نقش دادستان در نظام قضایی ایران و آمریکا

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

حس عدالتخواهی در تمامی جوامع و دوران ها از بدو تولد انسان ها وجود داشته و عدالت حیطه گسترده ای دارد که بحث ما جایگاه و نقش دادستان در برقراری عدالت کیفری در نظام حقوقی ایران و آمریکا است . بهترین وکیل تهران وکیل پایه یک دادگستری

عدالت کیفری در سه مرحله تحقق می یابد : اولین مرحله وضع قانون و در مرحله دوم صدور حکم و مرحله سوم اجرای حکم است . دادستان به ظاهر در تدوین و تصویب قوانین نقشی ندارد ، اما از آنجا که تهیه لوایح قضایی به عهده قوه قضاییه می باشد و دادستان می تواند نظرات خود را پیرامون اصلاح قوانین و تدوین لوایح قضایی ارایه نماید ، لذا به صورت غیر مستقیم در این امر موثر است . ولی در مرحله تحقیقات مقدماتی نقش بسزا و شایانی ارائه می نماید . دادستان به نمایندگی جامعه اقدام به تعقیب جرایم و اقامه دعوی و شرکت در جلسات دادگاهها نموده و متهم نیز با توجه به عدالت کیفری از حقوقی برخوردار بوده و می بایستی این حقوق مورد رعایت و ملاحظه دادستانی قرار گیرد . هرچند دادستان مطابق وظایف و اختیاراتش از برتری موقعیت و سلاح ها و ابزارها در مقابل متهم قرار دارد ، اما با استفاده مطلوب و شایسته از اختیارات و وظایف در جهت حرکت به سوی تحقق عدالت گام برداشته و سعی در حفظ حقوق جامعه و متهم می نماید و جا دارد قانونگذار در جهت تحقق عدالت کیفری نقش دادستان را دقیقا روشن و تعیین و رعایت تمامی حقوق متهم را در مرحله تحقیقات و پیش از دادرسی توسط مرجع تحقیق و تعقیب مطابق با استانداردهای رسیدگی کیفری و حقوق بشری مشخص نماید .

دادستان در نظام دادگستری ایران و آمریکا مسئول اقامه دعوای عمومی است تا از این طریق از حقوق جامعه و نیز بزه دیده حمایت کند. در کنار این مسئولیت ، وظیفه رعایت بی طرفی نسبت به متهم را نیز بر عهده دارد . به عبارت دیگر می بایست در حین اقامه دعوی علیه متهم به دلایل به نفع وی نیز توجه کند و حسب مورد آن دلایل را اعلان یا از طرح آن به نفع متهم جلوگیری نکند و از طرف دیگر در اقامه دعوی خود گذشته از اینکه نباید از دلایل فاسد استفاده کند ، می بایست از طرح دلایل باطل علیه متهم جلوگیری کند. این وظیفه دادستان در ایالات متحده آمریکا مطابق آرای متعدد دیوان عالی این کشور به صراحت بیان شده است. صراحت مزبور در حقوق ایران ملاحظه نمی شود اما از لزوم بی طرفی دادستان که تلویحاً یا صراحتاً در موارد مختلفی مورد توجه قرار گرفته است ، استنباط می شود که این مقام قضایی به مانند حقوق آمریکا ، در نظام حقوقی ایران نیز وظیفه دارد اصل بی طرفی را در مورد دلایل به نفع و علیه متهم مورد توجه قرار دهد. با این حال شایسته است که قوانین و رویه قضایی به خلأ موجود در این زمینه توجه کرده و وظیفه دادستان را در امور مزبور متذکر شود .

در پژوهش پیشنهادی مبنای اختیارات و تکالیف دادستان به عنوان مدعی­العموم از جهات گوناگون مورد بررسی و کنکاش قرار می­گیرد . یکی از مهمترین مسائلی که در این پژوهش مورد توجه قرار می گیرد و از لحاظ پژوهش محور بودن مورد تاکید است ، حق اعتراض دادستان به آرا و تصمیمات محاکم است . مبنای حق اعتراض دادستان از جهت ماهیت موضوع مورد بررسی نظری می­باشد اما به دلیل تأثیر نتایج حاصل از تعیین نوع و مفهوم این مبنا در کیفیت اجرای آن برخوردار از آثار کاربردی بسیاری می­باشد و می­تواند علاوه بر رفع بسیاری از اختلاف نظرهای قضایی و انسجام رویه قضایی منشأ پیشنهاد اصلاحات لازم در نظام دادرسی کیفری ایران باشد.

یکی دیگر از وظایف دادستان ، نظارت و ریاست بر اعمال ضابطین دادگستری است . با توجه به اینکه نتیجه اقدامات و گزارش های ضابطان دادگستری می تواند در جلوگیری از وقوع جرم ، و یا در صورت تعقیب کیفری متهم در تعیین سرنوشت قضایی او تاثیرگذار باشد ، ضروری است که مقام قضایی بر چگونگی انجام وظایف آنها نظارت داشته باشد و دستورات لازم را جهت هدایت آنان صادر کند که این مهم نیز در قوانین ایران و آمریکا بر عهده دادستان است . در نظام آیین دادرسی کیفری آمریکا دادستانی دارای نقش حیاتی است چرا که مرکزیت نظام عدالت کیفری را این عنصر در اختیار دارد . پلیس ، وکلای مدافع ، قضات و مامورین ناظر بر تعلیق مجازات همگی در حوزه های تخصصی خود بوده و این دادستانی است که بین همه این افراد پل ارتباطی ایجاد می کند . یعنی دادستانی به صورت روزمره با تمامی بازیگران نظام عدالت کیفری در تماس و همکاری است .

مقام دادستان در میانه نظام عدالت کیفری قرار دارد . طبیعی است که بازیگران مختلف در مورد نحوه استفاده دادستانی از اختیارات خود ، دیدگاههای متفاوتی داشته باشند ؛ پلیس به دنبال اعمال مجازات های سخت تر است و وکلای مدافع به دنبال کمک به موکلین خود بوده و قضات خواهان فیصله دادن دعاوی هستند . بنابراین دادستانی و اعضای آن در محیط پیچیده و پر از تعارض عدالت کیفری موقعیت عینی و در عین حال محکم برخوردارند .

مقام دادستانی به شکل امروزین خود دستاورد نظام حقوقی فرانسه است لیکن در فقه امامیه و تاریخ قضایی ایران و آمریکا برخی تأسیس­های مشابه قابل مطالعه­ای که در بررسی تاریخی بتوان به آنها اشاره نمود نیز وجود دارد. مسیر تطور در تاریخ قوانین دادرسی کیفری ما از زمان تدوین اولین قوانین در این زمینه با تفاوت­های زیادی همراه است و نوعی وحدت و انسجام دیدگاه که از طریق آن سمت­گیری و حرکت بر اساس یک مبنای مدلل انجام گیرد وجود ندارد. تفاوت در نوع دسته­بندی جرایم و به تبع آن محاکم در آئین دادرسی کیفری قبل از انقلاب و نظام حقوقی کشور آمریکا که از اولین کشورهایی است که مهد ظهور سیستم دادسرا به شکل امروزی است و مطالعه تطبیقی با این کشور الگو روزنه­ای به سمت مدلل­سازی این مبنا باز می­نماید اما بر دشواری کار می­افزاید.

ویژگی کلیدی دادستانی در ایران و آمریکا ، برخورداری آن مرجع از اختیارات گسترده است . اما بر خلاف نظام ایران که دادستان جزئی از قوه قضائیه است ، در آمریکا ، هر چند دادستان در مجتمع قضایی کار می کند ؛ اما دادسرا بخشی از قوه مجریه است . این استقلال از قوه قضائیه عنصر حیاتی است تا نظام ترافعی بتواند کارکرد مناسب خود را داشته باشد .

*****گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید*****
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *