مضرات الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

۱ ـ از بین رفتن صنایع کوچک و بزرگ

امروز صاحب نظران تمامی کشورها در این امر متفق القول هستند که صنایع کوچک و متوسط نقش مهمی در تحول صنعتی کشورها ایفا می کند و این بخش اقتصادی را به « درختان جوان جنگل » تشبیه کرده اند که در راه رسیدن به نور آفتاب باید بکوشند تا از سایه مرگبار رقبای خود بگذرند .

ایران نیز از جمله کشورهای در حال توسعه محسوب می شود که بیش از ۹۰% اقتصاد این کشور وابسته به صنایع کوچک و متوسط است . این صنایع استخوان بندی اقتصاد این نوع کشورها را تشکیل می دهد و نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصادی کشورهای جهان سوم و کمتر توسعه یافته دارد .

صاحب نظران تاثیرات صنایع کوچک و متوسط به اقتصاد جهانی را حداقل در چهار جنبه ارزیابی کرده اند : ۱ ـ کار آفرینی ؛ ۲ ـ نوآوری و تغییر فناوری ؛ ۳ ـ پویایی صنعت  ؛ ۴ ـ ایجاد اشتغال و در آمد .

۲ ـ تشدید فقر و شکاف طبقاتی

تجربه کشورهای موفق در امر توسعه اقتصادی نشان می دهد که « تجارت آزاد » نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در رشد اقتصادی این کشورها داشته است و به طور قطعی می توان نقش هیچ کشور توسعه یافته و تازه صنعتی شده ای را نمی توان پیدا کرد که بدون توسعه « تجارت آزاد » و تکیه بر صادرات خود به این امر نائل شده باشد . لذا آزادسازی تجاری که از آن به عنوان حرکت به سمت تجارت آزاد از طریق کاهش تعرفه ها و سایر موانع تجاری تعریف شده است ، متمرکز بر نیروی پیش برنده جهانی سازی اقتصادی تلقی شده است.

در زمینه فقر دو عقیده ی متفاوت وجود دارد :

ـ از نظر طرفداران ، آزادسازی و اصطلاحات تجاری عامل اساسی در رسیدن به رشد پایدار و کاهش فقر در کشور های در حال توسعه می باشد.

ـ اما منتقدان آزادسازی براین باورند که اقتصاد باز به تنهایی راه گشای مشکلات کشورهای در حال توسعه نمی باشد ؛ بلکه این گونه اصطلاحات به ویژه در کوتاه مدت هزینه هایی در پی دارد و باید به وسیله ی سیاست های تامینی و برنامه های حمایتی برای اقشار آسیب پذیر تکمیل گردد.

سازمان هایی مانند « بانک جهانی » نیز با منتقدان آزاد سازی هم رای شده و معتقدند که تنها « رشد اقتصادی » برای کاهش فقر کافی نیست. با آزاد سازی بخش کشاورزی و به دنبال حذف تعرفه های تجاری و یارانه ای معمولا قیمت برخی از کالاهای کشاورزی افزایش می یابد ، زیرا برخی از کشورهای توسعه یافته هزینه های قابل توجهی را صرف پرداخت یارانه های صادراتی می کنند و بالطبع با حذف این یارانه ها قیمت های این نوع کالاها افزایش می یابند.

۳ ـ کاهش در آمدهای مالیاتی

درآمدهای مالیاتی در اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان یکی از مهم ترین منابع تامین مالی دولت ها و به عنوان ابزاری تاثیر گذار در سیاست گذاری های مالی به شمار می رود. معمولا دولت ها برای حفاظت از صنایع داخل و بهبود رابطه ای مبادله تجاری اقدام به استفاده از این مکانیزم اختصاری می کنند. مالیات براساس چگونگی تعلق به کالا به مالیات « مستقیم » و « غیرمستقیم » تقسیم می شود. اولی مستقیما از دارایی یادرآمد افراگرفته می شود شامل مالیات بر دارایی و مالیت بر درآمد هستند و نمونه بارز این مالیات ها مالیاتی است که دولت به طور مستقیم از حقوق کارمندان خود کسر می کند.

در بسیاری از کشورهای درحال توسعه از جمله ایران ، مالیات بر تجارت یک منبع مهم درآمدی برای دولت محسوب می شود . الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت باعث کاهش و یا حذف مالیات بر کالای وارداتی شده و با کاهش شدید درآمدهای مالیاتی دولت مجبور به فشار مالیاتی بر مردم خواهد شد و این وضعیت با تصور سیل بیکاری های جدید زمینه ساز تشدید آشفتگی های اجتماعی و اقتصادی در کشور خواهد شد.

۴ ـ افزایش واردات و کسری تراز تجاری کشور

اعمال سیاست های حذف موانع تجاری و کاهش تعرفه ای در اجرای اصل آزادسازی تجاری که از الزامات عضویت در سازمان جهانی تجارت می باشد ، زمینه ورود واردات بی رویه کالاها به داخل کشور را فراهم ساخته و این مقدمه برای کشوری مانند ایران که در آن سهم صادرات غیر نفتی ، ناچیز است باعث خروج بی رویه ارز به خارج از کشور خواهد شد و در نتیجه کسری شدید ذخایر بودجه ی ارز را به دنبال خواهد داشت و آثاری همچون تورم بی رویه دامنگیر این کشور خواهد شد.

حساب جاری یا تفضل بین صادرات و واردات کالا و خدمات و حساب سرمایه دو جزء مهم آن به شمار می روند . تراز پرداختها یکی از مفاهیم اقتصادی است که در قلمرو بازرگانی و مالی بین المللی مورد بحث قرار گرفته و در گزارشهای اقتصادی کشورها اغلب به این تراز اشاره می شود.

در صورت انعقاد معاهده ایران در زمینه واردات کالای خاص با یک کشور عضو سازمان جهانی تجارت ، براساس اصل کامله الوداد این معاهده نسبت به سایر کشورها نیز تسری یافته و این امر سبب تشدید و ورود واردات بر کشور را در پی خواهد داشت.

۵ ـ تزلزل اتکاء به سرمایه گذاری های خارجی

با آزاد سازی تجاری ، زمینه برای ورود صنایع و تکنولوژی و نیز سرمایه های خارجی به داخل کشور میسر می شود ، اما با توجه به تبعیت اقتصاد از سیاست این امر می تواند با مخاطراتی همراه باشد ، لذا عدم ثبات سیاسی و اقتصادی ایران در عرصه بین المللی یکی از نکات قابل تامل در زمینه کاهش سرمایه گذاری خارجی محسوب می شود .

در صورت اتکاء و اعتماد به سرمایه گذاری های خارجی ، این کشور می تواند دچار سرنوشت تلخ کشور مالزی شده و در اثر ملاحظات سیاسی بین المللی و خروج ناگهانی و هدفمند سرمایه های خارجی ، این کشور متحمل خسارات شدید اقتصادی و سیاسی شود . این امر مقوله ای است که از تحلیل تجربه آزادسازی مالزی می توان استنباط نمود.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .

اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟

جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :

۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .

۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .

۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *