توقیف سهم الشرکه شرکا

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

پرسش:

آقای س . ص از شیراز پرسیده اند که من سهامدار یک شرکت تجاری هستم. در حال حاضر یکی دونفر از شرکاء بدهکار شرکت هستند و چند بار تذکر دادیم و مهلت پرداخت ، اما بی فایده بود .سوال من این است که آیا میتوان سهم الشرکه شرکاء را بابت دیونشان توقیف نمود ؟
با تشکر از راهنمایی شما

 پاسخ:

در این خصوص اختلاف نظر وجود دارد.نظر اقوا این است که توقیف سهم الشرکه در این شرکت ها مجاز است اما در صورتیکه توقیف منتهی به مزایده و فروش سهام گردد نقل و انتقال آن باید با لحاظ مقررات قانون به عمل آید یعنی اگر در قانون نقل و انتقال سرمایه در آن شرکت منوط به اکثریت خاصی از شرکا شده باشد پس از توقیف سهم الشرکه برای سهم مزبور به شخصی که در مزایده به عنوان برنده معرفی شده است نیاز به رای اکثریت مزبور میباشد.

همچنین اگر شخصی در مزایده برنده نشود و سهم به خود محکوم له و شخصی که از شریک طلبکار است تملیک گردد باز هم نیاز به رای اکثریت تصویب شده در قانون می باشد.اما برخی معتقدند که در  این موارد انتقال سهم به نام خریدار یا محکوم له نیاز به تشریفات قانونی و کسب موافقت اکثریت مقررات قانونی نیست.این نظر چندان صحیح نمیباشد چرا که باید حقوق شرکای تجاری نیز لحاظ شود و موجبات ایجاد یک شراکت بین ایشان و یک شریک ناخواسته را فراهم نکند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *