عقد باطل و عقد منفسخ

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

عقد باطل هرگز در عالم حقوق بوجود نمی آید و آثار حقوقی برای آن نمی توان شناخت . تفاوت اساسی آن با عقد قابل فسخ پس از اعمال فسخ آن ، این است که عقد باطل هیچگاه محقق نمی شود در صورتی که عقد قابل فسخ پیش از اعمال فسخ ، هستی و آثار حقوقی دارد و با فسخ از ادامه هستی و آثارش جلوگیری می شود .بهترین وکیل تهران

مساله ای که بررسی آن در اینجا مناسب می نماید این است که گاهی قانونگذار در موارد خاصی که عقد پس از تشکیل و تحقق آن ، منحل می شود و بدوا بنظر می رسد باید از موارد انفساخ عقد محسوب گردد ، به عبارت « باطل می شود » تعبیر نموده ، در صورتی که در پاره ای موارد دیگر در وضعیت مشابه ، اصطلاح « انفساخ » را بکار برده است . مثلا در مواد ۴۸۱ و ۴۹۶ و ۴۹۷ که عین مستاجره از قابلیت انتفاع خارج یا تلف می شود یا در عقد اجاره ای که موجر فقط برای مدت عمر خود مالک منافع عین مستاجره است یا مباشرت مستاجر در انتفاع شرط می شود و موجر یا مستاجر فوت می کند ، اعلام گردیده است که عقد اجاره باطل می شود در صورتی که در ماده ۴۸۳ قانون مدنی در مورد تلف کل یا بعض عین مستاجره در مدت اجاره ، مقرر شده که عقد اجاره منفسخ می گردد . وکیل پایه یک دادگستری

همچنین در عقود دیگر در موارد مشابهی که امکان ادامه و استمرار عقد به علت حدوث مانعی ، منتفی می شود مانند عقد مزارعه ، ودیعه ، عاریه ، اصطلاح انفساخ عقد را بکار برده است .مشاوره حقوقی

آنچه با بررسی موضوع عقود به نظر می رسد این است که به کار بردن اصطلاح باطل در مواردی از عقد اجاره و اصطلاح انفساخ در موارد دیگر یا در عقود مشابه ناشی از تسامح در تعبیر نیست بلکه از مبنایی تحلیلی بر خاسته است .

در مورد عقودی که موضوع آنها حقوق مربوط به عین یعنی حقوق مربوط به شی قار الذات باشد ، مانند بیع یک خانه که موجب انتقال مالکیت خانه می شود چون موضوع عقد ، ذاتا مستقل و در یک زمان محقق یا قابل تحقق و تسلیم است و با تشکیل عقد ، موضوع مزبور از یک طرف به طرف دیگر منتقل می شود و تمام موضوع و منافع آن نیز می تواند در یک زمان در اختیار منتقل الیه قرار گیرد ، وضعیت حقوقی عقد مزبور از نظر موضوع در زمان تشکیل عقد معلوم است و به این جهت هر گاه عقد مزبور پس از تشکبل منحل شود ، بایستی عقد را منفسخ معرفی کرد نه باطل .

اما در عقودی که موضوع انها منافع عین است مانند عقد اجاره و صلح منافع ، چون موضوع قرارداد مالی است که در یک زمان وجود مستقل و ثابت ندارد و اجزای آن با اجزای زمان متجدد و منصرم است و در حقیقت انتقال و تسلیم آن در یک زمان ممکن نیست و تحقق و عدم تحقق این مال در اینده نا معلوم و در نتیجه وضعیت عقد مربوط به آن ناپیدا است و نمی توان عقد را در زمان انشا از حیث ارتباط با موضوع ، کامل تلقی نمود و بهمین جهت قانون در مقام بیان چنین وضعیتی اعلام کرده که عقد باطل و کان لم یکن است .بنابراین بنظر می رسد که مراد از انفساخ عقد اجاره در ماده ۴۸۳ قانون مدنی ، بطلان آن نسبت به منافع آتی و آینده است .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *