ارزش اماره در نظام قضایی ایران

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

اماره از حیث دلالت بر واقع ، بعد از اصل قرار دارد زیرا مبنای اماره ، غلبه است یعنی یکی از دو وجه غالب میباشد . در علم فقه به دلیل ، اماره اطلاق میگردد ولی امارهای که در بحث ادله اثبات دعوا در ردیف دلایل بشمار آمده است ، دلیل شرعی به معنای خاص نیست بلکه یک نوع پیش فرض قانونی است .

به موجب ماده ۱۳۲۲ قانون مدنی « امارات قانونی اماراتی است که قانون آن را دلیل بر امری قرار داده مثل امارات مذکوره در این قانون از قبیل مواد ۳۵ و ۱۰۹ و ۱۱۰ و ۱۱۵۸ و ۱۱۵۹ و غیر آنها و سایر امارات مصرحه در قوانین دیگر » پس دلالت وجود امر یا مجموعه ای از امور ( اوضاع و احوال) بر وجود امر دیگر اگر به حکم قانون باشد ، اماره قانونی خوانده می شود . برای مثال بموجب ماده ۱۱۰ قانون مدنی « بنا به طور ترصیف و وضع سرتیر از جمله قرائن است که دلالت بر تصرف و اختصاص می کند . » پس هر گاه بین مجاورین دو مک در مالکیت نسبت به دیوار بین آن دو ملک اختلاف وجود داشته باشد و یکی از آنها ادعای مالکیت نسبت به کل دیوار مزبور را داشته باشد ، هر گاه بنای اختصاصی او با بنای دیوار به طور ترصیف باشد و یا سرتیر بنای اختصاصی او بر دیوار مزبور باشد از وجود این اوضاع و احوال ، به حکم قانون ، وجود امر مورد ادعا استنتاج می شود .

امارات قانونی تنها نقش اثباتی دارند و مساله « دلیل آوری » را حل می کنند ، بدین معنا که قانونگذار با جابجائی موضوع دلیل به نفع یکی از طرفین ، اجازه می دهد که با استنتاج از امری که اثبات آن معمولا بسیار آسان است ، وجود امری اثبات شود که اثبات آن معمولا غیر ممکن و بسیار دشوار است . اماره قانونی مبتنی بر ظن نوعی است و بسیار ضعیف ست و در برابر هر دلیل دیگری مغلوب می شود . بنابراین در صورت وجود شهادت اماره قانونی دلیلیت خود را از دست می دهد .

اما امارات قضایی را قانون تاسیس ننموده ؛ بله به صلاحدید دادرس واگذار شده اند . دادرس از طریق برخی نشانه ها کوشش می کند با استنتاجی کم و بیش طولانی ، نسبت به واقعیت امر مورد ادعا تصمیم گیری نماید . بموجب ماده ۱۳۲۴ قانون مدنی « اماراتی که به نظر قاضی واگذار شده عبارتست از اوضاع و احوالی در خصوص مورد و در صورتی قابل استناد است که دعوا به شهادت شهود قابل اثبات باشد یا ادله دیگر را تکمیل کند . » بنابراین چون امارات قضایی به نظر دادرس واگذار شده ، شمارش مصادیق آن امکانپذیر نمی باشد ، اگر چه می توان نشانه یا نشانه های مزبور را تمثیلا معرفی نمود .

ویژگی بارز امارات قضایی واگذار شدن آنها به صلاحدید دادرس است . بنابراین دادرس می تواند هر اوضاع و احوالی را که در نظر او به تشخیص وجود امر مورد ادعا کمک نموده و وجدان او را اقناع می نماید ، مورد لحاظ قرار دهد . پس بر خلاف اماره قانونی که حتی اگر موجب اقناع وجدان دادرس نشود به او تحمیل می شود ، « نشانه » یا « نشانه ها » در صورتی که در دادرس باور درونی ایجاد کند اماره قضایی شمرده می شود و می تواند مستند حکم دادگاه قرار گیرد .

اما در صورت تعارض اماه قضایی با شهادت ؛ از آنجا که اماره قضائی مبتنی بر ظن شخصی است ، قدرت مقابله با دلیل را ندارد . فلذا شهادت اماره را از اعتبار ساقط نموده و خود مبنا قرار می گیرد . به دیگر سخن با وجود دلیلی همچون شهادت در پرونده ، نوبت به پرونده نمی رسد و دلیل مجال خودنمایی به اماره نمی دهد و آن را از اثر می اندازد و خود مبنا قرار می گیرد .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *