جستجوی وکیل | معروف ترین وکیل تهران

راهبردها و محدودیت های صلاحیت در جرایم سایبری

امروزه فضای سایبری مجموعه ای از ارتباطات انسانی بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی از طریق رایانه و دیگر وسایل مخابراتی می باشد.این فضا علاوه بر فراهم کردن منافع کاربر، تبدیل به بستری جدید برای ارتکاب جرم شده است که امنیت اجتماعی و حتی امنیت ملی را به خطر می اندازد. در این مقاله معیارهای تعیین صلاحیت کیفری در جرایم سایبری را بررسی خواهیم کرد. جرایم سایبری در یک فضای فیزیکی مشخص و به طور مادی محقق نمی شود، از اینرو تعیین مرجع قضایی صالح را دشوار خواهد کرد. به منظور تعیین معیارهای قابل اعمال در این نوع از جرایم، دو دسته معیار ناظر به تعیین صلاحیت یعنی؛ تعیین تعیین صلاحیت با توجه به معیارهای معمول و تعیین صلاحیت با توجه به ویژگی های این دسته از جرایم، مدنظر قرار گرفته است. اگر چه با توجه به این معیارها مرجع قضایی صالح برای رسیدگی به این جرایم محقق می شود اما در مواردی خاص از این قبیل که متهم در خارج از قلمرو حکومتی است و یا جرم خارج از محدوده حکومتی اتفاق افتاده است اما با توجه به برخی از معیارها قابل رسیدگی در مراجع داخلی است، محدودیت هایی وجود خواهد داشت که برای رفع آن ها و در نهایت شروع رسیدگی به آن ها در مرجع قضایی صالح، باید همکاری کیفری بین المللی به صورت جدی از لحاظ راهبردی در نظر گرفته شود. در این گونه موارد جستجوی وکیل کاری مفید خواهد بود چرا که با مشاوره و راهنمایی گرفتن از معروف ترین وکیل تهران بیشتر کارها با سرعت بیشتری پیش می رود.

ایجاد و تقویت نظام قضایی و حقوقی همگام و متناسب با توسعه فضای سایبری به خصوص در جهت مقابله کارامد با جرایم سایبری همواره مدنظر بوده و با در نظر گرفتن رشد سریع فضای سایبری و تکنولوژی های مرتبط با آن، نظام حقوقی و قضایی ما در این راستا همگام با آن در حرکت است. تعیین مرجع قضایی صالح از جمله مسائل اساسی و راهبردی جرایم سایبری است. برای تعیین آن اصولا محل ارتکاب جرم و یا محل کشف جرم و محل دستگیری و محل اقامت مجرم از جمله معیارها می باشد و در موارد بین المللی معیارهای دیگری از جمله تابعیت مجرم، صلاحیت سرزمینی، تابعیت بزه دیده، اخلال در نظم و امنیت بین المللی و کشور در نظر گرفته خواهد شد. البته باید توجه داشته باشید که معیارهای دیگری برای تعیین مرجع قضایی صالح از جمله: محل بارگذاری یا پیاده سازی داده ها نیز وجود دارد. اگر این جرایم سایبری در کشوری دیگر رخ داده باشد، رسیدگی به این جرایم در نظام حقوقی داخلی به دلیل حاکمیت ملی کشورها و عدم مداخله در امور داخلی، با چالش مواجه است. به همین دلیل است که امکان ارتکاب جرایم سایبری در فضای مجازی از هر موقعیت مکانی ویژگی برجسته آن محسوب می شود.

فضا و جرایم سایبری

فضای سایبری، فضلیی مجازی است که در این فضا داده های الکترونیکی بین رایانه ها مبادله می شود و یا فضایی در راستای شبکه های رایانه ای به خصوص اینترنت می باشد. و یا در تعاریف دیگر فضای سایبری، فضایی مجازی است که کاربران اینترنت را در خود جای داده است و منابع داده های الکترونیکی از طریق شبکه های یارانه ای در دسترس هستند. بنابراین فضای سایبری، فضایی مجازی و غیر واقعی است که از طریق اتصال و ارتباط بین ابزارهای اینترنتی و اینترنت ایجاد شده است. سامانه رایانه ای، شبکه اینترنت و کاربران سه عنصر اساسی تشکیل دهنده فضای سایبری می باشند. در زمان ارتکاب جرایم سایبری، نکته اساسی این است که باید با توجه به ارتکاب این جرایم از هر موقعیت مکانی جهان، چگونگی تعیین صلاحیت را مشخص نمود. اما باید در نظر داشت که در حل چگونگی تعقیب و رسیدگی به جرایم سایبری علاوه بر قواعد صلاحیت کیفری، باید به راهکارهای راهبردی دیگری نیز توجه کرد. برای پی بردن به قواعد صلاحیت کیفری می توانید از معروف ترین وکیل تهران مشاوره و راهنمایی بگیرید.

صلاحیت کیفری

صلاحیت در لغت به معنای قابلیت، شایستگی و یا توانایی یک مقام در انجام یک عمل است. در واقع این کلمه به معنای توانایی به کارگیری و اعمال قانون     می باشد. بنابراین صلاحیت از لحاظ کیفری برای رسیدگی به موضوعات کیفری پیش بینی شده است. قاعده اصلی در زمینه تعیین مرجع صالح در این امور توجه به محل وقوع جرایم می باشد. به این دلیل که کنش های موجود مجازی غیر ملموس و غیر مادی می باشند و همچنین در فضای مکانی مشخص و معینی انجام نمی شود، باید معیار صلاحیت کیفری سایبری را با تجزیه و تحلیل معیارهای ناظر بر صلاحیت کیفری با توجه به ویژگی جرایم سایبری، مشخص نمود.

معیارهای صلاحیت

در جرایم سایبری، به عنوان بزهکاری بدون مرز، می توان این نظر را داشت که از لحاظ صلاحیت چند بُعدی می باشد. به این معنا که توجه به عدم مشخص کردن موقعیت مکانی جرم سایبری، به منظور تعیین معیار صلاحیت این نوع از جرایم جنبه های مختلفی را می توان لحاظ کرد. با در نظر گرفتن عناصر جرایم سایبری از جمله، بستر ارتکاب جرم و چگونگی انجام جرم، مرتکب جرم و یا همان کاربر و بزه دیده جرم سایبری فرض های مختلف زیر محقق      می شود؛ محل اقامت بزه دیده، محل بارگذاری و پیاده سازی داده ها، محل محقق شدن جرم، و این موارد. بنابراین در این موارد، چگونگی تعیین صلاحیت کیفری سایبری دو فرض کلی؛ تعیین صلاحیت کیفری سایبری با توجه به اعتبار قواعد معمول صلاحیت و تعیین صلاحیت کیفری سایبری با توجه به اعتبار ویژگی های جرم سایبری را لحاظ می کند. برای آگاهی بیشتر  از موارد ذکر شده در بالا نیاز به جستجوی وکیل خوب دارید.

 

معروف ترین وکیل تهران

جستجوی وکیل

 

 

 

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *