پیگیری چک از طریق اداره ثبت

پیگیری چک از طریق اداره ثبت

پیگیری چک از طریق اداره ثبت

پیگیری چک از طریق اداره ثبت

 

در حال حاضر دریافت دسته چک در کشور ما برای همگان ممکن است و تمام افرادی که اهلیت دارند می توانند با مراجعه به بانک مورد نظر ، دسته چک دریافت کنند.

اما برخی مواقع ممکن است در این میان مشکلاتی نیز به وجود بیاید. متاسفانه خیلی ها اقدام به صدور چک بلامحل می کنند.

در چنین شرایطی سه راهکار وجود دارد که از طریق آن ها بتوان پرونده های مربوط به چک را پیگیری نمود:

  • مراجعه به محاکم حقوقی
  • طرح شکایت در دادسرا
  • و تقاضای صدور اجراییه از اداره ثبت.
پیگیری چک از طریق اداره ثبت

پیگیری چک از طریق اداره ثبت

البته باید در ذهن داشته باشید که چک نوعی سند لازم الاجرا است .به این معنی که فرد می تواند با در دست داشتن چک برگشتی خود به مراجع مورد نظرش رفته و درخواست مطالبه ی وجه را داشته باشد.این گونه پرونده ها درست مثل پرونده های مهریه می ماند که زوجه می تواند هر زمانی که تمایل داشت و بدون نیاز به طرح دعوا و شکایت ، به اداره ی ثبت مراجعه کرده و درخواست مهریه کند.

در صورتی که صاحب چک تصمیم داشته باشد که وجه چک را از طریق اداره ثبت وصول نماید ، بایستی بعدز از حصول سررسید، چک را به بانک محال‌علیه برده  و گواهی «عدم پرداخت» را از بانک دریافت نماید . بانک محال‌علیه بایستی علاوه بر صدور گواهی عدم پرداخت چک، مطابقت امضای صادرکننده ی چک را با نمونه امضای موجود در بانک گواهی کند. در غیر این صورت، اداره ثبت به در‌خواست دارنده چک مبنی بر صدور اجراییه ترتیب اثر نخواهد داد و آن را پیگیری نمی کند.

پیگیری چک از طریق اداره ثبت

پیگیری چک از طریق اداره ثبت

بعد از اخذ گواهی عدم پرداخت، دارنده ی چک بایستی از اصل چک و گواهی عدم پرداخت آن فتوکپی تهیه و آن را تصدیق (برابر با اصل) نماید . علاوه بر مدارکی که ذکر کردیم ، در زمان مراجعه به اجرای ثبت، تقاضانامه‌ مخصوصی به دارنده ی چک داده خواهد شد که دارنده ی چک بایستی آن را تکمیل کرده و به همراه دیگر مدارک مربوطه به اداره ی اجرا تحویل بدهد .

شایان ذکر است که درخواست صدور اجراییه از ثبت محلی که بانک طرف حساب صادرکننده چک در آن محل واقع است، به عمل می‌آید. (اداره اجرای ثبت تهران در میدان صادقیه مستقر است.) اداره اجرا پس از اخذ اصل چک و گواهی عدم پرداخت آن و تشکیل پرونده وسیله‌ مبنی بر تحویل مدارک به دارنده تحویل خواهد داد.

پیگیری چک از طریق اداره ثبت

پیگیری چک از طریق اداره ثبت

هزینه اجرای چک از طریق ثبت

هزینه های مربوط به اجرای چک از طریق ثبت نیز می تواند مختلف باشد و این مسئله بیشتر مواقع به مبلغ چک برمی گردد. در چنین مواقعی توصیه می کنیم که حتما از کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری استفاده کنید تا به بهترین نحو به پرونده ی شما رسیدگی شود.

می توانید برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه یافتن وکیل در تهران به وب سایت تیم حقوقی سفیر صلح مراجعه کنید. تیم حقوقی سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکیل در تهران می تواند به خوبی پرونده های شما را تحلیل کرده و با توجه به شرایط پرونده بهترین روش و استراتژی را برای شما مشخص کند.

شماره های تماس :

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *