عدم گزارش جرم ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 4٫00 out of 5)
Loading...

وجود بزه دیدگان خاص یکی از کیفیات مشدده در جرایم عدم گزارش جرم می باشد . هنگامی که از حالت مشدده یک جرم بحث می گردد مقصود آن است که جرم با تمامی ارکانش همانند جرم اصلی می باشد و تنها یک وصف خواه در شرایط و اوضاع و احوال مقارن جرم و خواه در شخصیت بزه کار یا بزه دیده باعث می گردد که مجازات جرم بالاتر رود و یا تخفیف مجازات محدود یا ممنوع گردد . برخی  کشورها جهت حمایت از اشخاص به دلایل خاص مانند ناتوانی ؛ کودکی ؛ کهنسالی و …… پیش بینی نموده اند که در صورتی که بزه دیده جرم اصلی از افراد تحت حمایت باشند ؛ مجازات جرم تشدید خواهد شد . بهترین وکیل تهران

برای مثال قانون جزای فرانسه در ماده ۳-۴۳۴ خود بیان داشته است :  « هر کس نسبت به بدرفتاری ، محرومیت ها یا تعرضات جنسی که به طفل  زیر پانزده سال یا شخصی که به لحاظ سن بیماری ، معلولیت ، ناتوانی جسمی یا روانی یا حالت حاملگی قادر به دفاع از خود نباشد ، علم و آگاهی داشته باشد و مقامات قضایی یا اداری را مطلع نسازد به سه سال حبس و چهل و پنج هزار یورو جزای نقدی محکوم می شود . » وکیل پایه یک دادگستری

این امر به دلیل حمایت از کود کان یا افرد اغیر ع ادی که به دلایل خاص مانند سن ، بیماری ، ناتوانی جسمی یا دماغی قادر به دفاع از خود نمی باشند ، اتخاذ شده است . در واقع این جرم انگاری  نتیجه یافته های بزه دیده شناسی حمایتی می باشد . این جرایم ممکن است به شکل خیابانی یا آپارتمانی  به وقوع بپیوندند و بیشتر توسط افرادی ارتکاب می یابند که با بزه دیده آشنایی دارند  .

به همین خاطر اینگونه جرایم به زعم دست اندرکاران عدالت کیفری   کمتر مجرمانه انگاشته می شود و در مقایسه با جرم های دیگرکه بیشتر مرتکبان بیگانه و نا آشنا به بزه دیده آن را مرتکب می شوند با برخورد و جدیت کمتری از سوی پلیس و حتی جامعه مواجه می گردند .

از سوی دیگر کودک بر طبق یافته های جرم شناسانه و روانشناسی جنایی  ، موجودی آسیب پذیر می باشد که ممکن است از رهگذر جرم و بزه دیدگی آسیب هایی به مراتب بیش از بزه دیدگی افراد بالغ بر وی وارد شود .ایجاد اصطلاحات و مفاهیمی چون پیشگیری زود رس کودک در معرض خطر نیز در همین راستا بوده است .

فراتر از اینها در جرم شناسی  ، آسیب پذیری فرد یکی از معیارهای اصلی طبقه بندی در بزه دیده شناسی نخستین است که در یکی از این طبقه بندی ها کودکان و نوجوانان بزه دیده بر پایه آسیب شناسانه سن از بزرگسالان جدا شده اند .

پیدایش شاخه سیاست جنایی افتراقی در برابر کودکان و نوجوانان حاصل این تغییر و دگرگونی در نگرش نسبت به کودکان بود . سالمند آزاری نیز اغلب از زمره جرایم آپارتمانی   محسوب می شود .

بزه دیدگی سالمندان اغلب به جرایمی مانند ضرب و جرح یا آزارهای عاطفی و روانی از جمله تهدید ، تحقیر ، طرد آزارهای جنسی مرتبط می باشد . درست به دلیل آسیب پذیری این افراد است که قانونگذار فرانسه حمایت کیفری مجزا برای آنان را پیش بینی نموده است .

این امر در حقوق  ایران نیز فاقد سابقه نمی باشد . لیکن این سابقه تنها به جرایم علیه کودکان و نوجوانان بازمی گردد .

ماده ۶ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب ۲۵/۱/۱۳۸۱ در این خصوص بیان می دارد : « کلیه افراد و موسسات و مراکزی که به نحوی مسئولیت نگاهداری و سرپرستی کودکان را برعهده دارند ، مکلفند به محض مشاهده موارد کودک آزاری مراتب را جهت پیگرد قانونی مرتکب و اتخاذ تصمیم مقتضی به مقامات صالح قضایی اعلام نمایند . تخلف از این تکلیف موجب حبس تا شش ماه یا جزای نقدی تا پنج میلیون ریال خواهد بود » .

این ماده اگرچه قدمی موثر در الزام اعلام جرایمی است که علیه کودکان و نوجوانان ارتکاب می یابد ولیکن خالی از ایراد و ابهام نمی باشد .

مهمترین  ابهام این ماده آن است که آیا این ماده شامل پدر و مادر ، برادر و خواهر و به طور کلی خانواده کودک می شود یا خیر و یا اینکه تنها شامل افراد و اشخاص حقوقی و حقیقی خارج از خانواده فرد می شود که مسئولیت  نگاهداری کودک را دارند ؟

به نظر می رسد نمی توان این ماده را ناظر به افراد خانواده مانند برادر و خواهر دانست زیرا آن ها مسئول نگاهداری کودک نیستند .

اما در خصوص پدر و مادر می توان بیان داشت که اینان مسئول نگاهداری از طفل هستند .این موضع گیری از جهتی صحیح و از جهتی نادرست است .از این جهت درست است که بسیاری از موارد کودک آزاری در خانواده رخ ی دهد و غیر از پدر و مادر و اعضای خانواده ، دیگران کمتر از آن مطلع می شوند .لذا تکلیف به اعلام کودک آزاری در حمایت از طفل سیار سودمند است با عنایت به تمامی موارد فوق نگارنده پیشنهاد می نماید که قانونگذار در ایران ماده ای کلی در باب الزام به اعلام جرایم پیش بینی نماید .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *