چگونه شهروند اتحادیه اروپا شویم

گرفتن شهروندی در اتحادیه اروپا (EU) با امتیاز کار، مسافرت یا تحصیل در هر جای اروپا و بدون ویزا همراه است. این مسیر  میتواند چندین سال طول بکشد. برای دریافت شهروندی اتحادیه اروپا، شما باید برای شهروندی در یک کشور اتحادیه اروپا اقدام کنید. فرایند اخذ شهروندی در هر کشوری متفاوت است. به طور کلی، شما باید سالها در یک کشور زندگی کنید، مدارک تحصیلی خود را برای شهروندی تهیه کرده و سپس درخواست خود را ارائه دهید. آزمونهای شهروندی، آزمونهای زبان و هزینه درخواست اقامت نیز ممکن است لازم باشد. حتی اگر مدتی است که در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا زندگی میکنید شانس بیشتر و بهتری برای دریافت شهروندی خواهید داشت.

اقامت در یک کشور اتحادیه اروپا : اگر شما در حال حاضر در یک کشور اتحادیه اروپا زندگی نمی کنید، لازم است که برای گرفتن حق سکونت به یکی از این کشورها مسافرت کنید. مهاجرت یک تصمیم بسیار جدی و البته گران بها است که شما را ملزوم میکند که  برای درخواست ویزا، پیدا کردن شغل، یادگیری یک زبان جدید و اقامت چندین ساله در کشور اقدام کنید.

در اتحادیه اروپا ۲۸ کشور وجود دارد. گرفتن حق شهروندی هرکدام از این کشورها شما را به یک شهروند اتحادیه اروپا مبدل میکند. با این حال، هر کدام دارای الزامات متفاوتی برای گرفتن شهروندی هستند.

به یاد داشته باشید که تمام کشورهای اروپا عضو اتحادیه اروپا نیستند. رفتن به نروژ، مقدونیه یا سوئیس به شما کمک نمی کند تا شهروندی اتحادیه اروپا را به دست آورید.

به یاد داشته باشید که انگلستان در حال خروج از اتحادیه اروپا است. اگر شما برای شهروندی انگلیس درخواست می دهید، ممکن است مستقیما به اتحادیه اروپا دسترسی نداشته باشید.

تشخیص دهید که چه  مدت زمانی باید در یک کشور زندگی کنید تا تبدیل به شهروند آنجا شوید : اکثر کشورها نیاز دارند که حداقل ۵ سال در آنجا زندگی کنید، گرچه برخی ممکن است نیاز به اقامت طولانی تری داشته باشند. قبل از تقاضای شهروندی، مدت زمانی که لازم است در کشور مورد نظر خود زندگی کنید،را بررسی کنید.

به عنوان مثال، شما باید ۸ سال برای کسب گذرنامه در آلمان زندگی کنید. در فرانسه، شما فقط نیاز به اقامت ۵ ساله دارید.

شهروندی همسر خود را نیز در نظر بگیرید : اگر همسر شما شهروند یک کشور اتحادیه اروپا باشد، ممکن است بتوانید از طریق او برای شهروندی درخواست کنید. بسته به جایی که همسر شما تابعیت آنجا را دارد، ازدواج با یک شهروند اتحادیه اروپا ممکن است زمان لازم برای زندگی در کشور را قبل از درخواست شهروندی کاهش دهد.

در سوئد شما معمولا قبل از تقاضای شهروندی باید ۵ سال در این کشور زندگی کنید. اگر شما ازدواج کرده یا شریک شغلی یک شهروند سوئدی هستید، برای کسب حق شهروندی، فقط باید برای مدت ۳ سال آنجا زندگی کنید.

زبان کشوری که در آن زندگی میکنید را بیاموزید : بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا دارای الزامات یادگیری زبان هستند تا بتوانید برای شهروندی درخواست بدهید. بعضی  کشورها ممکن است شما را مجبور به گذراندن یک دوره زبان کنند در حالی که ممکن است دیگرکشورها از شما بخواهند که یک آزمون زبان پایه ای را بگذرانید. کشورهایی که دارای الزامات یا آزمون زبان هستند عبارتند از:

  • مجارستان
  • آلمان
  • لتونی
  • رومانی
  • دانمارک

بررسی کنید که آیا شما در هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بستگانی دارید : برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجازه خواهند داد که بچه ها یا نوه های شهروندان خودشان شهروند آن کشور شوند، حتی اگر در آن کشور زندگی نمی کنند. این قوانین jus sanguinis (حق خویشاوندی) نامیده می شود.

ایرلند، ایتالیا و یونان به کودکان و نوه های شهروندان خود حق شهروندی خواهند داد.

در آلمان و انگلستان، اگر والدین شما شهروند باشند، می توانید شهروندی خود را دریافت کنید.

بعضی از کشورها در مورد زمانیکه اجداد شما آن کشور را ترک کردند تحقیق خواهند کرد. به عنوان مثال، در لهستان، اگر بستگان  شما پس از سال ۱۹۵۱ کشور را ترک کرده اند میتوانید حق شهروندی کسب کنید در حالیکه در اسپانیا اجداد شما باید بین سالهای ۱۹۳۶ تا ۱۹۵۵ آن کشور را ترک کرده باشند .

مدارک خود را جمع آوری کنید : از اسناد مهم خود کپی تهیه کنید. اسناد اصلی را ارسال نکنید. در حالی که این مدارک ممکن است از در هر کشوری متفاوت باشد،اما  به طور کلی شما به مدارک زیر نیاز دارید:

ـ یک کپی از گواهی تولد شما

ـ یک کپی پاسپورت فعلی شما

ـ اثبات اقامت، مانند پرونده های شغلی، بیانیه های بانکی، پرونده سفر یا ایمیل رسمی با آدرس شما در آن.

ـ اثبات اشتغال، مانند یک نامه امضا شده از طرف کارفرمایتان. اگر شما بازنشسته  دولت یا شاغل آزاد هستید، سوابق مالی خود را نشان داده تا نشان دهید که به لحاظ مالی ثبات دارید.

ـ اگر با یک شهروند آن کشور ازدواج کرده اید، باید مدارکی از ازدواج، مانند گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندتان و عکس خانوادگی داشته باشید.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *