اهمیت صیانت از حقوق بشر

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

اهمیت حمایت و صیانت از حقوق بشر در قرن معاصر کانون توجه پژوهشگران بوده است و از آنجایی که قسمت عمده و اعظم منابع این پژوهش در دنیای غرب صورت گرفته و به سامان رسیده است و تحت عنوان حقوق بشر شناخته شده و می شود ، بر پژوهشگران غیر غربی واجب است تا با نهادها ، ابزارها ، اسناد و حرکتهایی که در این راستا صورت گرفته ، آشنا شوند .

باید توجه داشت که مکانیزمهای نظارت و حمایت از حقوق بشر به لحاظ تداخل با صلاحیت داخلی کشورها هنوز ابهام آلود بوده و از آنجایی که اغلب از طرف صاحبان ابزار سیاست بین المللی نیز به مثابه ابزاری جهت منافع آنها و ایجاد فشار بر ملتهای ضعیف تر مورد استفاده قرار می گیرد ، بر پیچیدگی امر می افزاید و همچنان علیرغم همه سر و صداها در سراسر کره زمین ، این انسانهای مظلوم هستند که قربانیان اصلی سیاست جهانی می شوند .

توجه به حقوق بشر در گذشته های دور در تعالیم انبیاء ، نظرات فلاسفه رواقی به عنوان بنیانگذاران مکتب حقوق طبیعی ، قوانین حمورابی ، منشور کوروش کبیر ، الواح دوازده گانه می توان مشاهده نمود .

منشور کبیر ( ۱۲۱۵ م ) ، عرض حال حقوق ( ۱۶۲۸ م ) و اعلامیه حقوق ( ۱۶۸۸ م ) اسنادی هستند که در سایه مبارزات مردم انگلستان ، پادشاه را ملزم به رسمیت شناختن حقوق ذاتی و آزادیهای مردم می کند .

انقلابیون آمریکایی با کمک گرفتن از اندیشه های فلسفی حامی حقوق بشر در سال ۱۷۷۶ اعلامیه حقوق ویرجینیا را تدوین می کنند که بموجب آن همه افراد بشر دارای حق آزادی ، حق تحصیل اموال و برخورداری از رفاه می شوند . اما مهمترین سند تاریخی که آن را می توان زیربنای اسناد حقوق بشر معاصر دانست اعلامیه حقوق بشر و شهروند فرانسه ( ۲۶ اوت ۱۷۸۹ ) می باشد . این اعلامیه بر خلاف اسناد انگلیسی حقوق بشر که فقط حقوقی را برای اتباع انگلستان به رسمیت       می شناسد ، بنحوی تنظیم شده بود که ادعای جهانشمولی داشت و الفاظ و عبارات بکار رفته در آن محدود به فرانسویان نمی شد . فقط برای نمونه کافی است که به ماده اول این اعلامیه توجه کنیم . « انسانها آزاد بدنیا می آیند ، آزاد زندگی می کنند و در برابر قانون برابرند ، امتیازات اجتماعی فقط مبتنی بر مصلحت عموم خواهد بود . » مواد بعدی این اعلامیه نیز با همین الفاظ و عبارات حقوق و آزادیهای مختلف را از جمله آزادیهای فردی ، برابری ، اصل برائت ، اصل قانونی بودن جرم و مجازات ، حق مالکیت ، آزادی بیان و افکار و عقاید و … به رسمیت می شناسند . اهمیت این اعلامیه در بعد ملی و بین المللی انکار ناپذیر می باشد .

شورای اروپا در ۵ می ۱۹۴۹ تشکیل شد و اولین و مهمترین هدف خود را مقوله حقوق بشر قرار داد . چنانکه یکی از اهداف و بلکه مهمترین هدف شورای اروپا مقوله حقوق بشر بود . لذا از همان آغاز فعالیت شورای اروپا ، فعالیتهای زیادی در این راستا انجام گرفت که نهایتا به کنوانسیون اروپایی حمایت از حقوق بشر و آزادیهای اساسی منجر شد که در چهارم نوامبر ۱۹۵۰ جهت امضاء کشورهای اروپایی در رم افتتاح گردید . این کنوانسیون پس از تسلیم دهمین سند تصویب در سپتامبر ۱۹۵۳ لازم الاجرا گردید هدف تنظیم کنندگان کنوانسیون ، اتخاذ اقدامات اولیه در جهت اجرای جمعی حقوق ویژه مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد ( ۱۹۴۸ ) بود .

البته باید توجه داشت که کنوانسیون اروپایی حقوق بشر از همه حقوق احصاء شده توسط اعلامیه جهانی ، حمایت نمی کند بلکه تنها از آن دسته از حقوقی که قابل اعمال مستقیم هستند ، حمایت می کند ، بنابراین حقوق اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در کنوانسیون درج نشده اند . این دسته از حقوق بعدها در قالب یک اعلامیه دیگر تحت عنوان منشور اجتماعی اروپا در آمد که در ۱۸ اکتبر ۱۹۶۱ در تورین ایتالیا امضاء شد و از ۲۶ فوریه ۱۹۶۵ به موقع اجرا در آمد . این منشور باید حمایت اقتصادی و اجتماعی را تامین کند که بنابر شیوه ملل متحد ، موضوع قراردادی جدا از قراردادی است که باید حمایت حقوق مدنی و سیاسی را تامین کند .

کنوانسیون اروپایی حقوق بشر برای اولین بار برای حمایت از حقوق بشر ( یا حداقل برخی از مصادیق حقوق بشر ) یک مکانیزم اجرایی ، پیش بینی می نمود که بعدها توانست موفق ترین و کارآمدترین سیستم حمایتی در این زمینه باشد . امروزه کنوانسیون اروپایی حقوق بشر دارای شهرت و اعتبار خاصی است . شهرت و معروفیتی که این پیمان در قلمرو جغرافیایی خود بدست آورده است مبین اهمیت مفاد آن نیست بلکه از لحاظ حقوقی اهمیت آن را باید در جایی دیگر جستجو نمود ، در جایی که گفته می شود موسس اولین دادگاه بین المللی حقوق بشر است ، که در تاریخ بی سابقه است . سیستم ایجاد شده به موجب کنوانسیون بعدها از سوی دول آمریکایی و آفریقایی مورد تقلید قرار گرفت .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .

اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟

جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :

۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .

۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .

۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *