مجازات انتشار عکس و فیلم های خصوصی دیگران در فضای مجازی چیست؟

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

هرکس فیلم، صوت یا تصویر دیگری را تغییر یا تخریب کرده وآن را منتشر یا با علم به تغییر یا تخریب منتشر کند، به نحوی که موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از۹۱ روز تا دو سال،جزای نقدی محکوم می‌شود.

هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم، صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تخریب کرده وآن را منتشر یا با علم به تغییر یا تخریب منتشر کند، به نحوی که موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از۹۱ روز تا دو سال،جزای نقدی یا هردو مجازات محکوم می شود. متن ذکر شده به صراحت ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه ای است.

در ادامه این قانون و در ماده ۱۷ آن نیز به صراحت بیان شده است:«هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صوت، تصویر، فیلم خصوصی، خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفا هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد». بنابراین انتشار عکس مربوط به افراد یا فیلم های خصوصی یا تخریب صوت وتصویر دیگری به ‌گونه‌ای که از حیث عرفی ایجاد ضرر یا هتک حیثیت شود، جرم شناخته شده است اما اگر این جرایم توسط افرادی انجام شود که با ارتکاب سرقت موبایل یا کامپیوتر دیگران یا اینکه از باب امانت جهت تعمیر یا هر اقدام دیگری به آن دسترسی پیدا کنند، اطلاعات مورد نظر را منتشر و مرتکب جرم شوند، علاوه بر مجازات جرم سرقت یا خیانت در امانت با اشد مجازات مورد پیگرد قرار خواهند گرفت.

علاوه بر آن، اگر چاپ مطلب یا نوشته مبتنی بر توهین ، افترا یا فحاشی باشد، مجازات آن‌‌ها نیز به مجازات های قبلی اضافه خواهد شد.

از سویی هم جرایم یادشده باید مثل تمام جرایمی که مورد نظر قانونگذار است، ارکان سه‌گانه آن کامل باشد تا تحقق یافته تلقی شود؛ به عنوان مثال در جرم نشر اکاذیب باید کذب بودن و وجود ضرر به کسی که این امر به او نسبت داده می شود، وجود داشته باشد ودر عالم ماده، یعنی در تلگرام، نشریه یا هر منبع دیگری منتشر شده باشد وصرف نسبت دادن جرم به دیگری، بزه را کامل نمی‌کند؛ از این‌رو باید توجه داشت هر عملی ممکن است مشمول این مقررات نشود اما آنچه که ذکر آن در اینجا ضروری بوده، این است که جرایم رایانه ای پیش از این نه تنها جرم انگاری نشده بود بلکه راهکاری برای اثبات آن در دسترس نبوده اما اکنون با دایر شدن دادسراهای جرایم رایانه ای وتخصصی شدن موضوع وهمکاری پلیس فضای تولید وتبادل اطلاعات (فتا) و قوه قضاییه به این جرایم رسیدگی شده و اعمال قانون می‌شود.

روال طرح شکایت نیز چنین است که شاکی شکواییه خود را به دادسرای جرایم رایانه ای تقدیم می کند و شکایت مربوطه برحسب تشخیص رییس دادسرای جرایم رایانه ای به یکی از دادیاران یا بازپرسان مستقر در دادسرا ارجاع می شود، سپس استعلام ها وتحقیقات تکمیل می‌شود و درنهایت در صورتی که دادسرا ( دادیار یا بازپرس مربوطه) به این نتیجه رسیده باشد که جرم محقق شده است، پرونده برای تعیین مقدار مجازات ( حبس ، جزای نقدی یا شلاق) به دادگاه صالح ارجاع می شود. دادگاه مرجوع‌الیه پس از وصول پرونده، دستور تعیین وقت صادرکرده وبه موضوع رسیدگی وحکم مقتضی را صادر می کند .

این حکم مثل تمام احکام دادگاه‌ها قابل تجدید نظرخواهی از سوی هریک از طرفین پرونده است که خود را متضرر از دادنامه می داند.پس از قطعیت دادنامه در صورتی که دایر بر اعمال مجازات حبس، شلاق یا جزای نقدی باشد، پرونده برای اجرای حکم به واحد اجرای احکام ارسال وحکم اجرا می شود.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *