نقش پلیس در فرایند پیشگیری از جرم

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

در فرآیند کنترل و مبارزه با جرم ، در راستای برقراری نظم عمومی و امنیت اجتماعی پایدار ، پلیس جایگاه ویژه ای دارد و می تواند با توسل به راهکارهای گوناگون به این پدیده واکنش نشان دهد ، چرا که پلیس به عنوان متولی امنیت در جامعه ، مسئولیت اصلی برقراری امنیت در جامعه را عهده دار می باشد . بدین منظور پیشگیری از وقوع جرم از اصلی ترین اهداف پلیس در هر جامعه می باشد چرا که هرگونه واکنش بعد از وقوع جرم در حقیقت می تواند درمانی برای امنیت از دست رفته باشد ، در حالی که در پیشگیری ، پلیس به دنبال اقداماتی است تا بتواند مجرمین احتمالی را از خطر تهدید و تجاوز شهروندان  مصون بدارد .

پیشگیری پلیسی عمدتآ به دو صورت وضعی و اجتماعی صورت می گیرد . در پیشگیری وضعی هدف کنترل وضعیت های ما قبل جنایی و کاهش یا حذف فرصت های ارتکاب جرم از طریق افزایش موانع ارتکاب جرم و یا دشوار و سخت نمودن مسیر ارتکاب جرم می باشد. به نحوی که با افزایش هزینه های ارتکاب جرم از به فعلیت در آمدن اندیشه مجرمانه جلوگیری به عمل آید . این نوع پیشگیری نوعی کنترل موقتی بزهکاری می باشد چرا که منجر به ظهور و بروز روش های جدید ارتکاب جرم و جابجایی جرم می شود . اما در نوع دیگر پیشگیری که همان پیشگیری اجتماعی از جرم است ، هدف مبارزه ریشه ای و اساسی با جرم و بزهکاری در جامعه می باشد و این امر نیاز به حضور گسترده پلیس و همکاری و تعامل پلیس با مردم و دیگر نهادهای مدنی و اجتماعی دارد تا در قالب یک رویکرد مشارکتی و جامعه محوری آحاد جامعه را در امر پیشگیری سهیم نموده و همه شهروندان را مسئول برقراری امنیت پایدار نموده و باریشه یابی ناهنجاری ها ، علل وقوع جرم را شناسایی و در نطفه خاموش نماید.بهترین وکیل تهران

بی تردید پلیس برای رسیدن به این مهم نیازمند جلب اعتماد و رضایت عمومی با توسل به راهکارهایی است که تعامل میان پلیس و مردم را تقویت می نماید و باعث می شوند مردم پلیس را در کنار خود و دوست خود بپندارند و در فرآیند تحقق امنیت در جامعه ، مشارکتی فعال داشته باشند و پلیس را در پیشگیری از وقوع جرم که بهترین و موثرترین نوع پیشگیری می باشد یاری نمایند .

نیروی پلیس در هر جامعه‌ای دارای ساختار خاصی است که با وظایف وکارکردهای آن مطابق و هماهنگ است و برای تحقق آن کارکردها از آموزش‌های تخصصی جهت تربیت منابع انسانی متخصص استفاده می‌نماید. رویکرد پیشگیری انتظامی به لحاظ ویژگیها وخصوصیات خود از قبیل کنشی ، نظم‌مدار و شهروندمدار بودن از طریق به کارگیری ساختارها، کارکردها و آموزش‌های سنتی پلیس قابل تحقق نیست، بلکه دستیابی به آن مستلزم استفاده از ساختارهای جدید جهت پیش‌بینی کارکردهای جدید و با آموزش‌های تخصصی جدید است. وکیل پایه یک دادگستری

از جهت ساختاری نیروی پلیس در ایران نیازمند انجام امور زیر است:

۱ ـ تأسیس و به کارگیری پلیس محلی؛ پلیس محلی دارای مأموریت حفظ نظم و آرامش است.جهت تحقق اهداف پلیس محلی می‌توان به افزایش ایستگاه ها یا پست‌های کوچک پلیس در محله‌های جرم‌زا پرداخت. این ایستگاه های پلیس محلی با همکاری شهروندان داوطلب، مردم را در زمینه پیشگیری از جرم توجیه و از روش‌های مختلف آن آگاه می‌کنند و از این طریق نظم را در منطقه برقرار می‌نمایند. هدف‌های پلیس محلی عبارتند از؛ کاهش احساس ناامنی، مهار و کنترل جرایم خرد و افزایش اعتماد به پلیس.

۲ ـ گسترش و تقویت استفاده از پلیس اطفال و نوجوانان؛ پلیس اطفال و نوجوانان بایستی در مکان های پررفت و آمد اطفال مستقر گردیده، با استفاده از راهکارهای جلب اعتماد و همکاری، به ارائه آموزش‌های لازم بپردازد و از اطفال و نوجوانان در مقابل ارتکاب جرایم حمایت نماید. گسترش و تقویت استفاده از این پلیس مستلزم ارائه آموزش‌های تخصصی به پلیس اطفال و ارتقای دانش و مهارت آنان در انجام وظایف مرتبط با اطفال و نوجوانان است.این پلیس از سازو کارهای فنی پیشگیرانه جهت کاهش بزهدیدگی و بزهکاری اطفال و نوجوانان استفاده می‌نماید.

۳ ـ گسترش و تقویت استفاده از پلیس زنان؛ وجود تفاوت‌های فیزیولوژیکی و روانشناختی در زنان نسبت به مردان منجر به تفکیک جرم‌شناختی میان بزهکاری و بزه دیدگی آنان نسبت به بزهکاری و بزه دیدگی مردان شده است؛ از این رو جهت شناسایی زمینه‌های بزهکاری و بزه دیدگی زنان و پیشگیری از آن‌ها باید دسته خاصی از نیروی پلیس موسوم به پلیس زنان از آموزش‌های تخصصی در این زمینه بهره‌مند گردیده و با استفاده از ساز و کارهای پیشگیرانه خاص به پیشگیری از بزهکاری و بزه دیدگی زنان مبادرت نماید.

۴ ـ گسترش و حمایت از پلیس پیشگیری؛ پلیس پیشگیری که از نهادهای تازه تأسیس نیروی انتظامی است باید از دانش و مهارت‌های خاص در زمینه مبانی و ساز و کارهای پیشگیری از جرم بهره‌مند گردد. این پلیس باید از موقعیت سازمانی روشن و واضحی برخوردار بوده، نحوه تعامل مطلوبی با سایر افراد نیروی پلیس داشته باشد.

۵ ـ الزامی‌نمودن تشکیل پرونده شخصیت در مرحله کشف و تعقیب جرم؛ طبق آموزه‌های جرم‌شناختی توجه به ویژگی های فردی اعم از سن، جنسیت، شخصیت و همچنین سوابق کیفری و غیرکیفری مظنونین و متهمین، نقش بسزایی در رفتار مناسب با آنان و تحقق اهداف پیشگیری کیفری نظیر جلوگیری از برچسب‌زنی و پیشگیری از تکرار جرم دارد.

۶ ـ تشکیل و به کارگیری پلیس قضایی؛ پلیس قضایی، نوعی کارشناس مسائل قضایی است که در زمینه بزهکاری حرفه‌ای و پس از ارتکاب جرایم فعالیت می‌نماید. در صورت فقدان پلیس قضایی رسیدگی سریع و دقیق و تعقیب جرایم انجام نمی‌گیرد و پیشگیری از تکرار جرم تحقق نمی‌یابد.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *