هزینه انحصار وراثت

هزینه انحصار وراثت و استخدام یک وکیل برای انجام آن چقدر است؟!

هزینه انحصار وراثت

هزینه انحصار وراثت

وقتی که شخصی از میان خانواده فوت می کند، نه تنها غم از دست دادن عزیز می تواند سخت باشد بلکه مشکلات و مسائل مربوط به انحصار ورثه نیز می تواند مزید بر علت شده و کار را سخت تر و دشوارتر کند.

به همین خاطر توصیه می کنیم که روند پیگیری امور مربوط به انحصار وراثت را به یک وکیل ماهر و زبده بسپارید.قیمتی که در تیم حقوقی سفیر صلح به شما پیشنهاد خواهد شد ، کاملا به صرفه و با توجه به هزینه هایی خواهد بود که روند پیگیری این قبیل پرونده ها به همراه دارد.

می توانید برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه یافتن وکیل در تهران به وب سایت تیم حقوقی سفیر صلح مراجعه کنید. تیم حقوقی سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکیل در تهران می تواند به خوبی پرونده های شما را تحلیل کرده و با توجه به شرایط پرونده بهترین روش و استراتژی را برای شما مشخص کند.

شماره های تماس :

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

اما در صورتی که اطلاعات زیادی راجع به انحصار وراثت و مراحل آن ندارید، توصیه می کنیم که این مطلب را از دست ندهید.

هزینه انحصار وراثت

هزینه انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت چیست ؟

این گواهی ، نوعی سند است که توسط شورای حل اختلاف آخرین مکان اقامت متوفی تنظیم و صادر می شود و شامل اطلاعاتی راجع به سهم الارث هر یک از ورثه خواهد بود.

در نظر داشته باشید که بدون داشتن این گواهی ، نمی توان در اموال متوفی دخل و تصرفی کرد و هرگونه امکان تقسیم، انتقال و …ارث غیر ممکن خواهد بود.

چه مدارکی برای درخواست انحصار وراثت باید داشته باشیم؟

در نظر داشته باشید که در حال حاضر سامانه ای آنلاین برای تهرانی های عزیز وجود دارد که می توانند از طریق آن درخواست انحصار وراثت داشته باشند.اما مدارک مورد نیاز برای ثبت چنین خواسته ای شامل موارد زیر است :

  • استشهادیه ی محضری
  • شناسنامه متوفی
  • عقدنامه یا کپی آن
  • شناسنامه ی تمام وراث
  • در صورتی که متوفی وصیت نامه دارد ، به آن نیز احتیاج خواهد بود.

اما برگه ی استشهادیه ی محضری چیست ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ۳ نفر باید در محضر حاضر شوند و برگه ی استشهادیه را امضا کنند و مشخص نمایند که متوفی چند وارث دارد. سردفتر نیز امضای آن ها را تایید کرده و برگه ی استشهادیه ی محضری را صادر خواهد کرد.

هزینه نشر آگهی انحصار وراثت

در گذشته و پیش از سال ۹۸ ممکن بود هزینه هایی برای نشر آگهی انحصار وراثت پرداخت نمایید اما در حال حاضر این مسئله کاملا رایگان است و هیچ گونه هزینه ای برای شما در بر نخواهد داشت.

علاوه بر این ، وظیفه ی انتشار آگهی نیز بر عهده ی شما نخواهد بود و خود شورای حل اختلاف به صورت رایگان اقدام به انتشار آگهی می کند.

هزینه دادرسی انحصار وراثت

متاسفانه خیلی ها هنوز تصور می کنند که هزینه ی دادرسی مبلغ زیادی است که باید به دولت پرداخت کنند. اما باید بگوییم که با توجه به قوانین جدید، هزینه ی دادرسی تنها هزینه ای است که باید پرداخت کنید و مبلغ آن حدود ۱۳۰ هزار تومان می باشد ( جهت اطلاعات بیشتر می توانید تعرفه های موجود را بررسی کنید چرا که ممکن است تغییر کرده باشند )

این مبلغ را در دفاتر قضایی می توانید پرداخت نمایید.

هزینه دادرسی انحصار وراثت

هزینه دادرسی انحصار وراثت

عدم همکاری وراث در انحصار وراثت : مشکلی قابل حل!

خیلی از موکلین عزیز تیم حقوقی سفیر صلح هنگام مواجهه با انحصار وراثت سوال مشابهی دارند؟

چه می شود اگر یکی از وراث در دسترس نباشد ؟ یا این کع حاضر به همکاری نباشد ؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم به هیچ وجه نگران نباشید ، چرا که در این گونه مواقع به درخواست فرد ذی نفع ، شورای حل اختلاف ، از اداره ی ثبت احوال استعلام خواهد گرفت. به این صورت حتی اگر شناسنامه ی یکی از وراث در دسترس نباشد ، می توان روند امور انحصار وراثت را پیگیری نمود.

یکی دیگر از سوالات رایج در این زمینه این است که آیا برای دریافت حصر ورثه باید به اداره ی مالیات مراجعه کرد؟ باید بگوییم که از سال ۹۵ به بعد ، برای افرادی که فوت کرده اند نیازی به پرداخت مالیات بر انحصار وراثت نخواهد بود مگر این که تاریخ فوت متوفی قبل از این باشد.

چه مدت زمان طول می کشد که گواهی حصر وراثت دریافت کنیم ؟

این مسئله نیز بستگی زیادی به نوع گواهی شما دارد.اگر گواهی انحصار وراثت شما از نوع ناحدود باشد ، بیش از ۱ ماه زمان خواهد برد تا بتوانید آن را دریافت کنید اما در صورتی که گواهی محدود بخواهید حدوداً ۱ الی ۲ هفته به طول خواهد انجامید.

انواع گواهی انحصار ورثه

معمولا این گواهی دو نوع دارد و بسته به شرایط مالی متوفی خواهد بود :

در صورتی که متوفی دارای اموالی باشد باید گواهی انحصار وراثت نامحدود دریافت کنید

اما چنان چه متوفی اموالی به نام خود نداشته باشد ، اخذ گواهی انحصار وراثت محدود نیز کفایت خواهد کرد.

به یاد داشته باشید که اگر در آینده بخواهید اموالی از متوفی را به فروش برسانید یا تقسیم کنید ، نیازمند گواهی انحصار وراثت نامحدود خواهید بود.

روند پیگیری این دو نوع گواهی انحصار وراثت تفاوت چندانی ندارد اما همان گونه که گفتیم برای دریافت گواهی نامحدود نیاز به صرف زمان بیشتری است.

اگر بخواهیم مهریه ی خود را مطالبه کنیم چه ؟ آیا باز هم به گواهی انحصار وراثت نیاز داریم ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که یکی از مدارک اصلی مطالبه ی مهریه از میراث متوفی ، داشتن گواهی انحصار وراثت می باشد.در این مورد فرقی نمی کند که مطالبه ی مهریه از طریق دادگاه انجام شود یا اجرای ثبت!

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *