جرم انگاری تهدید علیه بهداشت 

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

*** مرتضی امیری ***

بهترین وکیل تهران

مطابق ماده ۶۸۸ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ بخش تعزیرات و مجازات های بازدارنده آمده است : « هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل آلوده کردن آب آشامیدنی ، توزیع آب آشامیدنی آلوده ، دفع غیر بهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زائد ، ریختن مواد سمی در رودخانه ها ، زباله در خیابان ها و کشتار غیر مجاز دام ، استفاده غیر مجاز فاضلاب خام یا پس آب تصفیه خانه های فاضلاب برای کشاورزی ممنوع می باشد و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجازات شدیدتری نباشند به حبس تا یکسال محکوم خواهند شد . » وکیل پایه یک دادگستری

شاید گفته شود از آنجا که موارد مذکور در ماده فوق حصری نبوده و جنبه تمثیلی دارد ، فلذا اعمال دیگری همچون انتقال ایدز را نیز می توان داخل در این ماده و از مصادیق تهدید علیه بهداشت عمومی دانست .

ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی به عنوان یک قانون عام در حوزه حفاظت از محیط زیست محسوب می گردد. این ماده اقدام به جرم انگاری جرایم زیست محیطی و جرم تهدید علیه بهداشت عمومی و تعیین مراجع صالح در این خصوص نموده است. با وجود مفید بودن این ماده قانونی و پر نمودن خلاء های جرم انگاری با توجه به معنای عام خود در حوزه حفاظت از محیط زیست، اما این ماده از جهاتی دارای نقص می باشد. از جمله نقایص این ماده می توان به عدم تعیین مجازات برای معاون جرم و عدم جرم انگاری شروع به جرم نام برد. همچنین تعیین یک نوع مجازات و آن هم حبس تا یک سال علاوه بر اینکه با توجه به انواع جرایم مناسب نمی باشد، عملاً در خصوص اشخاص حقوقی که متولیان اصلی آلودگی علیه بهداشت عمومی و محیط زیست هستند نیز قابل اجرا نمی باشد. در راستای حفاظت از محیط زیست آموزش مسئولان و متولیان حفاظت از محیط زیست که مردم می باشند، تعیین مجازات مناسب با جرم و گماردن قضات و ضابطین متخصص می تواند در پیشگیری و مقابله علیه متخلف جرایم زیست محیطی موثر باشد

به نظر می رسد انتقال و تعریض بیماریهای مسری علی الخصوص ایدز ، تهدیدی جدی علیه بهداشت عمومی محسوب می گردد و نیاز به مقرراتی خاص جهت مجازات چنین رفتارهای مجرمانه ای به شدت احساس می گردد . با وجود اینکه این مسئله و تصویب مقررات خاص « سلامت و بهداشت عمومی » در کشور فرانسه دارای سابقه و قدمت بسیار زیادی می باشد ، لکن متاسفانه در کشور ما ، جای خالی این دست قوانین به شدت احساس می شود . ماده ۶۸۸ گرچه به عنوان تنها ماده مربوط به بهداشت عمومی در قانون مجازات اسلامی پاسخگوی نیازهای مربوطه نبوده و کافی به نظر نمی رسد و لیکن وجود چنین ماده ای ، خود نقطه قوتی در اینم قانون بشمار می آید .

با وجود این تفاصیل ، گرچه انتقال ایدز می تواند به عنوان مصداقی از تهدید علیه بهداشت عمومی بشمار آید ، لکن مجازات آن با این ماده صحیح به نظر نمی رسد . زیرا ؛

اولاً : گرچه موارد مذکور در این ماده حصری نبوده و جنبه تمثیلی دارد ، لکن می بایست میان موارد تمثیلی مشابهت هایی وجود داشته باشد ؛ که در این مورد چنین مشابهت هایی وجود ندارد .

ثانیاً ؛ مجازات مقرر در این ماده ( حبس تا ۱ سال ) نیز گواه خوبی بر این مطلب است که قانونگذار چنین جرم سنگینی را مدنظر نداشته است .

ثالثاً ؛ تبصره ۱ همین ماده بیان می دارد : « تشخیص اینکه اقدام مزبور تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط زیست شناخته شود …. حسب مورد بر عهده وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی خواهد بود . » تاکنون نیز از سوی هیچ یک از نهادهای مزبور ، انتقال ایدز به عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی اعلام نگردیده است .

در فرانسه ؛ حقوقدانان تاکید داشته اند که موضوع انتقال بیماریهای آمیزشی علی الخصوص ایدز نخست باید در تعامل با مقررات مربوط به بهداشت عمومی حل و فصل گردد و چنانچه تدابیر ماخوذه کارساز واقع نشد ؛ آنگاه گام بعدی رجوع به عناوین کیفری حقوق جزا به عنوان آخرین حربه خواهد بود .

. بودوان ، ژان لویی ، حقوق ، ایدز و قانون ، مترجم محمد عباسی ، تهران ، نشر حقوقی ، ۱۳۸۲ ، ص ۶۵

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *