پیگیری حقوقی چک پرداخت نشدنی

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

۱ ـ پیگیری از طریق دادگاه حقوقی : اگر دارنده چک از شرایطی که موجب تعقیب کیفری می‌شود استفاده نکرده باشد این حق برای وی محفوظ است تا به منظور مطالبه مبلغ چک اقدام به تنظیم و تقدیم دادخواست علیه صادر کننده به دادگاه عمومی محل انجام معامله یا اقامتگاه صادر کننده چک کند. دارنده، چک باید با در دست داشتن ۲ نسخه فتوکپی مصدق چک و گواهینامه عدم پرداخت و تکمیل و امضاء ۲ نسخه برگ دادخواست به دادگاه و الصاق تمبر قانونی به آن، مراحل اولیه را تکمیل و تقدیم دادگاه کند (چک‌هایی که مبلغ آنها تا ۵۰ میلیون ریال است همراه مدارک به واحد ارجاع حل اختلاف مراجعه می‌کنند).

 مواردی را که دارنده چک باید مد نظر قرار دهد .الف) صدور چک بلا محل از جمله جرائم خصوصی محسوب شده و بدون شکایت دارنده چک، صادر کننده چک بلا محل قابل تعقیب نیست. ب) برای جلوگیری از زائل شدن حق شکایت کیفری دارنده چک باید حداکثر تا ۶ ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه کند و پس از اخذ گواهی عدم پرداخت حداکثر تا ۶ ماه شکایت خود را به مرجع قضائی تقدیم کند. ج) تنها دارنده چک حق شکایت کیفری دارد و دارنده چک شخصی است که برای اولین بار چک را به بانک ارائه کرده و گواهی عدم پرداخت به نام وی صادر شده باشد. د) دادگاه صلاحیت دار برای رسیدگی به شکایت دارنده چک علیه صادر کننده، دادگاه مستقر در مجتمع قضائی واقع در محدوده بانک محالٌ علیه می‌باشد.

 با ارائه مدارک و تصاویر پشت روی آن که با یک تمبر ایصال می‌شود و ابطال تمبر هزینه دادرسی به قسمت ارجاع شکایت حوزه قضائی محدوده بانک محالٌ علیه مراجعه و معاونت ارجاع حوزه قضائی مربوط دستور تحقیقات مقدماتی و اعلام نتیجه را به حوزه انتظامی واقع در محدوده سکونت صادر کننده چک صادر می‌کند و پس از اخذ دستور مقام قضائی به حوزه انتظامی مربوطه مراجعه کرده با کسب دستور فرمانده حوزه انتظامی اخطاریه سه روزه که به اخطار حسن نیت معروف است به همراه مامور نیروی انتظامی به متهم ابلاغ می‌شود. در صورتی که متهم در ظرف سه روز پس از ابلاغ اخطاریه رضایت شاکی را جلب کرده و یا ترتیب پرداخت وجه چک را بدهد؛ اعلام رضایت شاکی و یا ارائه لاشه چک توسط وی پرونده مختومه می‌شود والا در صورت حضور نیافتن در موعد مقرر با دستور مقام قضائی نسبت به جلب متهم اقدام و پرونده با گزارش نیروی انتظامی به همراه طرفین به حوزه قضائی مربوطه ارسال می‌شود. پس از تعیین شعبه رسیدگی کنند توسط ریاست حوزه قضائی پرونده در جریان رسیدگی قرار می‌گیرد.

در این اثنا اگر متهم متواری بوده و یابیم خروج وی از کشور برود می‌توان از دادگاه درخواست ممنوع الخروج کردن وی را از کشور کرد. از آنجا که با تقدیم شکایت و درخواست تعقیب قانونی متهم دادگاه تنها به جنبه جزائی صدور چک بلا محل رسیدگی کرده به منظور محکومیت متهم به پرداخت مبلغ چک ضمن محکومیت جزائی،شاکی باید تا اولین جلسه رسیدگی اقدام به تقدیم دادخواست ضرر و زیان کند در صورت عدم مراجعه متهم اخذ برگ جلب سیار به منظور دستگیری وی و در صورت ضرورت تقاضای صدور قرار تامین خواسته از دادگاه ضمن دادخواست ضرر و زیان یا به صورت جداگانه در صورتی که متهم دارای اموال اعم از منقول یا غیر منقول باشد شاکی می‌تواند با اخذ قرار تامین خواسته از دادگاه مربوطه و اجرای آن نسبت به توقیف اموال معرفی شده و بر اساس مقررات قانون آئین دادرسی مدنی تا میزان وجه چک بلا محل اقدام و پس از صدور حکم و طی تشریفات قانونی حقوق خود را مطالبه کند.

۲ ـ پیگیری از طریق دوایر اجرای ثبت: قانونگذار ویژگی‌های خاصی را برای چک قائل شده است یکی از ویژگی‌های چک، در حکم اسناد رسمی لازم الاجرا بودن آن است. بنابراین دارنده چک بلا محل می‌تواند همانند سایر اسناد رسمی لازم الاجرا برای مطالبه وجه چک به دوایر اجرای ثبت و اسناد مراجعه و چک را به اجرا بگذارد( بر اساس مواد ۲۴۵ تا ۲۵۴ آئین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا) جهت درخواست صدور اجرائیه ابتدا به اداره ثبت محل که بانک محالٌ علیه در محدوده آن واقع است مراجعه کرده و پس از خرید تقاضانامه صدور چک و تکمیل آن« با ضمیمه کردن اصل چک و گواهی عدم پرداخت بانک محالٌ علیه فرم تکمیل شده را به دایره اجرا ثبت تحویل داده و رسید دریافت می‌کند.

دوایر اجرای ثبت پس از صدور اجرائیه، آن را مطابق آئین نامه اسناد رسمی لازم الاجرا توسط مامور اجرا به صادر کننده ابلاغ می‌کند و اگر ظرف مدت ۱۰ روز پس از ابلاغ صادر کننده چک ترتیب پرداخت وجه چک را ندهد دارنده چک می‌تواند با معرفی اموال بدهکار اعم از منقول و غیر منقول درخواست توقیف اموال را کرده و پس از توقیف اموال در جهت گرفتن طلب خود اقدام کند.

نکات مهم: اعلام جرم علیه صادر کننده چک بی محل مانع از درخواست صدور اجرائیه برای وصول وجه چک از طریق اداره ثبت نخواهد بود و دوم اینکه نسبت به چک‌هایی که به علت عدم مطابقت امضاء برگشت خورده نمی‌توان از طریق اجرای ثبت اقدام کرد.

باید امضاء روی چک با نمونه امضاء موجود در بانک مطابقت داشته باشد و این امر مورد تائید بانک قرار گرفته باشد.

مشکل اصلی در این کار این است که قانون پیش بینی کرده که اجرای محکومیت را نمی‌توان از طریق مستثنیات دین وصول کرد که این مستثنیات دین مانند منزل مسکونی متعارف و اموال مایحتاج عمومی بدهکار است که توسط طلبکار قابل ضبط شدن نیست به همین دلیل میزان بسیار زیادی پرونده وجود دارد که طلبکار حکم قطعی را گرفته ولی با توجه به اینکه طبق این قانون مال زیادی از فرد به دست نمی‌آید.طلبکار نمی‌تواند طلب خود را وصول کند.از طرفی در سال ۱۳۷۷، ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی به دادگاه اختیار داده که محکوم را حبس کند. در این بین به نظر می‌رسد با حبس محکوم، غیر از اینکه طلب طلبکار وصول نشده و  بدهکار هم توانایی به دست آوردن مال را برای پرداخت بدهی از دست خواهد داد، و همچنین به دلیل پر شدن زندان‌ها و صرف هزینه، جامعه متضرر می‌شود چرا که حضور افراد بدهکار در زندان علاوه بر اینکه بر دولت هزینه تحمیل می‌کند، آسیب‌های روانی خاص خود را نیز برای زندانی و خانواده او در پی خواهد داشت. این در حالی است که گفته می‌شود شاید بتوانیم تصمیمی اتخاذ کنیم که موجبات پرداخت بدهی مدیون فراهم شده و طلبکار رفته رفته به پول خود برسد.

نکته قابل توجه اینکه اجرای چک از طریق اداره ثبت زمانی مفید می‌باشد که اولاً دارنده بتواند هزینه مربوطه را در صندوق اجرای ثبت تودیع نماید و در ضمن از صادر کننده، اموالی غیر از مستثنیات دین سراغ داشته باشد تا  آنها را جهت صدور دستور بازداشت معرفی کند.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *