مقابله با تخلفات راجع به چک

مترجم : مرتضی امیری 

در اکثر حوزه های قضایی ، نوشتن  چک برای مقدار پولی که نویسنده می داند در زمان مذاکره ( یا در دسترس برای حفاظت از حق انحصاری ) این مقدار پول در حساب نیست ، معمولا تخلف از قوانین کیفری است . با این وجود ، واکنش کلی که بانکها دنبال می کنند ، آن است که در مراحل بعدی دفترچه چک برای فرد خاطی صادر نخواهند کرد . اما صاحب حساب معمولا به طور کامل مسئول تمام مجازات های بانکی ، مسئولیت های مدنی و اتهامات کیفری قابل قبول توسط قانون است .

در انگلستان زمانی که یک چک با طرح کیتینگ پاس می شود ؛ بانک به طور سنتی اقدامات لازم را انجام می دهد. بانک ها همیشه روش های مختلف تشخیص طرح های kiting و متوقف کردن آنها در عمل را داشته اند. سیستم کامپیوتری بانک ها هنگامی که یک مشتری وارد فعالیت های مشکوکی می شود ، به طور خودکار به بانک هشدار خواهد داد.

تکنولوژی جدید در حال حاضر ممکن است بسیاری از کیتینگ های چک و کاغذ بازی های گذشته را برطرف کرداه باشد . همانطور که امروزه نرم افزارهای مختلف فعالیت های غیرقانونی را به سرعت تشخیص می دهند این سیستم بانکی نیز از انتقالات غیرقانونی وجوه توسط مشتریان حتی پیش از آغاز به عمل جلوگیری می کند .

بخشی از چگونگی مبارزه بانک ها با تقلب در چک این است که مشتریان بتوانند از خدمات مراقبت در برابر تقلب استفاده کنند ؛ چرا که برای بانک ها بسیار سخت و دشوار است که تشخیص دهند کدام مشتری و کدام چک جعلی است . این وظیفه بر عهده مشتری است که بانک را از نوع چک نوشته شده خود با خبر سازند . این سیستم ها مشتریان را قادر می سازد فایل های چک خود را به بانک ارسال کنند ، از جمله شماره چک ، مبلغ پول و در برخی موارد نام گیرنده .

 در حال حاضر، زمانی که چک برای پرداخت ارائه شده است، بانک آن را در برابر اطلاعات موجود در فایل تطبیق می دهد . اگر یکی از متغیرها مطابقت نداشته باشد ، پس چک به عنوان یک مورد بالقوه جعلی مشخص می گردد.

این خدمات به جعل های خارجی کمک می کند اما دست جاعلان داخلی را بسته نگه می دارد . اگر یک کارمند اطلاعاتی را به همراه موارد جعلی به بانک ارسال کند ، بانک نمی تواند پرداخت آن را نپذیرد . در اینجا لازم است که یک سیستم کنترل دوگانه گذاشته شود تا تمام توانایی ها را به یک نفر اختصاص ندهد.

تقلب های متقاطع و رها کردن به تدریج از بین می روند زیرا چک در بانک B در همان روزی که به بانک A سپرده می شود ، تمدید شده و هیچ زمانی به جاعلان نخواهد داد. با استفاده از فناوری به اشتراک گذاری تصویر ، وجوهی که به طور موقت در حساب بانکی A در دسترس قرار می گیرد، همان روز حذف می شود.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *