حق العمل کار

متوسطخوبخیلی خوبعالیبسیارعالی (امتیاز دهید)
Loading...

پرسش:

آقای م .ک از شیراز پرسیده اند که آیا حق العمل کار ، در برابر طرف معامله مسئول انجام تعهداتی که برای آمر نموده است، می باشد ؟
با تشکر از راهنمایی شما

پاسخ:

باید در پاسخ به این دوستمون عرض کنم که مستند به ماده ۳۵۷ قانون تجارت حق العمل کاری حقی است که به موجب آن شخصی به نام حق العمل کار در برابر شخص دیگری به نام آمر متعهد می گردد که معاملاتی را به اسم خود ولی به حساب او انجام دهد و در ازای آن اجرتی تحت عنوان حق العمل دریافت دارد . به حق العمل کاری کمیسیون نیز گفته می شود.

در رابطه با قانونی که شما فرمودید قانون تجارت حکمی بیان ننموده است . بنابر قواعد حقوق مدنی هرگاه وکیل وکالت و نیابت خود را در برابر معامله ای که انجام می دهد پنهان کند، طرف معامله می تواند برای درخواست و الزام به انجام تعهدات قراردادی هم به موکل رجوع نماید هم به وکیلی که به نیابت و نمایندگی خود را از طرt مقابل پنهان کرده است .

بنابراین قاعده در حق العمل کاری نیز طرف معامله میتواند برای الزام به اجرای تعهدات قراردادی ،هم به حق العمل کار رجوع کند هم به آمر ؛ چرا که در حق العمل کاری نیز حق العمل کار معامله را به نام خود انجام میدهد و در واقع نیابت و نمایندگی خود را از طرف مقابل پنهان می کند .

بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که اصولا حق العمل کار در برابر طرف معامله مسئول اجرای تعهد آمر است.اما در برابر آمر مسئول اجرای تعهدات طرف معامله نیست .

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *