جایگاه فرار در مقام دفاع مشروع در حقوق ایران

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

برخی از حقوقدانان «فرار» را برای دفاع لازم دانسته، و معتقدند که با وجود امکان فرار، نوبت به دفاع نمی رسد و مدافعی که با وجود امکان فرار، ایستادگی و دفاع نموده، معاف از مجازات نخواهد بود. آنها به صراحت بند ج ماده ۳۲۷ قانون مجازات اسلامی را آنجا که می گوید: «… هر گونه وسیله آسان تری برای نجات میسر نباشد»، استناد و استدلال می نمایند. و برای تقویت نظریه خود از فتاوی فقهای عظام مدد می جویند.

ازجمله این نظریات فقهی، مسئله ۱۱ فصل دفاع تحریر الوسیله امام خمینی می باشد که بیان می دارد: « اگر با فرار و مانند آن، خلاصی از کشتار ممکن باشد، احتیاط آن است که با فرار تخلص پیدا کند.»

دسته دیگری از حقوقدانان می گویند: «با توجه به متن قانون و اینکه از فرار بحثی به میان نیاورده است، به نظر می رسد که دفاع مشروع اشکالی ندارد هر چند موقعیت فرار وجود داشته باشد. دیوان عالی کشور نیز در حکم شماره ۲۶۵۱ مورخ ۲۷/۸/۱۳۱۹ خود این نظر را تأیید کرده است.»

در حکم شعبه دوم دیوان عالی کشور می خوانیم: «از ماده ۱۸۴ و مواد مربوط دیگر راجع به موجبات معافیت از کیفر استفاده می شود که امکان فرار، برای کسی که مورد حمله به نفس واقع شده، وجود نداشته باشد؛ بنابراین کسی که مورد حمله واقع می شود، با امکان فرار، مجبور به فرار نیست بلکه با شرایط مندرج در مواد می تواند از خود دفاع نماید.»

اما گروهی از نویسندگان ایران، قائل به تفکیک اند و ملاک تشخیص ضرورت دفاع یا عدم آن و فرار را، یک نوع معیار شخصی قرار داده اند. اینان می گویند: «به هرحال، تشخیص ضرورت فرار به عنوان وسیله آسان برای نجات، با دادگاه است».

شائبه دیگری که ممکن است پیش آید، این است که، اگر فرار را بر مدافع تحمیل کنیم و با وجود امکان دفاع از او بخواهیم خفّت و خواری حاصل از فرار و ترک رویارویی را تقّبل کند، بر خلاف حفظ حیثیت افراد عمل کرده ایم. به خصوص در برخی مناطق کشور این موضوع بازتاب بسیار گسترده ای دارد.

اما باید گفت: این یک امر حقوقی است نه عاطفی و اجتماعی صرف. در دنیای حقوق، کمال مطلوب و ایده آنها ملاک تقنین نیست. علم حقوق، تا اندازه ای از عواطف و احساسات افراد حمایت می کند که بتواند یک رابطه منسجم و هماهنگ میان افراد جامعه ایجاد کند؛ بنابراین اگر دایره دفاع و رویارویی و صدمه به دیگران به هر نحو گسترش یابد، خسارت مادی و جسمانی که به افراد می رسد، بیشتر از فرار از صحنه مواجهه خواهد بود. و این به نفع جامعه نیست؛ بنابراین، تحمیل مقدار جزئی از جریحه دار کردن احساس فرد، خسارتی اندک و قابل مسامحه بوده، و عادلانه تر به نظر می رسد.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *