مسئولیت مدنی ناشی از بطلان معامله مستند به شخص ثالث

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

ثالث کسی است که در عقد بیگانه است و طرف عقد محسوب نمی شود و اراده ایشان در ساخت ماهیت عقد دخالتی ندارد

در اینجا شخص زیان دیده می تواند خسارت ناشی از عدم النفع ، خسارات معنوی و مادی را که در اثر بطلان عقد بوجود آمده است مورد مطالبه قرار دهد . البته در اینگونه موارد باید بین فعل شخص ثالث و زیان وارد شده رابطه سببیت باشد و برای احراز رابطه سببیت لازم است که عمل انجام شده عدوانی یا با تقصیر باشد . در اینجا بدیهی است که عمل شخصی که اقدام به انعقاد معامله فضولی نموده یا یکی از طرفین عقد را نسبت به انعقاد عقد اکراه یا اجبار یا تدلیس نموده باشد ، عدوان یا تقصیر محسوب می شود . در اینباره ماده ۳۶۴ قانون تجارت مقرر می دارد « اگر حق العملکار تقصیر کرده باشد ، باید از عهده کلیه خساراتی نیز که از عدم رعایت دستور آمر ناشی شده نیز بر آید . » به این ترتیب مثلا هر گاه حق العملکار ، سبت به یکی از اوصاف اساسی معامله تدلیس انجام دهد و موجب بطلان معامله شود و در اثر بطلان خسارتی به طرف مقابل وارد شود ، چون این عمل وی تقصیر محسوب می شود ، باید از عهده خسارات مطابق ماده ۳۶۴ ق . ت بر آید . بدین ترتیب می توان گفت که ماده ۳۶۴ ق . ت مصداقی است از قاعده کلی تسبیب ؛ منتهی تقصیر مذکور در این ماده با عدوان یا تقصیر مد نظر فقها تفاوت دارد ، زیرا منشا این قانون ، حقوق فرانسه است و لذا تقصیر در مفهوم غربی آن در این ماده مد نظر می باشد .مشاوره حقوقی

سوال دیگری که در اینجا قابل طرح است اینکه هر گاه یکی از طرفهای عقد بدون اینکه با اکراه کننده یا مدلس تبانی کرده باشد ، صرفا از وجود اکراه یا تدلیس آگاه باشد ، آیا وی هم در برابر خسارات طرف دیگر مسئول است ؟ و آیا اگر خود او بر اثر عقد باطل متحمل هزینه ها و خساراتی بشود ، آیا حق رجوع به اکراه کننده و مدلس و مطالبه خسارت را دارد یا نه ؟بهترین وکیل تهران

در پاسخ سوال نخست باید گفت که چون چنین شخصی مرتکب عملی نشده که بتوان رابطه سببیت را بر قرار دانست ، لهذا مسئولیت وی در مقابل طرف دیگر عقد منتفی است و چون در خصوص خساراتی که وی بر اثر بطلان عقد متحمل می شود نیز می توان گفت که چون وی به ضرر خود اقدام کرده است ، لذا حق مطالبه خسارت ندارد .وکیل پایه یک دادگستری

نکته ای که در اینجا قابل توجه است اینکه در قانون تجارت ماده ۱۰۱ برای اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی در نظر گرفته شده است . ماده ۱۰۱ مقرر داشته است : « اگر حکم بطلان شرکت به استناد ماده قبل صادر شود ، شرکایی که بطلان مستند به عمل آنهاست و هیات نظار و مدیرانی که در حین حدوث سبب بطلان یا بلافاصله پس از آن سر کار بوده و انجام وظیفه نکرده اند ، در مقابل شرکاء دیگر و اشخاص ثالث نسبت به خسارات ناشیه از این بطلان متضامنا مسئول خواهند بود . » به این ترتیب مشاهده می شود که مسئولیت مدیر یا هیات نظار فقط به عمل خود آنها مربوط نمی شود بلکه هر گاه سبب بطلان عمل یکی از شرکا باشد ، با جمع شرایط مزبور در ماده ۱۰۱ ، آنها مسئول پرداخت خسارات خواهند بود هر چند بعدا حق رجوع به شخصی را که بطلان مستند به اوست را دارند . »

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *