خلع ید به چه معناست

خلع ید به چه معناست ؟ فرق میان دعوای خلع ید و تخلیه را بدانیم!

خلع ید به چه معناست

خلع ید به چه معناست

 

قوانین ملکی پیچیدگی ها و گستردگی های مخصوص به خود را دارند اما شاید رایج ترین دعوی امروزه ی دادگاه ها که به مسائل ملکی برمی گردد مربوط به دعوای خلع ید باشد!

اما اصولاً خلع ید به چه معناست؟

برای این که این مفهوم به خوبی در ذهن خوانندگان این مطلب جا بیفتد، مثالی را عنوان می کنیم:

فرض کنید که شما خارج از کشور به سر می برده اید.حال به کشور مراجعت کرده و متوجه شدید که شخصی خانه ، زمین ، باغ یا هرگونه اموال غیر منقول دیگری که متعلق به شما بوده است را تصرف کرده و در آن به کسب و کار یا سکونت مشغول است!

خلع ید به چه معناست

خلع ید به چه معناست

در ابتدا ممکن است دوستانه از وی بخواهید که ملک شما را ترک کند .اما در صورتی که اعتنایی به گفته های شما نداشت ، آن وقت می توانید با در دست داشتن سند مالکیت خود به شورای حل اختلاف محل مراجعه کرده و دادخواستی مبنی بر رفع تصرف و اصطلاحاً خلع ید متصرف به آن جا ارائه کنید.

اجرای حکم خلع ید

به خاطر داشته باشید که اجرای حکم خلع ید قبل از هر چیزی به یک پیش شرط اساسی نیاز دارد :

این که شما سندی رسمی مبنی بر مالکیت خود بر آن ملک را در اختیار داشته باشید.در صورتی که سندی نداشته باشید ، باید در ابتدا به دادگاه مراجعت کرده و دعوای اثبات مالکیت را عنوان کنید. در این زمینه می توانید از کمک های یک وکیل امور ملکی بهره مند شوید.

می توانید برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه یافتن وکیل در تهران به وب سایت تیم حقوقی سفیر صلح مراجعه کنید. تیم حقوقی سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکیل در تهران می تواند به خوبی پرونده های شما را تحلیل کرده و با توجه به شرایط پرونده بهترین روش و استراتژی را برای شما مشخص کند.

شماره های تماس :

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

دفاع در دعوای خلع ید

در پروسه ی دفاع در دعوای خلع ید ، آن چه اهمیت فراوانی دارد این است که بتوانید مالکیت خود را اثبات کنید و متهم نیز نتواند دلیلی مشروع برای قانونی بودن تصرف خود بیارود. به عنوان مثال بگوید که این تصرف ناشی از قرارداد اجاره بوده است یا این که ملک مورد نظر را خریداری کرده است.

خلع ید چقدر زمان میبرد

مدت زمان در اینگونه پرونده ها متفاوت است چرا که به بسیاری از عوامل بستگی دارد. حتی شناخت شخص شاکی نسبت به قوانین نیز در این امر بی تاثیر نیست. لذا پیشنهاد می کنیم برای سریعتر شدن روند پرونده و بالا بردن احتمال پیروزی در پرونده با یک متخصص مشورت و یا امور حقوقی خود را به یک وکیل مجرب بسپارید.

دعوی خلع ید علیه مستاجر

بهتر است به خاطر داشته باشید که دعوای میان مالک و مستاجر ربطی به دعوای خلع ید ندارد و مجاری قانونی پیگیری آن به طریق دیگری خواهد بود.

هم چنین دعوای خلع ید تنها به لحاظ حقوقی قابل پیگیری می باشد و نمی توان از لحاظ کیفری به آن پرداخت.

نکته ای که باید مدّ نظر داشته باشید این است که اگر فرضاً شما مغازه ی خود را تحت یک قرارداد اجاره به فردی داده باشید و اکنون مهلت قرارداد تمام شده است اما فرد حاضر به تخلیه نمی باشد ، نمی توان درخواست خلع ید را ارائه کرد و اگر چنین کاری را انجام دادید احتماً تقاضای شما رد خواهد شد.

دعوی خلع ید علیه مستاجر

دعوی خلع ید علیه مستاجر

بلکه در چنین مواقعی باید درخواست تخلیه را ارائه کنید که کاملاً با خلع ید تفاوت دارد.

تنها مواقعی که می توان برای تخلیه ی ملک خود دادخواست خلع ید را داشته باشید هنگامی است که فرد بدون هیچ گونه قرارداد اجاره یا فروش در ملک شما مستقر شده و حاضر به تخلیه هم نمی باشد.

هزینه دادرسی خلع ید چقدر می باشد ؟

دعاوی خلع ید بر عکس دعاوی تصرف عدوانی، مزاحمت ممانعت از حق، جزء دعاوی مالی محسوب می شود. هزینه دادرسی در این گونه دعاوی بر پایه مبلغ مشخصی نیست و هزینه دادرسی این پرونده بر پایه ی ارزش معاملاتی (قیمتی در آن منطقه معامله می شود) املاک در هر شهر و منطقه محاسبه می‌شود.

چگونگی اجرای خلع ید از ملک مشاعی

نکته ی دیگری که در این میان به ذهن می رسد این است که اگر دو شخص مالک یک ملک باشند اما حدود مالکیت آن ها مشخص نباشد ، چه باید کرد؟ اصولا به چنین ملک هایی املاک مشاعی گفته می شود. تصور کنید که شما و برادرتان هر دو یک زمین یا خانه را از پدرتان به ارث برده اید اما مشخص نیست که کدام بخش از منزل به شما یا برادرتان تعلق دارد.

بر طبق قواعد حاکم بر اشاعه، هیچ یک از شرکا نمی توانند بدون اذن دیگران در مال مشاع تصرف کنند؛ زیرا انتشار حق مالکیت شریک آن در تمام اجزای مال مشاع باعث می شود تا هر تصرف، تجاوز به حقوق دیگران باشد و بی اذن همه مالکان میسر نگردد. در این هنگام هر کدام از مالکان و یا همان شرکای ملک می توانند اقدام به خلع ید از ملک مشاع نمایند.

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *