انتخاب بازرسان در شرکت های تجاری

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

در حقوق شرکتهای ایران، کنترل و نظارت بر شرکتهای تجاری در واقع همان نظارت از درون است که بازرسان شرکت واگذار شده است .

با وصف تفکیک شرکتهای سهامی به عام و خاص، نظام بازرسی مربوط به این دو شرکت نیز متمایز گردید ؛ به گونه‏ای که در شرکت سهامی از نوع اول ، بازرسان باید از ویژگیها و صلاحیتهای خاصی برخوردار باشند که در آیین‏نامه مربوطه مقرر شده است.در حالی که قانونگذار برای بازرسان شرکت سهامی خاص هیچ گونه ویژگی و صلاحیت خاصی را ضروری ندانسته است، لایحه اصلاحی قانون تجارت برخلاف سلف خود، مقررات مفصل و جزئی‏تری را در خصوص حدود وظایف و مسؤولیتهای بازرسان پیش‏بینی نموده است.

لایحه مزبور درباره شرایط انتخاب بازرسان قانونی شرکتهای سهامی خاص، هیچ ویژگی و شرط معینی را مقرر نداشته، لکن صرفا به شرایط اساسی و ممنوعیتها اشاره نموده است، در حالی که انتخاب بازرسان برای شرکتهای سهامی عام مشمول شرایطی دانسته شده که به آیین‏نامه پیشنهادی وزارت اقتصاد و مصوّب کمیسیون اقتصاد دو مجلس وقت واگذار گردیده است .

وظیفه تعیین بازرس در شرکت سهامی عام و خاص با مجمع عمومی عادی است . مجمع عمومی عادی باید یک یا چند بازرس علی البدل نیز انتخاب کنند تا در صورت معذوریت یا فوت یا استعفا یا سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی ، جهت انجام وظایف بازرسی دعوت شوند . با کنار رفتن بازرس اصلی به هر جهت ؛ بازرس علی البدل تا پایان دوره به فعالیت بازرسی ادامه می دهد . زیرا بازرسان اصلی و علی البدل شرکت را بون امتیاز مجمع عمومی انتخاب می کنند و ثبات شرکت اقتضا دارد که در صورت معذوریت بازرسان اصلی به هر علا بازرس علی البدل با رفع معذوریت از بازرس اصلی کنار گذاشته نشود و انتخاب مجدد بازرس یا بازرسان بلا مانع است .

در مواردی که پس از تشکیل شرکت و انتخاب اولین بازرس یا بازرسان ، مجمع عمومی بازرس تعیین ننموده باشد یا به هر علت نتواند گزارش تهیه نماید ، رئیس دادگاه عمومی دارای صلاحیت محلی اقدام به تعیین بازرس خواهد نمود . طبق ماده ۱۵۳ لایحه قانونی سال ۱۳۴۷ : « در صورتی که مجمع عمومی بازرس معین نکرده باشد یا یک یا چند نفر از بازرسان به علتی نتوانند گزارش دهند یا از دادن گزارش امتناع ورزند ، رئیس دادگاه شهرستان به تقاضای هر ذینفع بازرس یا بازرسان را به تعداد مقرر در اساسنامه شرکت تجاری تعیین خواهد نمود تا وظایف مربوطه را تا انتخاب بازرس به وسیله مجمع عمومی انجام دهند . تصمیم رئیس دادگاه شهرستان در این مورد غیر قابل شکایت است. »

صلاحیت دادگاه مندرج در ماده ۱۵۳ منحصر به تعیین بازرسان بعد از تعیین اولین بازرس یا بازرسان شرکت است ، زیرا اگر مجمع عمومی موسس در شرکت سهامی عام و موسسین شرکت سهامی خاص طبق بند ۳ ماده ۲۰ لایحه قانونی ۱۳۴۷ اقدام به انتخاب بازرس ننموده باشد نیاز ماده ۱۸ همان قانون در شرکت سهامی عام و بند ۴ ماده ۲۰ در شرکت سهامی خاص برآورده نمی شود و اداره ثبت شرکتها از ثبت آن امتناع و شخصیت حقوقی بوجود نمی آید .

مجمع عمومی عادی در هر موقع می تواند بازرس یا بازرسان را عزل کند . به شرط آنکه جانشینان آنها را نیز انتخاب نماید . عزل بازرس در هر موقع اگر چه مشکلات عزل مدیر را ندارد ولی چون عزل بازرس مانند مدیر در صلاحیت مجمع عمومی عادی است که اصولا هر سال یکبار تشکیل می شود عملا امکان عزل بازرس در هر موقع وجود ندارد . موقع عزل بازرس مقارن با نصب شخص دیگری به عنوان بازرس است و این عمل از مجمع عمومی سالانه انجام می شود . در صورتی که مجمع عمومی بخواهد بازرس را قبل از موعد مقرر در اساسنامه برای تشکیل مجمع عمومی عزل نماید باید مجمع عمومی عادی نابهنگام تشکیل و نسبت به عزل بازرس و نصب دیگری به این سمت اقدام شود ، ولی در هر حال تعیین حق الزحمه بازرس با مجمع عمومی عادی است .

ماده ۱۴۴ لایحه قانونی ۱۳۴۷ ، به عنوان مقرره آغازین بر بخش ناظر بر بازرسان، شیوه انتخاب و بر کناری آنان را پیش‏بینی نموده است، در حالی که تبصره ماده مزبور حکم دیگری را که در خصوص شرایط انتخاب بازرسان شرکتهای سهامی عام می‏باشد، مورد توجه قرار داده است. ماده مرقوم اشعار می‏دارد : « در حوزه‏هایی که وزارت اقتصاد اعلام می‏کند، وظایف بازرسی شرکتها را در شرکتهای سهامی عام اشخاصی می‏دانند ایفا کنند که نام آنها در فهرست رسمی بازرسان شرکتها درج شده باشد. شرایط تنظیم فهرست و احراز صلاحیت بازرسی در شرکتهای سهامی عام و درج نام اشخاص صلاحیتدار در فهرست مذکور و مقررات و تشکیلات شغلی بازرسان تابع آیین ‏نامه ‏ای است که به پیشنهاد وزارت اقتصاد و تصویب کمیسیونهای اقتصاد مجلسین قابل اجرا خواهد بود. »

در شرکتهایی که بیش از ۵۰ درصد سرمایه آنها به طور مستقیم یا غیر مستقیم متعلق به دستگاههای تحت مالکیت عمومی است، انجام وظایف بازرس قانونی به عهده سازمان حسابرسی-که مقرّرات آن در ۵/۱۰/۱۳۶۲ و اساسنامه آن در۱۷ / ۶ / ۱۳۶۶ به تصویب رسیده است-می‏باشد. سازمان صنایع ملی به طور استثناء در تبصره ۲ ماده ۳ اساسنامه خود، مصوّب ۱۷/۹/۱۳۵۹، بازرسان و حسابرسان یا مؤسسات حسابرسی از طرف سازمان را در حکم بازرسان متعهّد وزارت امور اقتصادی و دارایی و بورس اوراق بهادار و سایر سازمانهای ذینفع دانسته و از شمول مقرّرات حاکم بر حسابرسان رسمی و مؤسسات حسابرسی مربوط به سازمان مستثنا کرده است .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .

اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟

جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :

۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .

۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .

۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *