اختیار قاضی در اسقاط برخی مجازاتهای تعزیری

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

اکثریت فقها معتقدند جاری کردن ، اندازه ، نوع ، کیفیت و عفو تعزیر مطلقا در اختیار حاکم است . و در این رابطه روایات فراوانی وجود دارد که موید باز بودن دست قاضی در تعزیر است . یکی از فقهای معاصر در جواب به این استفتا که آیا حاکم شرع در محاکم قضایی می تواند در احکام کیفری افرادی که از نظر شرعی بالغ هستند ولی زیر سن قانونی ۱۸ سال هستند ، تخفیفاتی قائل شود ؛ می فرمایند : « دست قاضی در مورد تعزیرات باز است . »بهترین وکیل تهران

سوالی که در این زمینه مطرح می شود این است که در تعزیرات نیز ، برخی از جرایم مستقیما مصالح و منافع بزه دیده را مورد تجاوز قرار داده ؛ بدینوسیله برای متضرر ، حقوقی را در جریان رسیدگی جزایی موجب می گردند . در این گونه موارد نیز بزه دیده اصولا دارای نقش موثر و جدی است ، به نحوی که عامل اصلی شروع تعقیب جزایی ، درخواست او است . در این صورت ، چنانچه بزه دیده مجرم را نسبت به مجازات تعزیر عفو نماید ، آیا باز هم مجرم قابل تعقیب است یا خیر ؟وکیل پایه یک دادگستری

در این موضوع برخی از فقها قائل به تفصیل شده اند و گفته اند : چنانچه عفو متضرر ، بعد از ترافع امر در محکمه واقع شده باشد ، حاکم می تواند در صورت اقتضای مصلحت ، عفو را بپذیرد و یا تعقیب کیفری را ادامه دهد ؛ لیکن در عفو و گذشتی که قبل از مرافعه نزد حاکم صورت گرفته ، اختلاف شده است .

بنابراین ؛ هرچند اکثریت فقها معتقدند ؛ عفو تعزیرات مطلقا در اختیار حاکم است ، اما باید گفت در تعزیرات نیز برخی از جرایم ، مستقیما مصالح و منافع بزه دیده را مورد تجاوز قرار می دهد ، بنابراین عفو این مجازاتها نیز همانند قصاص و دیات ، جز از سوی صاحبان حق و با اجازه آنها مجاز نخواهد بود ؛ زیرا به نظر می رسد این قسم از تعزیرات نیز حق الناس بوده و چنین چیزی مقتضی حق الناس بودن و بر طبق قاعده است ، اما باید توجه نمود ؛ چنانچه متضرر ، مجرم را نسبت به مجازات تعزیری ، عفو نماید ؛ حاکم می تواند در صورت اقتضای مصلحت ، عفو را بپذیرد یا تعقیب کیفری را ادامه دهد . ماده ۳۹ قانون مجازات اسلامی به قاضی این امکان را داده است که در برخی موارد مجازات را به کلی اسقاط نماید .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *