شرایط موضوع وکالت

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

۱ـ امکان انجام دادن آن بوسیله موکل

ماده ۶۶۲ ق . م اعلام می کند که « وکالت باید در امری داده شود که خود موکل بتواند آن را بجا آورد …. » به طور معمول این ماده برای اثبات اهلیت موکل در انجام دادن عمل حقوقی مورد وکالت مستند قرار می گیرد . ولی باید دانست که « توانائی موکل در بجا آوردن مورد وکالت مفهومی گسترده تر از اهلیت دارد . چنانکه ورشکسته اهلیت معامله کردن را دارد ، ولی توانائی تصرف در اموال خود را به لحاظ رعایت حقوق طلبکاران از دست داده است و به همین جهت نیز نمی تواند به دیگری برای معامله ای نسبت به آن اموال وکالت دهد . همچنین است ناتوانی مالکی که حق فروش ملک خود را ، به دلیل اینکه نزد دیگری رهن است یا این حق در سند خرید از او سلب شده است ، ندارد ، یا مستاجری که حق انتقال به غیر از او گرفته شده است …. و مانند اینها

پس باید گفت ، در هر مورد که به دلیل حجر یا نداشتن حق تصرف یا موانع اخلاقی و نظم عمومی موکل توانائی حقوقی انجام دادن کاری را ندارد ، نمی تواند برای بجا آوردن آن کار به دیگری وکالت دهد .

بهترین وکیل تهران معتقد است باید توجه داشت که مقصود از توانائی موکل در انجام دادن کاری که به نیابت می دهد این نیست که بجا آوردن آ« نیاز به مقدمه و تمهید اسباب نداشته باشد ؛ کافی است که تمهید مقدمه و اسباب نیز در حد توان او باشد . چنانکه در عقد مضاربه نیز ، با اینکه مضارب هیچ کالایی برای خرید و فروش ندارد ، به عامل برای معاملات مکرر نیابت می دهد و هیچ کس نیز در نفوذ آن تردید نمی کند . زیرا صاحب سرمایه نیز خود توانائی لازم را برای انجام آن معاملات دارد .

۲ ـ قابلیت نیابت

نیابت جوهر وکالت است . بنابراین ، وکالت در اموری امکان دارد که مباشرت موکل در آن ضروری نباشد و بتواند به نیابت واگذار کند . به بیان دیگر ، در اموری که سلطه موکل از شخصیت او جدا شدنی نیست ، در اثر وکالت نمی توان این سلطه را به دیگری داد تا به نام موکل آن را اجرا کند .

از استقراء در مواد قانون مدنی و ارتباط اعمال حقوقی با شخصیت اشخاص می توان به زودی دریافت که به ندرت مسائلی وجد دارد که قانونگذار نیابت را در آن منع کرده باشد . پس بر اساس غلبه ، می توان گفت برای انجام دادن همه اعمال حقوقی توکیل امکان دارد ، مگر جایی که قانون یا ضرورت های ناشی از اخلاق یا نظم عمومی آن را ممنوع می کند : مانند تنظیم وصیتنامه خود نوشت که مباشرت موصی در نگارش و امضاء و تعیین تاریخ آن ضروری است .

۳ ـ معلوم بودن مورد وکالت

معروف ترین وکیل تهران بیان می دارد عقد وکالت به منظور راهگشایی و رفع نیازها تشریع شده است ، پس باید آن را در زمره عقودی آورد که مبنی بر مسامحه است نه معامله . به همین جهت معلوم بودن موضوع وکالت به طور کامل ضرورت ندارد و از امور خاصی است که علم اجمالی به موضوع عقد برای نفوذ آن کفایت می کند .

البته اگر وکالت مفصل و مبین باشد و ناظر به عمل حقوقی معینی با احصاء شرایط آن باشد تردیدی نسبت به درستی آن وجود ندارد .

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***

موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .

ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .

اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟

جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :

۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .

۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .

۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .

جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *