جرم یاری به مجرم در قوانین کیفری ایران

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

قوانین کیفری ایران از سال ۱۳۰۴ این جرم را در زرادخانه کیفری خود دارا می باشد . اولین ماده ای که به جرم یاری به مجرم اختصاص داده شده ماده ۱۲۴ قانون مجازات عمومی ۱۳۰۴ بود . بهترین وکیل تهران

این ماده بیان می داشت : « هر کس از وقوع جنایت یا جنحه مطلع شده و برای خلاصی مجرم از محاکمه و محکومیت مساعدت کند یا اینکه برای او منزل تهیه کند یا ادله جرم را مخفی نماید یا برای تبرئه مجرم ادله جعلی ابراز کند که عالم به عدم صحت آن باشد به ترتیب ذیل مجازات خواهد شد : وکیل پایه یک دادگستری

هرگاه جرم مجرم مستلزم حبس با اعمال شاقه یا حبس مجرد باشد جزای مرتکب  از یک ماه الی یک سال حبس تادیبی خواهد بود .

در سایر احوال از یک  ماه الی شش ماه حبس تادیبی محکوم خواهد شد .

اشخاص ذیل از مجازات های مذکوره در این ماده و ماده قبل معافند :

زوج و زوجه هرچند مطلقه باشند .

پدر و مادر و اجداد ـ اولاد و احفاد ـ برادران و خواهران و اشخاصی که با مجرمین قرابت نسبی یا سببی تا درجه سوم دارند . »

این ماده جرم یاری به مجرم را منحصر به جنایات و جنحه نموده بود لیکن با توجه به از بین رفتن این تقسیم بندی پس از انقلاب ماده ۴۳ قانون تعزیرات مصوب ۱۳۶۲ و ماده ۵۵۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ عبارت جرم را به طور مطلق به کار برده و جرم یاری به مجرم را به تمامی جرایم تسری داد .

طبق ماده ۵۵۴ قانون مجازات اسلامی : « هر کس از وقوع جرمی مطلع شده و برای خلاصی مجرم از محاکمه و محکومیت مساعدت کند از قبیل اینکه برای او منزل تهیه کند یا ادله جرم را مخفی نماید یا برای مجرم ادله جعلی ابراز کند ، حسب مورد به یک تا سه سال حبس محکوم خواهد شد . »

تبصره : در موارد مذکور در ماده ۵۵۳ و این ماده در صورتیکه مرتکب از اقارب درجه اول متهم باشد ، مقدار مجازات در هر مورد از نصف تعیین شده بیشتر نخواهد شد ” .

در بررسی این ماده نکاتی قابل توجه می باشد :

اول آنکه رکن مادی این جرم تنها فعل می باشد و این امر به خوبی از مثال هایی که در ماده آمده است مشخص می گردد لیکن عنصر اصلی در   این ماده کمک و مساعدت به مجرم برای خلاصی از محاکمه می باشد . این جرم مطلق می باشد . بنابراین اگر فردی برای مجرم منزلی تهیه کند و مجرم در آنجا ساکن شود و سپس دستگیر شود و یا حتی قبل از ساکن شدن مجرم در آنجا در حالیکه فرد ، منزل برای مجرم تهیه کرده و کلید را به وی داده است  ، عمل کمک کننده به مجرم تمام بوده لذا وی قابل مجازات می باشد .

بنابراین نفع عملی بردن مجرم از اقدامات کمک کننده شرط نیست . عبارت ماده ۵۵۴ ق.م.ا که بیان داشته : « هر کس از وقوع جرمی مطلع شده » کفایت نمی کند بلکه صحیح تر بود که بیان می شد « از وقوع جرم توسط دیگری مطلع شده » مگر آنکه پذیرفته شود به دلالت لفظ مجرم در عبارت « خلاصی مجرم » قانونگذار مقصود خود را به طور ضمنی بیان کرده است که به هر حال تصریح در این زمینه اولی می باشد .

همچنین این جرم تنها نیازمند سوء نیت عام  یعنی اراده آزاد در تهیه مساعدت های مذکور است و نیازمند سوء نیت خاص نمی باشد .

مساعدت به مجرم از دو حالت خارج نمی باشد .

اول : پیش از ارتکاب جرم

دوم : پس از ارتکاب جرم

در صورتیکه مساعدت پیش از ارتکاب جرم باشد و مجرم و مساعدت کننده با یکدیگر وحدت قصد اشته و تقارن یا اقتران زمانی هم بین مساعدت و جرم باشد مساعدت کننده معاون می باشد .

در صورتیکه مساعدت پیش از ارتکاب جرم بوده ولیکن هیچگونه وحدت قصدی نباشد ، در اینجا مساعدت کننده مجرم نمی باشد .

اگر مساعدت پس از ارتکاب جرم باشد و هیچ تبانی قبلی بین مجرم و مساعدت کننده وجود نداشته باشد در این صورت فرد معاون تلقی نشده و این ماد ناظر به این مورد می باشد .بنابراین این ماده معاونت به عنوان جرم مستقل تلقی نمی شود .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *