خسارت تاخیر تادیه معسر

خسارت تاخیر تادیه معسر

خسارت تاخیر تادیه معسر

خسارت تاخیر تادیه معسر

یکی از رایج ترین پرونده هایی که در دادگاه ها به آن رسیدگی می شود ، مربوط به دعاوی مالی است. این روزها که وضعیت اقتصادی کشور دچار تغییرات و تحولات زیادی شده ، به تبع دعاوی مالی نیز بیشتر شده است.

این دعاوی می تواند مربوط به چک باشد ، یا قراردادهای مالی! گسترش و تنوع این قبیل پرونده ها بسیار زیاد است.

اما آن چه که مشکل آفرین خواهد بود تاخیر در تادیه بدهی ها مالی است. خیلی مواقع پیش می آید که شما با شخصی حقیقی یا حقوقی قراردادی را وضع می کنید اما زمانی که بحث پرداخت و تادیه  پیش می آید ، مشکلات زیادی مثل تاخیر در تادیه پیش خواهد آمد.

خسارت تاخیر تادیه معسر

خسارت تاخیر تادیه معسر

در چنین شرایطی طبیعی است که نیاز به کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری داشته باشید.

تصور کنید که از یک بانک مبلغی را به عنوان وام دریافت کرده اید و موظف هستید که به صورت ماهیانه اقساط آن را پرداخت نمایید.حال در صورتی که نتوانید سر موعد مشخص بدهی خود را به بانک پرداخت نمایید ، مبلغی به عنوان خسارت تاخیر تادیه نیز بر مبلغ اصلی بدهی شما افزوده خواهد شد.

اما در صورتی که بتوانید اعسار خود از پرداخت بدهی و خسارت تادیه را به دادگاه اثبات نمایید ، ممکن است راهکاری وجود داشته باشد.

به عبارت دیگر در صورتی که شخصی تعهد خود را در موعد مقرر انجام ندهد و درنتیجه این تأخیر متعهدله دچار ضرر و زیان گردد ، متعهد بایستی خسارات ناشی از تأخیر را جبران نماید  که چنان چه تعهد مذکور وجه رایج باشد، آن را در اصطلاح (خسارت تأخیر تادیه) می‌گویند. در زبان حقوقدانان هم واژه (خسارت تأخیر تادیه) در مواقعی به کار می‌رود که بحث تعهد، پرداخت وجه نقد رایج کشور باشد و چنان چه موضوع، تحویل کالا و خدمات یا پرداخت وجه نقد غیر رایج در کشور، مانند ارزهای بیگانه باشد، عنوان (خسارت ناشی از عدم انجام تعهد یا تأخیر در انجام تعهد) , را به کار می برند .

به همین دلیل مقصود از خسارت تأخیر تادیه، موردی است که مربوط به پرداخت وجه نقد رایج باشد

شرایط دریافت خسارت تادیه چیست ؟

برای این که طلبکار بتواند این وجه را دریافت کند باید شرایطی وجود داشته باشد که در ادامه به اختصار به آن می پردازیم :

شرایط دریافت خسارت تادیه چیست ؟

شرایط دریافت خسارت تادیه چیست ؟

۱ـ طلب از نوع وجه رایج (پول) باشد، پس به عنوان مثال، بابت مواد شیمیایی، محصولات صنعتی، مواد غذایی و … نمی‌توان دیرکرد و جریمه دریافت کرد.

۲ـ طلبکار از بدهکار درخواست نموده باشد که طلب وی را بدهد. بهترین راه برای این کار، فرستادن اظهارنامه است.

علاوه بر این تقدیم دادخواست، به منزله ی مطالبه ی طلب است و از آن جایی که مبدأ محاسبه خسارت تأخیر، موعد درخواست طلب است، توصیه می شود که هر چه سریع تر طلب خود را از بدهکار با فرستادن اظهارنامه و نظایر آن درخواست کنید تا بتوانید مبلغ بیشتری را تحت عنوان تاخیر و دیرکرد دریافت کنید .

۳ـ بدهکار توانایی مالی برای پرداخت بدهی خود را داشته باشد. تاجر ورشکسته، افراد معسر و … فاقد توانایی مالی به حساب خواهند آمد .

۴ـ بدهکار یا همان مدیون، با وجود داشتن توانایی مالی از پرداخت بدهی خویش خودداری نموده باشد.

خسارت تاخیر تادیه چک

برای موارد مربوط به چک نیز همین مسئله رعایت می شود. به عنوان مثال در صورتی که فردی در سال ۹۱ چکی را برای شخص دیگری کشیده باشد و مبلغ آن فرضاً ۱۰ میلیون تومان باشد ، در سال ۹۸ مبلغ خسارت عدم تادیه ی چک به روز حساب می شود. چرا که همان گونه که ذکر کردیم ، چک چیزی سوای قرض است و بابت انجام یک کار یا تعهد داده می شود. به همین دلیل اگر پرداخت نشود ، و مدت ها از موعد تادیه ی آن گذشته باشد ، به روز حساب خواهد شد.

مگر این که بدهکار بتواند اعسار خود را از پرداخت مبلغ خسارت اثبات کند. توصیه می کنیم که در این زمینه از راهنمایی های بهترین وکیل چک بهره مند شوید.

خسارت تاخیر تادیه چک

خسارت تاخیر تادیه چک

اعسار و خسارت تاخیر تادیه

همان گونه که در بالا ذکر کردیم ، شخص معسر می تواند درخواست اعسار خود را برای پرداخت تاخیر تادیه اعلام نماید. اما اثبات این مسئله کار چندان راحتی نیست. عموما از شخص معسر خواسته می شود که فیش حقوقی و شهود خود را به دادگاه فرا بخواند. البته حضور یک وکیل نیز می تواند اثر زیادی در حصول نتیجه ی مطلوب داشته باشد.

می توانید برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه یافتن وکیل در تهران به وب سایت تیم حقوقی سفیر صلح مراجعه کنید. تیم حقوقی سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکیل در تهران می تواند به خوبی پرونده های شما را تحلیل کرده و با توجه به شرایط پرونده بهترین روش و استراتژی را برای شما مشخص کند.

شماره های تماس :

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *