شرایط استفاده از مزایای قانونی سفته

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

الف) دارنده سفته باید در سررسید سفته را مطالبه کند. اگر که وجه سفته پرداخت شد مسئله‌ای پیش نمی‌آید. ولی در صورت عدم پرداخت دارنده سفته باید ظرف ۱۰ روز از تاریخ سررسید سفته را واخواست کند. اگر روز دهم تعطیل باشد روز بعد از آن عمل واخواست انجام خواهد شد. واخواست ،اعتراض رسمی است نسبت به سفته ای که در سر رسید پرداخت نشده است. واخواست علیه صادر کننده سفته به عمل می‌آید و باید رسماً به او ابلاغ شود. واخواست در برگه‌های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهیه شده نوشته می‌شود بانکها نیز واخواست نامه های چاپی مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته که به وسیله واخواست کننده نوشته می‌شود و دستور پرداخت وجه سفته که توسط دادگاه انجام می‌گیرد آورده می‌شود. واخواست نامه با استفاده از کاغذ کاربن در سه نسخه مشابه تنظیم شده و به وسیله واخواست کننده امضاء می‌شود. پس از چسباندن تمبر به مبلغ مورد نیاز به دستور دادگاه سفته توسط مامور اجرا ابلاغ می‌شود. باید توجه داشت که هیچ نوشته‌ای نمی‌تواند از طرف دارنده سفته جایگزین واخواست نامه شود. مامور ابلاغ نسخه دوم واخواست نامه را به ابلاغ شونده یا محل اقامت او می‌دهد. نسخه اصلی به واخواست کننده تسلیم و نسخه سوم در دفتر واخواست دفتر دادگاه بایگانی می‌شود

ب) برای استفاده از مسئولیت تضامنی ظهرنویس ها دارنده سفته باید ظرف یکسال از تاریخ واخواست، واخواست خود را به دادگاه تقدیم کند. اگر دارنده سفته به این وظیفه قانونی عمل نکند دعوی او علیه ظهر نویس ها پذیرفته نمی‌شود.

ج) دارنده سفته‌ای که واخواست شده و در موعد مقرر اقامه دعوی کرده می‌تواند از دادگاه بخواهد که اموال طرف دعوی را قبل از رسیدگی و صدور حکم به نفع او توقیف کند در این حالت پس از صدور حکم دارنده سفته نیز در وصول طلبش از مال توقیف شده به سایرین تقدم دارد. دادگاه نیز به محض تقاضای دارنده سفته ، ممکن است معادل وجه آن از اموال طرف مقابل را به عنوان تامین توقیف کند. اگر سفته عندالمطالبه باشد صادر کننده باید به محض مطالبه ، مبلغ آن را پرداخت کند.

به این ترتیب چنانچه دارنده سفته در موعد قانونی نسبت به واخواست یا همان اعتراض سفته اقدام نکند، در صورت وجود ظهرنویسان دارنده سفته توانایی اقامه دعوی علیه آنها را نخواهد داشت و اصطلاحاً مسئولیت تضامنی ظهرنویسان زائل خواهد شد در ضمن، خواهان در چنین وضعیتی برای اخذ دستور توقیف اموال خواندگان یا اصطلاحاً تامین خواسته دچار مشکل خواهد شد. زیرا ماده ۲۹۲ قانون تجارت مقرر کرده است :      « پس از اقامه دعوی محکمه مکلف است به مجرد تقاضای دارند براتی که به علت عدم تادیه اعتراض شده است معادل وجه برات را از اموال مدعی علیه به عنوان تامین توقیف کند».

ممکن است این سؤال برای خوانندگان پیش آید که ماده فوق صرفاً در خصوص سند تجارتی برات سخن گفته است در پاسخ باید اذعان کرد که به موجب ماده ۳۰۹ از قانون تجارت تمام مقررات راجع به بروات تجاری در مورد سفته لازم الرعایه است.

قاعده مذکور در این ماده قاعده خاصی است که به موازات قاعده مندرج در ماده ۲۲۵ قانون آئین دادرسی مدنی قابل اعمال است. ماده اخیر مقرر می‌کند. «مدعی می‌تواند قبل از تقدیم دادخواست یا ضمن دادخواست راجع به اصل دعوی یا در جریان دادرسی، در موارد زیر از دادگاه درخواست تامین خواسته نماید و دادگاه مکلف به قبول آن است . الف) دعوی مستند به سند رسمی باشد. ب) خواسته در معرض تضییع یا تفریط باشد. ج) مدعی، خساراتی را که ممکن است برطرف مقابل وارد آید نقداً به صندوق دادگاه بپردازد، لیکن میزان خسارت به نظر دادگاهی است که درخواست تامین را پذیرفته است.در صورتی که قرار تامین اجرا شده و مدعی در اصل دعوی، به موجب رای نهایی، محکوم به بی حقی شود، وجه تودیع شده بابت خسارات احتمالی تامین به محکوم له پرداخت می‌شود. د) در سایر مواردی که به موجب قانون مخصوص ،دادگاه مکلف به قبول درخواست تامین باشد».

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *