اقامت ارمنستان

هر شخص خارجی که به سن ۱۸ سال تمام برسد ؛ می تواند جهت اقامت ارمنستان اقدام کند و تایید و رد صلاحیت اقامت کاملا با تصمیم رییس جمهور ارمنستان صورت می گیرد. شرایط لازم برای درخواست اقامت ارمنستان دارا بودن حداقل ۳ سال اقامت قانونی در ارمنستان، مسلط بودن به گویش ارمنی و آشنایی با قوانین ارمنستان.

شرایطی که روند گرفتن اقامت دائمی آسان تر می کند عبارتند از :

– کسانی که ارمنی تبار هستند .

– کسانی که  همسر آنان شهروند ارمنستان باشد و باید ۲ سال از تاریخ ازدواج رسمی آنان در ارمنستان گذشته باشد .

– کسانی که  فرزند آنان شهروند ارمنستان باشد و باید فرزند ایشان به سن ۲۱ سال رسیده باشد و دارای پاسپورت دائمی ارمنستان باشد .

اما پاسپورت ارمنستان دارای یک سری مزایایی است که عبارتند از :

۱ ـ یک سند ارزشمند برای سفر

گذرنامه ارمنستان به شما امکان می دهد تا بدون نیاز به ویزا به چندین کشور سفر کنید، از جمله مکانهایی با دسترسی محدود به شهروندان غربی مانند روسیه، ایران، ازبکستان و غیره. خواهد داد.با دریافت این ویزا ،سفر به  کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، صدور روادید بین اتحادیه اروپا  و همچنین دریافت ویازی شنگن برای شهروندان ارمنی آسان تر خواهد بود. ایالات متحده برای ویزای تجاری ارمنستان و ویزای کسب و کار E-2 ارائه می دهد .

۲ ـ رفتار ترجیحی در کشورهای EEU

از آنجا که جنبش کار آزاد در کشورهای عضو اتحادیه اروپا (روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان)، وجود دارد، شهروندان ارمنستان از مفاد کار مجاز برخوردار می باشند و می توانند از قوانین کار، حقوق اجتماعی، مالیات، مسائل مختلف مهاجرت، مانند ثبت نام آدرس و غیره بهره مند شوند .

۳ ـ داشتن آزادی و گزینه های بیشتر و متنوع تر

داشتن پاسپورت دوم می تواند به شما در جلوگیری از مشکلات احتمالی ناشی از سیاست خارجی کشور تان و قوانین داخلی (مثلا مشکلات بانکی) کمک کند. چنانچه به دنبال حفظ حریم خصوصی هستید یا در صورتی که گذرنامه اول شما منقضی، گم شده یا مصادره شود، گذرنامه دوم می تواند مفید باشد. همچنین اگر شما تصمیم به لغو شهروندی فعلی خود دارید، به پاسپورت دوم نیاز خواهید داشت.

۴ ـکسب اقامت شهروندی دوگانه

دولت ارمنستان از شما نمیخواهد که از شهروندی فعلی دست بردارید. به همین ترتیب، پس از گرفتن گذرنامه ارمنی، می توانید گذرنامه های دیگر و اسناد مسافرتی را بدون نیاز به اطلاع دولت ارمنستان بدست آورید.

۵ ـ حق شهروندی به نسل های آینده منتقل می شود

هنگامی که شهروندی ارمنستان را به دست می آورید، فرزندان کوچک شما می توانند به طور خودکار گذرنامه های ارمنی را دریافت کنند و همسر شما واجد شرایط درخواست شهروندی خواهد شد. طبق قانون ارمنی، یک کودک متولد شده از پدر یا مادر ارمنی می تواند به راحتی شهروندی ارمنستان را بدون توجه به محل تولد یا محل اقامت خود بدست آورد. به عبارت دیگر، فرزندان و نوه های شما حتی اگر هرگز در ارمنستان زندگی نکنند نیز، میتوانند گذرنامه ارمنستان را دریافت کنند.

۶ ـ دریافت ویزای ارمنستان روندی طبیعی،آسان و ارزان خواهد داشت

فرایند کسب پاسپورت ارمنی معمولا کمتر از شش ماه طول می کشد. اگر تقاضای شهروندی در ارمنستان ثبت شده باشد و پرونده نسبتا ساده باشد تصویب آن احتمالا در حدود چهار تا پنج ماه زمان خواهد گرفت. هنگامی که پرونده شما تایید شد، می توانید گذرنامه و شناسه ملی ارمنستان خود را در طی چند روز یا هفته دریافت کنید (این در صورتی  است که نمی خواهید هزینه خدمات سریع را پرداخت کنید)

شما فقط باید اسناد ضروری را تهیه کنید وسپس فرم درخواست اطلاعات بیوگرافی اولیه را ارائه می دهید. نیازی به ارائه گواهینامه های پلیس، مدارک آدرس، بازپرداخت مالیات و غیره وجود ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با یک وکیل مهاجرت مشورت نمایید.

اگر شما از لحاظ نژادی ارمنی هستید، حق شهروندی می گیرید، حتی اگر هیچ اطلاعاتی راجع به  ارمنستان ندارید و هرگز به ارمنستان نرفته اید.

هزینه های دولتی کسب اقامت بسیار کم است حتی اگر از خدمات پیگیری سریع نیز استفاده کنید.

۷ ـ حق مالکیت زمین

شما به عنوان یک شهروند می توانید زمین کشاورزی، جنگل و دیگر انواع زمین در ارمنستان را به دست آورید، که این مسئله امتیازی است که به طور کلی برای خارجی ها در دسترس نیست.

۸ ـ کمک و حمایت دولتی

ارمنستان تعدادی برنامه های حمایت شده توسط دولت برای شهروندان خود، از جمله آموزش و پرورش دولتی و درمان پزشکی، مزایای رفاهی برای افراد سالخورده، معلولین و دیگر گروه های اجتماعی آسیب پذیر تدارک دیده است که شما به عنوان یک شهروند ارمنی میتوانید از مزایای آنها بهره مند شوید.

۹ ـ زندگی در ارمنستان

به طور کلی ارمنستان بسیار امن است و دارای یکی از پایین ترین میزان جرم و جنایت است. اگر وضعیت اقتصادی یا سیاسی کشور شما مساعد نیست، می توانید گذرنامه ارمنی خود را به طور موقت یا دائمی به خانواده خود در ارمنستان انتقال دهید.

گذرنامه ارمنی نیز به شما اجازه می دهد که در حیاط  سیاسی ارمنستان (از جمله انتخابات)شرکت کنید .

۱۰ ـ ملغی کردن آسان حق شهروندی

اگر تصمیم گرفتید شهروندی ارمنی خود را ملغی کنید، این کار آسان خواهد بود. تا زمانی که شما هیچ بدهی و وظایف برجسته ای نسبت به حق شهروندی خود ندارید دولت هیچ گونه مانعی ایجاد نمی کند .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *