ضرورت و کیفیات لازم برای دفاع مشروع در حقوق ایران

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

ضرورت به معنی نیاز، اجبار، الزام و ناگزیری می باشد . در اصطلاح نیز می توان آن را به «احتیاج مبرم به دفاع مشروع» تعبیر نمود. برخی از حقوقدانان، شرط ضرورت دفاع را نتیجه منطقی این نهاد حقوقی می دانند، هر چند این شرط به طور صریح در مقررات ذکر نشده باشد.

قوانین کشور ایران ، برای اینکه عملی را بهره مند از معافیت های قانونی تحت لوای دفاع مشروع بشمارند، لازم دانسته اند که شروط و عناصری جمع شوند، و عملی را دفاع مشروع تلقی می نمایند که دارای شروطی باشد از جمله اینکه مشروعیت دفاع، مستلزم آن است که ارتکاب عمل مجرمانه در مقام دفاع، تنها وسیله ممکن برای دفع تجاوز باشد؛ بنابراین وقتی دفاع کننده بتواند برای حفظ عرض، نفس، ناموس یا مال خود یا دیگری به مقامات عمومی مراجعه کند، توسل به دفاع مشروع، ممکن نیست. قانونگذار ضرورت دفاع را در بند ۳ ماده ۱۵۶ قانون مجازات اسلامی پیش بینی کرده و مقرر می دارد: توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت عملاً ممکن نباشد و یا ملاحظه قوای مذکور در رفع تجاوز و خطر موثر واقع نشود.» به علاوه بند ج ماده ۶۲۷ آن قانون نیز موضوع را مورد تأیید قرار داده و می گوید: «توسل به قوای دولتی یا هرگونه وسیله آسان تری برای نجات میسر نباشد.» ضرورت را قانون ایران در خلال دو امر قابل خدشه می داند؛ یکی توسل به قوای دولتی و دیگری وسیله آسانتر».

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *