، ص ۱۶۸

 . علامه حلی ، تذکره الفقهاء ، ج ۲ ، ص ۲۵ . ایشان می فرماید : فلا یصحّ رهن الصبی و لا المجنون المطبق و لا مَنْ یعتوره حاله الجنون إیجاباً و قبولًا، و لا المکره و لا الغافل و لا الساهی و لا النائم و لا المغمى علیه و لا السکران و لا العابث و لا الهازل، سواء فی ذلک کلّه الإیجابُ و القبول. و لا بدّ أن یکون الراهنُ غیرَ محجور علیه بالسفه أو الفلس؛ لأنّهما ممنوعان من التصرّف فی أموالهما، و لا اعتبار باختیارهما، مع أنّ عقد الرهن و التسلیم لا یکون واجباً، و إنّما یکون إلى اختیار الراهن، فإذا لم یکن له اختیار، لم یصح منه. و لأنّ الرهن تبرّعٌ فإن صدر من أهل التبرّع، فلا کلام، و إلّا فلا بدّ من قائم یقوم مقام المالک.

برای دریافت متن کامل این “مقاله ” با شماره ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *