عقد باطل و عقد غیر نافذ

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

بطلان حالت عقدی است که اصلا“ وجود و اعتبار حقوقی ندارد و اصلا“ در عالم حقوق به وجود نیامده است . ولی عدم نفوذ حالت عقدی است که متزلزل است یعنی وجود و عدم آن بسته به تنفیذ صاحب اجازه می باشد . عقد غیر نافذ را نمی توان با عقد باطل یکی دانست بلکه باید آن را از اقسام عقد صحیح به شمار آورد ؛ زیرا این عقد با اراده طرفهای آن انشاء می شود و وجود ناقص حقوقی پیدا می کند که می تواند با انضمام بعدی رضای معتبر دارای آثار قانونی شود . بنابراین عقد غیر نافذ باطل و کان لم یکن نیست و دارای گونه ای هستی حقوقی ناقصی است که با تنفیذ شخصی که رضایت معتبر او برای نفوذ عقد لازم است ، کامل می شود و با رد او آن موجود ناقص هم از بین می رود .بهترین وکیل تهران

در صورت تنفیذ ، اثر عقد ناقل عین از حیث منافع و نمائات مورد معامله از حین انشاء عقد جریان پیدا می کند ، گویی که عقد از همان زمان نخست ، کامل و دارای آثار قانونی است . وکیل پایه یک دادگستری

فقهای امامیه نسبت به این امر اختلاف نظر دارند ؛ برخی از ایشان ابتدای جریان آثار عقد غیر نافذ را زمان اجازه و تنفیذ عقد می دانند که این نظریه به نظریه نقل مشهور است ، از آن جهت که اجازه و تنفیذ عقد ، ناقل مالکیت معرفی شده است . در حالی که برخی دیگر از فقیهان تنفیذ را کاشف از انتقال مالکیت و زمان شروع جریان آثار عقد را پس از اجازه ، زمان انشای عقد دانسته اند که به نظریه کشف مشهور شده است و قانون مدنی ایران در ماده ۲۵۸ ، مطابق نظریه فقهی مشهور تاثیر اجازه و رد را نسبت به منافع مورد معامله فضولی از روز عقد مقرر نموده است .مشاوره حقوقی

در حقوق کنونی ایران معمول است که غیر نافذ را در مقابل نافذ بکار می برند . عقد غیر نافذ عقدی است که بدون رضای معتدل می باشد ولی می توان نقص آن را رفع نمود . منظور از رضای معتدل اشتیاقی است که طرفین عقد با توجه به نفع و ضرر شخصی خود در حال اعتدال پیدا می نماید . مثلا عقد مکره و فضولی ، عقد غیر نافذ و ناقصی است که می توان بوسیله رضای متاخر رفع نقص نموده و آن را تکمیل و صحیح گردانید ، همچنانکه می توان این بنای ناقص را باطل نمود .  بنابراین عقد غیر نافذ برزخ بین عقد صحیح کامل و عقد باطل است که با تنفیذ و تایید عاقد یا مالک و یا ولی قانونی ، کامل شده و از حالت تزلزل خارج می شود .

البته در همین خصوص در تجزیه و تحلیلهای فقهی ، اصطلاح مراعی و موقوف نیز بکار می رود

مراعی عبارتست از وضع حقوقی موجود شده ای است که مجهول می باشد و پس از رفع جهل و کشف واقع عنوان مراعی یا مراعات را از دست می دهد . ( مانند اجازه ای که در عقد فضولی بر مبنای کشف حقیقی یعنی از تاریخ عقد موثر است . ) مراعی از نظر لغوی به معنای منتظر و مراعات به معنای انتظار است و در اینجا منظور این است که شخص در انتظار رفع جهل است .

 موقوف عمل حقوقی است که سببیت آن ناقص بوده و باید عامل دیگری به آن پیوسته شود تا آن سبب کامل شود و آثار آن ظاهر گردد ، مانند عقد فضولی و مکره که سببیت آن به علت فقدان رضا ناقص بوده و پس از الحاق رضا ، سبب عقد کامل و منشا اثر می شود . بعضی از فقها عقد فضولی را موقوف می دانند و گاهی عدم نفوذ را مساوی موقوف بکار برده اند . بیع موقوف در فقه حنفیه از اقسام بیع صحیح محسوب می شود ؛ زیرا از نظر آنها تملک در این نوع بیع بر خلاف عقد فاسد ، متوقف بر قبض نمی باشد . مقصود از بیع موقوف در این مذهب بیعی است که حق غیر بدان تعلق گرفته است خواه بدین جهت که مبیع ملک غیر باشد یا اینکه غیر مالک نیز بر آن حق داشته باشد مانند بیع مال مورد رهن و اجاره که موقوف به اجازه مرتهن و موجر است .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *