مکانیسم های داخلی حق دادخواهی

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 1٫00 out of 5)
Loading...

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نه تنها دادخواهی برای اشخاص پیش‏بینی شده و مورد حمایت قرار گرفته است، بلکه تضمینات لازم نیز به منظور حسن اعمال حقوق مزبور در محاکم قضائی مورد عنایت واقع گردیده است.اهم این تضمینات عبارتند از:

ـ استقلال قوه قضائیه و قضات : در رژیم‏های متکی به آراء عمومی و حامی حقوق و آزادی‏های اساسی فردی اشخاص بر استقلال قوه قضائیه در برابر قوای مقننه و مجریه تأکید می‏شود.در اصول ۵۷ و ۱۵۶ قانون اساسی ایران استقلال قوه قضائیه پیش‏بینی شده است و برای تحقق هدف استقلال قوه قضائیه وزیر دادگستری به عنوان عضو کابینه و نماینده قوه مجریه از دخالت در امور قضائی و دادگاهها ممنوع است و به موجب اصل ۱۶۰ قانون اساسی صرفا بر اساس تفویض رئیس قوه قضائیه می‏تواند دارای اختیاراتی باشد . وفق اصل مذکور وزیر دادگستری مسئولیت کلیه مسائل مربوط به روابط قوه قضائیه با قوه مجریه و قوه مقننه را بر عهده دارد.

ـ سهولت دسترسی به دادگاه صلاحیتدار : از صراحت اصل ۳۴ قانون اساسی که مقرر داشته است، هر کسی می‏تواند به منظور دادخواهی به دادگاههای صالح رجوع نماید و همه افراد ملت حق دارند که اینگونه دادگاهها را در دسترس داشته باشند، مشخص می‏شود که دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است که دادگاههای صالح را به منظور تأمین حق دادخواهی و دفاع اشخاص تدارک دیده و در دسترس آنها قرار دهد منظور از دادگاه صالح وفق اصل ۱۵۹ قانون اساسی، دادگاهی است که به حکم قانون تشکیل شود. بهترین وکیل تهران

حکمت تشکیل دادگاه به موجب قانون آن است که آزادی اشخاص از تجاوز افراد حقیقی و حقوقی مصون باشد و آنها نتوانند بر اساس میل خود دادگاه تشکیل داده و با اعمال غرض و سوء استفاده حیثیت و آزادی اشخاص را خدشه‏دار نمایند و یا با انحلال دادگاههای قانونی مردم را از حق دادخواهی و دفاع محروم کنند. وکیل پایه یک دادگستری

ـ علنی بودن محاکمات:علنی بودن محاکمات موجب نظارت مردمی بر جریان برگزاری محاکمه در نتیجه تضمین حقوق دادخواهی و دفاع است.

سابقه تاریخی دادرسی‏ها نشان داده است که سری بودن رسیدگی در دادگاهها منجر به تضییع حقوق اشخاص گردیده است.اصل ۱۶۵ قانون اساسی به خصوصیت لازم الرعایه علنی بودن رسیدگی در دادگاهها پرداخته و مقرر می‏دارد:«محاکمات علنی انجام می شود و حضور افراد بلامانع است مگر آنکه به تشخیص دادگاه علنی بودن آن منافی عفت عمومی یا نظم عمومی باشد یا در دعاوی خصوصی طرفین دعوی تقاضا کنند که محاکمه علنی نباشد.در صدر اصل ۱۶۸ دگر باره خصوصیت علنی بودن محاکمات در رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی مورد تأکید قرار گرفته است.

ـ مستدل و مستند بودن احکام دادگاهها : احکام دادگاهها باید موجه و با اصول و موازین حقوقی و فقهی هماهنگ باشد.قاضی باید قانون حاکم بر دعوی را در دادنامه ذکر نماید.

ـ حق داشتن وکیل دعاوی : از جمله اصول مهمی که قانون اساسی به منظور تضمین هر چه کاملتر حق دادخواهی و دفاع پیش‏بینی نموده است حق داشتن و انتخاب وکیل در دعاوی مطروحه در دادگاهها از سوی طرفین دعوی و دفاع می‏باشد.اصل ۳۵ قانون اساسی در این زمینه مقرر می‏دارد:در همه دادگاهها طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانائی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد.

ـ جبران خسارت طرفین دعوی در صورت تقصیر یا اشتباه قاضی : اصل ۱۷۱ قانون اساسی می‏گوید:«هر گاه در اثر تقصیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در حکم یا در تطبیق حکم بر مورد خاصی ضرر مالی یا معنوی متوجه کسی گردد، در صورت تقصیر مقصر طبق موازین اسلامی ضامن است و در غیر اینصورت خسارت بوسیله دولت جبران می‏شود و در هر حال از متهم اعاده حیثیت می‏گردد . »

ـ اصل برائت : از اصول مهم حقوق مدنی و کیفری که متضمن حفظ شرافت و حیثیت افراد جامعه و مانع از تجاوز به حقوق شهروندان در جامعه مدنی متمدن است، اصل برائت می‏باشد.به موجب مفاد اصل مزبور در حقوق مدنی فرض بر برائت ذمه شهروندان نسبت به همدیگر است.

ماده ۳۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی در مقام بیان تقریر اصل مذکور چنین می‏گوید: «اصل، برائت است.بنا بر این اگر کسی مدعی حق یا دینی بر دیگری باشد باید آنرا اثبات کند و الا مطابق این اصل حکم به برائت مدعی علیه خواهد شد . »

ـ منع دستگیری خودسرانه و لزوم تفهیم فوری اتهام با ذکر ادله آن : در راستای حمایت از حقوق دفاعی متهمین و حقوق و آزادی‏های اساسی فردی شهروندان ، اصل ۳۲ قانون اساسی می‏گوید : « هیچکس را نمی‏توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‏کند . در صورت بازداشت موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتبا به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حد اکثر در مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضائی ارسال و مقدمات محاکمه در اسرع وقت فراهم گردد . متخلف از این اصل طبق قانون مجازات می‏شود . »

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *