موانع پذیرش دلیل الکترونیکی در نظام قضایی ایران

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

این سوال پیش می آید که با توجه به آنکه شیوه دادرسی دادگاه ها مبتنی بر ادله کاغذی است، ارائه دلیل الکترونیکی در دادگاه با چه مشکلاتی مواجه است و برای پذیرش دلایل الکترونیکی در نظام قضایی، چه شرایطی باید فراهم شود.

با توجه به آنکه تعداد دعاوی مرتبط با دلیل الکترونیکی، بسیار اندک بوده است، مشکلات احتمالی که دادگاه ها در برخورد با این ادله خواهند داشت، عملاً ظهور پیدا نکرده است اما به نظر می رسد پذیرش دلیل الکترونیکی در نظام قضایی فعلی کشور، با مشکلات زیر مواجه شود.

۱- شیوه فعلی ارائه دلیل و بایگانی اسناد در محاکم، کاملاً سنتی و مبتنی بر ادله کاغذی است یعنی ادله مورد استناد به صورت کاغذی در دادگاه ارائه شده و نهایتاً سوابق پرونده به صورت کاغذی ثبت و بایگانی می‌شود که اجرای این رویه در مورد دلایل الکترونیکی ایجاد مشکل می‌کند زیرا اگر چه می‌توان دلایل الکترونیکی را به صورت چاپ شده در دادگاه ارائه کرد، اما ارائه و نگهداری سوابق الکترونیکی این دلایل نیز ضروری است تا در صورت نیاز به ارزیابی صحت دلیل و یا در اعتراضات بعدی، مورد استفاده قرار گیرد؛ اگر چه قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی، امکان انجام عملیات قضایی و بایگانی اسناد به صورت الکترونیکی را پیش بینی نکرده است اما به نظر می رسد منعی در استفاده از این شیوه وجود ندارد، ماده ۶و۷ قانون تجارت الکترونیک، نوشته و امضای الکترونیکی را معادل نوشته و امضای دستی دانسته است. همچنین، ماده ۸ قانون تجارت الکترونیک، شرایطی را مقرر کرده است که در صورتی که داده پیام واجد آنها باشد، در حکم اصل سند محسوب می‌شود، بنابراین بایگانی الکترونیکی دلایل الکترونیکی، منع قانونی ندارد و می‌تواند جایگزین بایگانی کاغذی شود. در حال حاضر، سامانه بایگانی قضایی الکترونیکی در مجتمع قضایی عدالت، راه اندازی شده است. در این سامانه، دادخواست و کلیه اسناد ضمیمه آن و نیز اوراقی که طی دادرسی به پرونده افزده می شوند یعنی از اسناد کاغذی، تصویر الکترونیکی تهیه شده و بایگانی می‌شود، اما با توجه به آنکه در مرحله تجدید نظر، سیستم قضایی الکترونیکی وجود ندارد، نسخه کاغذی اسناد نیز بایگانی می‌شود تا در صورت نیاز، در مرحله تجدید نظر، بتوان به آنها استناد کرد (عبداللهی، ۱۳۹۱، ص ۱۱۸).

۲- دلیل الکترونیکی، عمدتاً در قرار داد های الکترونیکی و در دنیای تجارت الکترونیک، مورد استفاده قرار می گیرد، فضای تجارت الکترونیک و مبادلات الکترونیکی،فضایی غیر مادی و غیر محسوس بوده و مبتنی بر ارتباط از راه دور و سرعت است، به همین جهت انجام دادرسی به صورت فعلی، یعنی مواجهه حضوری اصحاب دعوا با دادرس و برگزاری جلسات رسیدگی در یک محل فیزیکی، مناسب فضای تجارت الکترونیک نیست بلکه باید امکان رسیدگی در دادگاه الکترونیکی به شیوه اینترنتی و بدون حضور فیزیکی طرفین، فراهم شود.

ماده ۲ تصو.یب نامه برنامه جامع توسعه تجارت الکترونیکی، این امر را پیش بینی کرده و وزارت دادگستری را مکلف دانسته است با همکاری قوه قضاییه و وزارت بازرگانی، تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۸۵ قانون آیین دادرسی خاص تجارت الکترونیکی را تدوین کند که امکان طرح دعاوی حقوقی در فضای تبادل اطلاعات را متناسب با فضای غیر مادی و نامحسوس آن و رعایت اهمیت اصل سرعت در این دعاوی فراهم کند که متأسفانه این قانون، هنوز تدوین نشده است (عبداللهی، ۱۳۹۱، ص ۱۱۹).

۳- تصور عامه آن است که دلیل الکترونیکی به راحتی قابل جعل و تغییر است و سیستم‌های الکترونیکی چندان دقیق ومطمئن نیستند و احتمال بروز خطا در اطلاعات خروجی آنها وجود ندارد. تصور قضات، وکلا و مسئولان قضایی نیز از این عموم مستثنی نیست. دلیل الکترونیکی، به تازگی وارد نظام قضایی کشور شده است و تاکنون در نظام قضایی، اطلاع رسانی و آموزش لازم در مورد ویژگی های این دلیل و اعتبار و ارزش اثباتی آن صورت نگرفته است وحتی نام قانون تجارت الکترونیکی برای بسیاری از قضات و وکلا ناآشناست، که این امر می‌تواند موجب عدم پذیرش دلیل الکترونیکی در دادرسی ها شود. لازمه پذیرش دلیل الکترونیکی در نظام قضایی، تربیت قضات و وکلای متخصص و نیز جذب کارشناسانی است که در جنبه های فنی دلیل الکترونیکی مانند تشخیص صحت سند، میزان اطمینان آن و شیوه های بازیابی دلیل تخصص داشته و در احراز امور، راهگشای دادرس باشند. (عبداللهی، ۱۳۹۱، ص ۱۱۹).

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *