نقش مکان تجاری در اجرای تعهدات

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

در یک تعهد تجاری ، فروشنده کالا را در کارگاه ، کارخانه ؛ انبار و غیره در اختیار خریدار قرار می دهد و در همین جا وظیفه اش به پایان می رسد . فروشنده وظیفه ندارد که کالا را روی وسیله نقلیه ای که خریدار تهیه نموده قرار دهد ، یا کالا را جهت صدور ترخیص کند ؛ مگر اینکه خلاف این مقررات توافق شده باشد ، این توافق می تواند مسئولیت فروشنده را افزایش دهد . وظایفی که اصولا بر عهده خریدار است و اینها عبارتند از :

۱ ـ تهیه کالا طبق قرارداد

۲ ـ تحویل کالا در تاریخ مقرر و ظرف مهلت تعیین شده

۳ ـ به موقع به خریدار اطلاع دهد که کالا در چه محلی در اختیار او قرار داده می شود .

تحویل کالا به مشتری ممکن است بر اساس روشهای مختلفی صورت گیرد که هریک از آنها در تعیین محل انجام تعهد موثر است . به عنوان مثال تعهد ممکن است به روش  F.C.A صورت گیرد . در این روش تحویل کالا به حمل کننده صورت می گیرد و بدین معناست که فروشنده موظف است که کالا را برای صدور از گمرک ترخیص و در محل یا نقطه تعیین شده در اختیار حمل کننده ای که خریدار تعیین کرده می گذارد و در همین نقطه مسئولیت وی به پایان می رسد .

روش دیگری که معمولا استفاده می شود ، روش F.C.A است که در این روش فروشنده در محل تحویل معین شده در قرارداد مثل راه آهن یا فرودگاه و یا محل حمل زمینی بر اساس عرف و عادت متداول انجام می شود و اینگونه محل ها ، محل انجام تعهد از جانب اوست .

سایر تعهدات از قبیل تشریفات گمرکی و گرفتن جواز صدور ( در صورتی که توافق شده باشد ) مثل exworks در ادارات ذیربط با این تشریفات صورت می گیرد . اگر اختیار تعیین محل تحویل به خریدار داده شده باشد کالا در این محل تحویل می دهد . از طرف دیگر خریدار نیز طبق روش مورد اتفاق در قرارداد فروش بایستی قیمت کالا را پرداخت نموده و سایر تعهدات مربوط به قرارداد و حمل را انجام دهد .

از روشهای دیگر در این زمینه می توان به روش F.O.B اشاره نمود . این روش به معنای این است که وظیفه فروشنده در مورد تحویل کالا هنگامی به پایان می رسد که کالا در بندر حمل تعیین شده از نرده کشتی گذشته باشد . در تحویل روی عرشه فروشنده باید کالا را ترخیص کند .

در حقوق تجارت ، بحث از مکان اجرای تعهد بیشتر در مباحث مربوط به اسناد تجاری مطرح می شود . مثلا ماده ۲۲۶ قانون تجارت حاوی مقرراتی است که به موجب آن براتی که فاقد ذکر محل پرداخت باشد ؛ مشمول مقررات راجع به اسناد تجارتی نخواهد بود .

برات ممکن است در محل اقامت براتکش یا براتگیر پرداخت شود . همچنین ممکن است در محل اقامت شخص ثالثی قابل پرداخت باشد .

علت این امر به نظر می رسد این موضوع باشد که ممکن است براتکش احتمال دهد که براتگیر امکان پرداخت وجه برات را ندارد و لذا احتیاطاً نام شخص ثالثی را در برات قید می کند که در صورت عدم پرداخت براتگیر ، دارنده بتواند به او مراجعه نماید .

در مورد چک و سفته محل پرداخت ، در قانون تجارت ایران پیش بینی نشده است ؛ ولی با توجه به مندرجات ماده ۳۱۵ قانون تجارت ضرورت ذکر محل پرداخت حداقل در مورد چک به خوبی استنباط می شود .

طبق ماده ۳۱۵ قانون تجارت : « اگر چک در همان مکانی که صادر شده است باید تادیه گردد ، دارنده مکلف است ظرف ۱۵ روز از تاریخ صدور وجه آن را مطالبه نماید و اگر از یک نقطه به نقطه دیگر ایران صادر شده باشد باید ظرف ۴۵ روز از تاریخ صدور چک مطالبه شود . »

در پایان لازم به توضیح است که عدم قید محل پرداخت در چک طبق قانون تجارت ایران فاقد ضمانت اجرای قانونی است و ظاهرا بایستی گفت که چک بدون محل پرداخت صحیح است .

از وحدت ملاک ماده ۲۲۶ قانون تجارت در مورد برات نیز بایستی بر آن بود که چنین چکی از زمره اسناد تجاری خارج می شود و ضمانت اجراهای تجاری خود را از دست می دهد .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *