چگونه در دادگاه رسیدگی به دعاوی ملکی حضور پیدا کنیم

اگر در یک دادگاه کوچک پرونده ای راجع به قرارداد یا هر پرونده ی دیگری ارائه دهید ، بهتر است پیش از دادگاه اندکی در اینترنت جست و جو کنید و عناصر اساسی را که باید اثبات کنید را به خوبی فرا بگیرید. قاضی در این مساله به شما کمک نخواهد کرد. قاضی وجود دارد تا به حقایقی که شما می گویید گوش دهد و قوانین را بر آنها اعمال کند.

به دادگاه و جلسه دادرسی خود احترام بگذارید . همیشه قاضی را « جناب قاضی » خطاب کنید. در حین صحبت کردن یا گفتگو با او ایستاده باشید. حتی اگر مکانی برای نشستن شما در حین صحبت دیگران وجود داشته باشد. اگر دادگاه شما را خطاب کرده ، بلافاصله ایستاده و تا زمانی که نوبت صحبت کردن شما فرا برسد ساکت بمانید . هرگز در حالت نشسته با قاضی صحبت نکنید .

برای حضور در دادگاه رسیدگی به دعاوی ملکی لباس مناسب بپوشید . به شما نمی گویم که بهترین لباس خود را بپوشانید و یا کفش های شیک و جدیدی خریداری کنید که به پای شما آسیب می رسانند . بلکه پیشنهاد میکنم که حتی در محوطه ی اطراف دادگاه نیز لباس مناسب و عادی بپوشید و این مساله باید توسط هرکسی که می خواهد به طور جدی توجه دادگاه را به خود جلب کند ، انجام شود.

اگر شما قصد دارید سندی را در دادگاه ارائه دهید با بهترین وکیل ملکی هماهنگ کنید . باید حداقل دو کپی از آن تهیه کنید. شما باید به دادگاه ، مدرک اصلی را بدهید. سپس یک کپی باید به طرف مخالف داده شود و یک کپی برای خودتان نگه دارید. این مساله باید در مورد هر مدرکی ، از جمله  عکس ، سند ششدانگ ملک ، دیسک کامپیوتر یا هر چیز دیگری ، اعمال شود . همیشه به یاد داشته باشید که عواملی می‌توانند سبب ممانعت کننده در نقل و انتقال املاک اسناد عادی گردند که شامل مفاد سند مخالف قوانین ماهوی باشد. از دیگر موارد ممانعت کننده در نقل و انتقال املاک سند این است که مقررات قانونی مربوط به شکل سند نیز رعایت نشده باشد. از جمله مسائل مربوط به این دعاوی این است که در تنظیم اسناد عادی مربوطه، دقت لازم بکار نمی رود؛ عموما اینگونه اسناد توسط مشاورین یا بنگاه هایی تنظیم می شوند که ممکن است از دانش حقوقی کافی برخوردار نباشند.

همچنین طرح صحیح دعاوی ملکی مسئله ای بسیار با اهمیت است . مثلا شما باید بدانید که بهتر است دعوای خلع ید را مطرح کنید یا دعوای تخلیه ید . دعوای خلع ید، دعوایی است که خواسته آن، انتزاع ید غاصبانه یا عدوانی از تصرف کننده عدوانی از مال غیر منقول است که از سوی مالک اقامه می‌شود. به عبارت دیگر در این دعوا ، مالک ملک ، مدعی می شود که ملک او به وسیله شخص دیگری به صورت عدوانی تصرف شده است. اما دعوای تخلیه ید هنگامی مطرح می‌شود که مثلا مستاجر بدون اینکه اجاره را تمدید کند ، از مورد اجاره استفاده کند یا ملکی را که خوانده با اجازه او تصرف کرده است ـ علیرغم عدم استحقاق بر ادامه ید ـ از رفع ید از آن خودداری می‌ورزد. مستأجر یا ماذون از جانب مالک در حکم غاصب است و مالک برای رهایی از تسلط غاصبانه‌ی مستأجر از ملکش، باید دعوای تخلیه ید را مطرح کند. به عبارت دیگر این دعوا برای پایان بخشیدن به تصرف مستأجر پس از پایان قرارداد، در ملک مورد اجاره است. این دو دعوی از جهاتی با هم مشابه بوده، و مهمترین وجه تشابه آنها این است که اولاً موضوع هر دو غالبا مال غیرمنقول بوده، و ثانیاً نتیجه هر دو دعوا، خارج نمودن مال از حیطه تصرفات متصرف است. اما این دو دعوا با یکدیگر دارای تفاوت‌های اساسی هستند، که تفاوت در مصادیق و منشأ و تفاوت از جهت رسیدگی و هزینه دادرسی از مهمترین وجه افتراق این دو دعوی می‌باشد و باید گفت که دعاوی مذکور دارای ارکان و شرایط تحقق مختص به خود هستند، و به همین دلیل قانونگذار و رویه قضایی بین چنین دعاویی تفاوت قائل شده و هر یک را به نامی می‌خواند.  در این زمینه می توانید از یک وکیل ملکی متبحر استفاده کنید .

همیشه به خاطر داشته باشید که با صدای بلند و به روشنی صحبت کنید و نترسید و سر به زیر سخن نگویید. به طور مستقیم به قاضی نگاه کرده و با صدای واضحی از پرونده خود  صحبت کنید. اگر به طور طبیعی صدای بلندی  دارید (شما می دانید که چه کسی هستید) ، آن را کمی کم کنید تا حرفه ای به نظر برسید. اگر صدای نرمالی دارید، در اتاق انتظار تمرین کنید. اگر قاضی نتواند صدای شما را بشنود و یا نتواست به طور واضح سخنان شما بشنود ، ممکن است روز خوبی برای پرونده شما رقم نخورد.

با مدیر دفتر و منشی دادگاه رفتار خوبی داشته باشید . قضات و منشی ها اغلب با هم صحبت و کار می کنند. آنها ساعت ها بیرون از دادگاه با یکدیگر کار می کنند و به امور دادرسی ها رسیدگی میکنند. اگر با منشی دادگاه رفتار بدی داشته باشید، کار شما به خوبی پیش نخواهد رفت. چرا که هرچقدر هم قضات حرفه ای باشند باز هم انسان محسوب میشوند و شاید نتوانند رفتار بد با همکاران خود را تحمل کنند

با صحبت کردن مزاحم افراد دیگر حاضر در دادگاه نشوید . به محضی که قاضی وارد می شود، ادامه دادن به صحبت خود بسیار غیرقابل قبول است. اگر لازم است که صحبت کنید،از دادگاه بیرون بروید. به طور مشابه، اکثر قضات نمی توانند تحمل کنند که به هنگام ورود آنها شما مشغول خواندن یک کاغذ ، تایپ کردن در لپ تاپ یا مشغول بودن با هر وسیله دیگری باشید. دادگاه دفتر قاضی است و قاضی حق دارد که نظم خاصی را بر آن حاکم کند .

زود به دادگاه رفته و با مدیر دفتر آنجا هماهنگ کنید . اگر جلسه دادگاه ساعت ۹ برگزار می شود ، بد نیست که حداقل ۱۵ دقیقه زودتر در آنجا حاضر باشید و با مدیر دفتر آنجا هماهنگ کنید . اغلب اسناد و مدارک مختلفی وجود دارد و مدیر دفتر دادگاه بدون بررسی تمام آنها جلسه را آغاز نمی کند . برخی دادگاه ها وجود دارند که تا هنگام شروع دادرسی درب اتاق دادگاه را بسته نگه می دارند ؛ با این حال ، بهتر است هنگامی که در باز شد شما آنجا باشید و مدیر دفتر دادگاه شما را ببیند . این مساله باعث می شود که دیدگاه خوبی نسبت به شما پیدا کنند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *