نقش تقویت باورهای مذهبی در پیشگیری از جرم

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

تقویت باورهای مذهبی و بهره گیری از ماههای محرم و رمضان، به این عنوان که دراین زمان محیط اجتماعی سالم تر و رفتارهای مردم برپایه فطرت سالم و اسلامی شکل می گیرد می تواند در تعمیم و گسترش فضایی سالم در بقیه ماههای سال مفید باشد؛ به یقین نقش اعتقادات مذهبی و باورهای دینی درکاهش تخلف و جرم برکسی پوشیده نیست؛ بنابراین بر مسئولان لازم است تا با کارهای فرهنگی درجامعه موجب تقویت باورهای دینی و اعتقادات مذهبی افرادشده و درجهت پیشگیری از جرم و جنایت از آن بهره گیرند. درحقیقت ایجاد روحیه مذهبی، تقویت اعتماد به نفس، توجه به کرامت انسانی، برخورد عاطفی و با محبت از روش هایی است که هم موجب اعتماد و اطمینان مردم نسبت به مدیریت امنیت اجتماعی و مسئولان می گردد و هم درجهت کاهش بزه در جامعه بسیار مفید است. این حدیث شریف از امام هادی«ع» است «من هانت علیه نفسه فلا تامن شره»؛ اگر نفس کسی تحقیر شد، اگر کرامت انسانی نادیده انگاشته شد اگر کسی خود، خویشتن خویش را ذلیل و پست کرد، دیگر نمی توان از شر او درامان بود، در حقیقت بیانگر این معناست که چگونگی رفتار مسئولان به ویژه مسئولان امنیت اجتماعی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.معنای مخالف این حدیث آن است که اگر می خواهی افراد از شر پرهیز کنند باید کرامت آنان حفظ شود، باید به ارزشهای انسانی آنها احترام گذاشت. باید برای آنها شخصیت قایل شد و شخصیت آنها را گرامی داشت. حدیث دیگری از امام علی(ع) با این مضمون وجود دارد که «من کرمت علیه نفسه لم ینها بالمعصیه» هرکس ارزش و کرامت خویشتن را پاس  دارد خود را با گناه کوچک نمی کند. بنابراین تکریم و بزرگداشت انسانها شاید بهترین راه برای مقابله با جرائم و گناهان و تخلّفات باشد و پلیس می تواند بهترین نقش را دراین زمینه ایفا نماید .

امر به معروف و نهی از منکر دو عامل بزرگ اصلاح و تکامل جامعه هستند و دو واجب مهم و وظیفه عقلی و وجدانی است که موجب بقا و حیات دین و تکامل و اصلاح جامعه بوده و بزرگترین عامل بازدارنده انسانها از انحرافات و آلودگیها می باشند و ترک یا کوتاهی در آنها سبب از بین رفتن دین ، سقوط ملّتها و تباهی مردم و گرفتاری آنها به کیفرهای شدید پروردگار عالم خواهد بود .

منکرات از نظر مسری بودن و زود پخش شدن در همه جا بیش از هر چیز دیگری به میکروب و بیماری های واگیردار شبیه هستند . هر گاه مبارزه ای پیگیر و سخت در محل پیدایش ، بر ضد این عوامل مخرب آغاز گردید و نابودشان ساخت هم خود مصون مانده و هم مواضعی را که در اطراف قرار گرفته و هم سایر جاها از خطر برکنار شده ، ولی اگر نیرویی به مقابله بر نخواست ، دایره و قلمروش را وسیع نموده و اثر کردار زشت تنها عاید مرتکبین نمی شود بلکه دم فرو بستگان نیز در آتش آن خواهند سوخت چرا که آنان به سکوت خود به زشتی اجازه دادند که رشد کند و به هر جا ریشه دواند ، مراحل جلوگیری از منکرات شامل ممانعت عملی ، انتقاد زبانی و انزجار قلبی است .

آثار سوء منکرات در جامعه عبارتند از :

۱ ـ به هم زدن نظام اجتماعی

۲ ـ از بین بردن اعتماد عمومی

۳ ـ سقوط و از بین بردن فرهنگ ها و تمدن ها

۴ ـ مختل نمودن آزادی انسانها

۵ ـ از بین بردن و مختل نمودن هویت و شخصیت انسانها

امر به معروف و نهی از منکر یکی از مهم ترین ساز و کارهای جامعه دینی و مذهبی برای پیشگیری از جرائم و انحرافات و جهت دادن جامعه به سوی خوبی ها و نیکی هاست .

نظام امر به معروف و نهی از منکر می تواند در گسترش و نشر نیکی ها در بین توده ها و بخش عظیمی از اجتماع که به علل گوناگون در نادانی مانده اند ، دانشگاهی زنده ، همیشه دایر و پویا باشد . باید دانست که اگر این وظیفه را مختص حکومت و دولت بدانیم و مردم را از هر وظیفه ای در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر مبرّی بدانیم ، چندان مانع منکرین نیز نخواهد بود و زمینه را برای نهادینه شدن زشتی ها و در نتیجه افزون شدن شروران و پلیدان جامعه فراهم می آورد .

امر به معروف و نهی از منکر ، حوزه نظارت همگانی را بر اجرای پیشگیری مراقبتی توسعه می دهد و شامل مواردی می شود که چه بسا نص صریح قانونی هم در خصوص آن وجود ندارد ؛ بنابراین ممکن است به آزادی ها و حقوق مشروع افراد لطمه بزند یا سبب تضعیف پیوندهای اجتماعی و به هم خوردن روابط اجتماعی و در نتیجه فرو پاشیدن نظم اجتماعی شود . از این رو ، دولت دینی و مذهبی باید زمینه های نهادینه شدن این اصل را در اجتماع فراهم آورد و حدود و شرایطی را که در روایات و متون دینی برای این وظیفه آمده است ، لحاظ کند تا از این طریق یکی از مهمترین برنامه های سیاست جنایی اجتماعی دینی محقق و عملی شود .

امر به معروف و نهی از منکر در فرهنگ اسلامی، مانند جریان خون در رگ های یک پیکر است و سهل انگاری در اینباره، بی رنگ شدن دین و مرگ تدریجی امّت اسلامی را در پی خواهد داشت. توجه به این ویژگی، بعضی از فرق مسلمان را بر آن داشت تا آن را جزئی از اصول مذهب خویش بدانند. آفریدگار جهان نخستین کسی است که «امر به معروف و نهی از منکر» کرده است. قرآن کریم می فرماید: «همانا خداوند به عدل و احسان و بخشش به خویشاوندان امر می کند و از کارهای زشت و ناپسند و تجاوز به حقوق دیگران نهی می نماید؛ و شما را موعظه می کند باشد که پند گیرید.»

خداوند در قرآن کریم، بهترین ویژگی امّت اسلامی را انجام امر به معروف و نهی از منکر دانسته است، چنان که می فرماید: « شما بهترین امت هستید که به سود انسانها آفریده شدید (چه این که) امر به معروف و نهی از منکر می کنید…» و آن دو را بر فریضه های دیگری چون، اقامه نماز و پرداختن زکات، مقدم داشته و فرموده است:  «مردان و زنان مؤمن، اولیای یکدیگرند که امر به معروف و نهی از منکر می کنند و نماز را برپا می دارند و زکات می پردازند.» در نتیجه، امت اسلامی را ملزم به انجام آن دو فریضه بزرگ نموده و می فرماید : «باید شما امتی باشید که به اسلام می خوانید و امر به معروف و نهی از منکر می کنید.»

هر بررسی کننده آگاه و تیزبین ، در بررسی تاریخ زندگی پیشوایان معصوم (علیهم السلام) این نکته را به درستی مشاهده می کند که «امر به معروف و نهی از منکر» از کودکی تا پایان عمر، ارتباط ناگستنی با تمام مقاطع زندگی آنان داشته است و آنان، در تمامی مقاطع سنی از کودکی تا پایان عمر، پیوسته برپا دارنده این فریضه بزرگ بوده اند و در برپایی آن توصیه فراوانی نموده اند .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *