دفاع در مقابل قوای دولتی

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

سوال این هست که اگر قوای تأمینی و انتظامی در حین انجام وظیفه، خارج از حدود وظیفه عملی انجام دهند که برابر دلایل و قرائن کافی، حتماً موجب تلف حال یا سلب آزادی تن کسی شود، آیا این عمل آنان قابل دفاع می باشد؟

در جواب باید گفت که در اینجا ما با دو حالت ممکن است روبرو شویم :

اولاً: تعرض به مال از سوی مأموران.

نباید تصور کرد که «مال» موضوع حکم ماده ۶۲ ق.م.ا نمی باشد، زیرا نص مواد ۶۲۶ و ۶۲۸ آن قانون به صراحت تعرض به مال توسط قوای دولتی و نیروهای انتظامی و غیره را قابل دفاع دانسته است.

استدلال مخالفی در این زمینه وجود دارد و آن این است که برخی از حقوقدانان به دلیل عدم ذکر «مال» در عبارت ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی، دفاع در مقابل نیروهای مذکور را نسبت به مال غیر موجه می دانند.

حال آنکه به دلیل صراحت مواد ۶۲۶ و ۶۲۸ چنین نظری محل تأمل فراوان است.

ثانیاً: تعرض به آزادی تن از سوی مأموران:

در خصوص اینکه آیا «آزادی تن» از جمله موضوعات قابل دفاع در مقابل قوای تأمینی و انتظامی می باشد یا خیر؟ نظریات مختلفی می توان ملاحظه و ارائه نمود:

نظر موافقین در حقوق ایران: اگر قوای تأمینی و انتظامی با وجود سایر شروط مربوط، به «آزادی تن» افراد تعرض نمایند، قابل دفاع می باشند زیرا:

اولاً: قانون مجازات اسلامی«نفس» را به طور عام به کار برده به گونه ای که می توان آزادی تن را زیر مجموعه نفس دانست، بنابراین با آوردن کلمه نفس، اقدام به تکرار الفاظ ننموده و آزادی تن افراد را ضمن نفس آنان، مستور در نظر داشته است.

ثانیاً: می دانیم که بنابر فتاوی فقهای عظام و اطلاق مواد راجع به دفاع مشروع در خصوص مال، دفاع در مقابل هر کس که تعدی به مال فردی بنماید جایز است. حال اگر بخواهیم از راه قیاس اولویت مسئله را حل نماییم، خواهیم گفت که آزادی تن فرد کمتر از مال او نیست و این با عدل سازگار نخواهد بود که دفاع از مال را مباح و تعرض به آزادی تن را قابل دفاع ندانیم. پس به طریق اولی دفاع در مقابل «متعرض به آزادی تن» جایز است.

برخی از حقوقدانان نظر مخالفی در این زمینه مطرح و در جواب اینکه «آیا اگر قوای تأمینی و انتظامی به آزادی تن افراد تعرض نمایند قابل دفاع اند یا خیر؟» استدلال ننموده اند که:

مقنن جمهوری اسلامی ایران با وقوف به این امر، اجازه دفاع در مقابل تعرض مجرمانه بر قصد آزادی تن را، به مانند اجازه دفاع در مقابل تعرض مجرمانه ای که موجب قتل یا ضرب یا جرح یا تعرض به عرض و ناموس گردد، بدون استثناء و بدون هیچ قید و شرطی مجاز ندانسته، بلکه با توجه به کیفیت و نحوه عمل و موقعیت اجتماعی شخص معترض، آن را محدود به موردی دانسته که مرتکب چنین تعرض یک فرد عادی باشد و نه مأمور انتظامی و در حین انجام وظیفه. از این حیث ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد: مقاومت در برابر قوای تأمینی و انتظامی در مواقعی که مشغول انجام وظیفه خود باشند، دفاع محسوب نمی شود ولی هرگاه قوای مزبور از حدود وظیفه خود خارج شوند و حسب ادله و قرائن، خوف آن باشد که عملیات آنان موجب قتل یا جرح یا تعرض به عرض و ناموس گردد، در این صورت دفاع جایز است.

بنابراین اگر یک مامور انتظامی یا در دست داشتن حکم جلب در صدر دستگیری شخص مظنون یا متهمی برآید، شخص اخیر الذکر نمی تواند جهت آزادی تن خود و به عنوان دفاع مشروع، عملیات مجرمانه ای علیه شخص مامور انتظامی انجام دهد.در این رهگذر، در مقام شک و تردید، هر چه ما را به اصل نزدیکتر نماید، اصلح است. روی هم رفته با وجود لزوم تفسیر مضیق در محدوده اعمال دفاع مشروع (به دلیل خلاف اصل بودن دفاع مشروع)، نظریه دوم موجه تر به نظر می رسد.

***گروه وکلای سفیر صلح را به خاطر بسپارید***
موسسه حقوقی سفیر صلح با دارا بودن کادری با تجربه و متعهد و استفاده از اعضای هیئت علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات حقوقی ـ وکالتی و مشاوره در کلیه امور حقوقی ـ کیفری ـ ثبتی ـ خانواده و بین الملل می باشد .
ما بهترین وکلا را در ایران به شما معرفی می کنیم . سایت سفیر صلح اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی حقوقی در کشور است که مشغول فعالیت های علمی و تحقیقاتی می باشد . گروه وکلای سفیر صلح با معرفی برترین کادر وکلا در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات حقوقی و کیفری ، ثبتی و خانواده به شما کمک می کنند . همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما از یکی از وکلای متخصص موسسه وقت ملاقات بگیرید و مشکل حقوقی خود را با ایشان در میان بگذارید .
اما چرا برای حل مشکل حقوقی خود گروه وکلای سفیر صلح را انتخاب می کنید ؟
جواب مشخص و مبرهن است ؛ زیرا :
۱ ـ وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که بمحض ارجاع پرونده اقدامات عاجل و حقوقی راجع به آنها صورت می گیرد .
۲ ـ متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر وکالت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی می باشند . اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص ، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند .
۳ ـ آخرین موسسه و دفتری که برای به دست آوردن حق و حقوق خود به آن مراجعه خواهید کرد ، موسسه حقوقی سفیر صلح خواهد بود : مطمئن باشید که به حق خود خواهید رسید .
جهت آگاهی بیشتر می توانید با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱ یا ۰۹۱۲۸۴۷۲۹۸۴ تماس حاصل نمایید .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *