فوت صاحب قصاص

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

پرسش:

خانم ف .ر از اصفهان پرسیده اند که لطفا در مورد حق قصاص توضیح بفرمائید که اگر به دیه تبدیل شود به چه صورتی است و دوم اینکه اگر صاحب حق قصاص فوت شود چه میشود ؟ و آیا زوجه حق قصاص دارد یا خیر ؟

پاسخ:

باید در پاسخ به این دوست عزیزمون عرض کنم که در پاسخ به پرسش اول شما مستند به ماده ۳۵۲ قانون مجازات اسلامی جدید اگر حق قصاص به هر علت تبدیل به دیه شود یا به مال یا حقی مصالحه شود همسر مقتول نیز از آن ارث می برد . و اگر برخی از اولیای دم خواهان قصاص و برخی خواهان دیه باشند همسر مقتول از سهم دیه کسانی که خواهان دیه میباشند ارث میبرد .

در رابطه با پرسش دوم شما مستند به ماده ۳۵۳ قانون مجازات اسلامی جدید هرگاه صاحب حق قصاص فوت کند حق قصاص به ورثه او میرسد حتی اگر همسر مجنی علیه باشد.یعنی شخصی که جنایت بر ایشان وارد شده است .

و در رابطه با پرسش آخر مستند به ماده ۳۵۱ قاون مجازات اسلامی جدید ولی دم همان ورثه مقتول است به جز زوج یا زوجه او که حق قصاص ندارد .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *