پرسش و پاسخ حقوقی با موسسه حقوقی سفیر صلح

7 پاسخ
 1. میثم
  میثم says:

  سلام علیکم

  پدر مرحوم بنده انسان باتقوا و مومنی بود که محل شهرت داشت.
  زمان تقسیم ارث مادرم همه خاله من نیز بخاطر ریزه کاری های اداری زمین کشاورزی که مقدار ناچیزی بوده بنام پدرم کردند ولی هر ساله پدرم سهم هرکدام را بدون کم و کاستی تقدیم می کرد و حتی سهم مادرم را هم جدا تقدیم می نمود برخی از وراث زمین خود را به پدرم فروختند که پدرم با پولی که فروش محصول زارعی مادرم بود خریداری کرد ولی باز بنام مرحوم پدرم می باشد.
  پدرم بصورت ناگهانی فوت می کند که دارای دو همسر بود. فرزندان آن هم با قبول اینکه زمین از ارث ماردم بوده و حتی زمین های خریداری شده هم از درآمد حاصله از فروش محصول برداشته آن بوده است تقاضای ارث نموده اند .
  درصورتیکه آن زمین به لحاظ اخلاقی و عرفی ارث مادر و خاله های بنده است و تمامی محل و شورا آن را تایید می کنند.

  آیا فرزندانی که از همسر دیگری هستند می توانند ادعا ارث از زمین مذکور را داشته باشند. هنوز زمین ها بصورت قانونی بنام پدرم می باشد و هیچ تفکیکی از گذشته صورت نگرفته است

  تشکر

  پاسخ دادن
 2. شیلان
  شیلان says:

  سلام اینجانب مالک طبقه دوم آپارتمان جنوبی دوطبقه و دو واحدی جنوبی ویلایی هستم .مالک طبقه پایین صاحب حیاط اختصاصی و اینجانب دارای پشت بام اختصاصی هستم …از مدت سکونت من در ملک ۱۷ سال می گذرد …مالک طبقه پایین اقدارم به اجاره ملک خود نموده و مستاجر جدید علی الرغم تذکرات متعدد من بدون اجازه اقدام به رفت و آمد به بهانه ی سر کشی به کولر خود مینماید منظور از اجازه حتی مصداق حداقلی آن است که در عرف یالا گفتن و بالا رفتن است … تاکید می کنم که حیاط اختصاصی و و پشت بام نیز اختصاصی است ضمن تذکر به ایشان و صاحب خانه هیچ تغییری در روند ایشان ایجاد نشد و اقداام ایشان عناد و سر کشی و بی اعتنایی را میرساند و با هوچی گری تردد در بخش مشاع که امری کاملا غیر منطبق بر سیستم ساختمان است از قبول و عدم تکرار در میرود ضمننا در آخرین گفت و گو ایشان مالکیت خود را نفی و بنده را تهدید به جایگزین کردن مستاجر با امثال لاابالی و مفسدی کرده می خواستم بپرسم آیا حق اجبار به جمع آوری کولر ایشان و نصب آن در حیاط اختصاصی شان را دارم کما اینکه این نوع نصب پدیده تقریبا شایع در شهرک مسکونی ماست که شکل تمام خانه های آن به صورتی است که گفتم و البته اقدامات ایشان بر هم زننده ی آسایش و امنیت ماست چرا که در پاگرد حد فاص خانه ی اینانب تا پشت بام وسایل بنده قرار دارد …

  پاسخ دادن
 3. مهسا
  مهسا says:

  با توجه به اینکه در عقد معلق ،معلق علیه باید امری خارجی و احتمالی باشد اگر وقوع عقد منوط به تنظیم سند یا اجرای تعهدات شود ایا چنین عقدی معلق است?
  با تشکر

  پاسخ دادن
 4. بازیار
  بازیار says:

  با عرض سلام و خسته نباشید،
  خانه ای را بصورت قولنامه خریداری کردیم که با مجوز شهرداری ساخته شده بوده.زمین این خانه با چند خانه اطراف آن دارای دو سند میباشد حالا اگر بخواهیم سند زمین خودرا از خانه های اطراف جدا کنیم آیا باید هزینه تفکیک پرداخت کنیم و یا کلا چه هزینه هایی در بر دارد {با توجه به داشتن پروانه ساخت)

  پاسخ دادن
 5. فرنوش
  فرنوش says:

  سلام .
  خواهرم مهریشو اجرا گذاشته شوهرش یه خونه ارث پدری داره که یک ششمه خونه سهمشه و الان توش زندگی می کنه خواهرم توقیفش کرده اما شوهرش اعتراض زده که جز مستثنیات دینه و نمی تونه به عنوان مهریه بگیرتش می شه کاری کرد ؟ از طرفی ارث پدری جزو مستثنیات دین محسوب نمی شه از طرفی هم داره توش زندگی می کنه به نظرتون قانونی هست که بتونه بگیرتش ؟

  پاسخ دادن
  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی says:

   مطابق نظریه مشورتی شماره ۹۶۹۹/۷-۲/۱۰/۸۰ اداره کل حقوقی قوه قضائیه، مستثنیات دین تا زمان حیات محکومٌ علیه است و خانه او پس از مرگ او از مستثنیات دین خارج و از جمله ماترک است و ورثه نمی توانند به عذر اینکه فاقد منزل مسکونی هستند آن را جزء مستثنیات دین بدانند. بنابراین جزو ماترک و قابل توقیف است .

   پاسخ دادن

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *